Tańszy, "okrojony" Windows XP?

Microsoft opracowuje właśnie nową wersję systemu Windows XP Home, która oferować będzie zmniejszoną (w porównaniu ze sprzedawaną dziś edycją) funkcjonalność, ale będzie za to tańsza - przyznał w wywiadzie dla magazynu The Bangkok Post Andrew McBean, szef tajlandzkiego oddziału Microsoftu. Taki okrojony Windows miałby zostać zaoferowany klientom w biedniejszym krajach - Microsoft chce w ten sposób powstrzymać migrację użytkowników w stronę tańszych (lub darmowych) rozwiązań - takich jak np. Linux.

Według The Bangkok Post, wprowadzenie na rynek wersji "light" systemu pozwoli Microsoftowi na rozszerzenie oferty systemów operacyjnych o nowy, tani system operacyjny - bez konieczności naruszania obowiązującej dziś zasady oferowania klientom na całym świecie tych samych produktów w tej samej cenie.

Nie wiadomo na razie, jakich funkcji miałby zostać pozbawiony Windows XP Home Light, nie jest też znany dokładny termin wprowadzenia systemu na rynek - aczkolwiek bardzo prawdopodobne jest, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Z wypowiedzi Andrew McBeana wynika, że nowa wersja systemu ma zostać wprowadzona do sprzedaży przede wszystkim w krajach Południowo-Wschodniej Azji - czyli tam, gdzie z uwagi na rozpowszechnienie piractwa oraz rosnącą popularność rozwiązań open-source'owych Microsoft ponosi największe straty.

Microsoft nie potwierdził na razie oficjalnie tych doniesień - nie udało nam się również uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli polskiego oddziału koncernu.


Zobacz również