Targi CeBIT 2006

Tegoroczna, jubileuszowa, 20. edycja jednych z największych na świecie targów komputerowych CeBIT w Hanowerze pokazała, że coraz trudniej oddzielić świat komputerów od świata domowej elektroniki. W 27 halach wystawowych o łącznej powierzchni 320 000 m2 ponad 6200 firm prezentowało najnowsze rozwiązania, wyznaczające kierunki rozwoju nie tylko informatyki czy telekomunikacji, ale też kina domowego.


Tegoroczna, jubileuszowa, 20. edycja jednych z największych na świecie targów komputerowych CeBIT w Hanowerze pokazała, że coraz trudniej oddzielić świat komputerów od świata domowej elektroniki. W 27 halach wystawowych o łącznej powierzchni 320 000 m2 ponad 6200 firm prezentowało najnowsze rozwiązania, wyznaczające kierunki rozwoju nie tylko informatyki czy telekomunikacji, ale też kina domowego.

Targi w Hanowerze był okazją do zaprezentowania najnowszych generacji płaskich ekranów przygotowanych do wyświetlania sygnału wideo wysokiej rozdzielczości (HD). Nie zawsze były to premiery - producentom przede wszystkim zależało na pokazaniu, że mają w swojej ofercie urządzenia odpowiadające najnowszym standardom technologicznym. Panasonic ponownie zaprezentował wciąż największy na świecie 103-calowy panel plazmowy o rozdzielczości HDTV 1080p (1920 x 1080 pikseli). Cechuje się on stałym poziomem wyładowań i zapewnia taki sam, jednolity na całej powierzchni obraz oraz taką jasność, jak w 50-calowym modelu HD (TH-50PX500). Zastosowano w nim opracowaną przez Panasonica matrycę 1080p HD charakteryzującą się krótkim czasem reakcji (high-speed pixel drive) i oferującą kontrast 3000:1. Ponadto na stoisku japońskiego producenta można było zobaczyć telewizory plazmowe HD z najnowszej linii Viera o kontraście 10 000:1, wyposażone w zaawansowany system przetwarzania sygnału V-Real, który odpowiada za zwiększenie kontrastu, wzbogacenie palety odcieni szarości i wyeliminowanie zakłóceń obrazu. Panasonic zaprezentował również najnowsze telewizory LCD o jasności obrazu, pozwalającej na komfortowe oglądanie audycji telewizyjnych nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Wyposażone one zostały w udoskonalone mechanizmy przetwarzania sygnału wizyjnego i systemy aktywnego sterowania podświetleniem (Active Light Control System) oraz sterowania kontrastem i współczynnikiem gamma (Active Contrast/Gamma Control System). Dzięki temu dopasowują jasność podświetlenia ekranu i stopień kontrastu do aktualnie wyświetlanego obrazu. Natomiast firma LG pokazała m.in. pokryty złotem 71-calowy telewizor plazmowy i stworzyła na swoim stoisku gigantyczną, ruchomą ścianę-ekran, składającą się z trzydziestu 50-calowych i ośmiu 42-calowych telewizorów plazmowych.

Najbardziej zaawansowanym wyświetlaczem LCD prezentowanym w Hanowerze było urządzenie firmy Chi Mei Optoelectronics, jednego z największych dostawców paneli LCD na świecie. Monitor V562D1 o przekątnej 56 cali oferuje rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, czyli czterokrotnie wyższą od standardu HDTV (1920 x 1080). I podobnie jak w przypadku innych producentów, prezentacja na tegorocznych targach CeBIT nie była debiutem tego wyświetlacza - był on już pokazywany w zeszłym roku w Japonii.

Kineskop z HDMI

Chociaż uwagę zwiedzających przyciągała ściana z telewizorami plazmowymi i LCD Samsunga, to najbardziej frapującym urządzeniem na jego stoisku był klasyczny telewizor. Samsung prezentował bowiem także tradycyjny 100 Hz telewizor panoramiczny o przekątnej ekranu 32 cale. Nowy model oznaczany symbolem WS-32Z409, mimo że jest kineskopowy, charakteryzuje się niewielką grubością (41,5 cm) i przygotowany jest do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Urządzenie potrafi także konwertować tradycyjny sygnał telewizyjny do rozdzielczości 720p lub 1080i. Wyposażony został w najnowszy typ cyfrowego złącza HDMI, wejście komponentowe i 2 tunery ( funkcja PIP) oraz system dźwięku przestrzennego "SRS Wow".

HD-DVD i Blu-ray

Na targach CeBIT widać było walkę dwóch formatów wysokiej rozdzielczości: Blu-ray i HD-DVD (pierwszy wspierają m.in. Sony i Panasonic, drugi - Toshiba i Nec). Jednak zwiedzający nie poznali zwycięzców tej rywalizacji.

Toshiba zaprezentowała pierwsze notebooki (Qosimo G30) wyposażone w nowej generacji napędy optyczne HD-DVD (High Definition DVD), które umożliwiają odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości na wyświetlaczu komputera. Urządzenia te były wyposażone w tuner TV, interfejsy DVI oraz HDMI. Podłączone do telewizora HD mogą też służyć jako domowe odtwarzacze dysków HD-DVD. Natomiast NEC zademonstrował w Hanowerze komputerowe napędy optyczne nowej generacji HD-DVD, które do zapisu/odczytu informacji wykorzystują niebieskie lasery umożliwiające zapis na płycie ok. 15 GB. Urządzenia te umożliwiają również zapis płyt dwuwarstwowych (30 GB), a także standardowych dysków DVD i CD. Napędy HD-DVD konkurowały z napędami Blu-ray, które wykorzystują tego samego typu niebieskie lasery, ale inny, niezgodny z HD-DVD format zapisu. Na przykład BenQ zaprezentował nową nagrywarkę Blu-ray z serii Trio. Urządzenie BW1000 jest w stanie współpracować z formatami Blu-ray, DVD, CD oraz DVD-RAM. Radzi ono sobie ze wszystkimi rodzajami krążków Blu-ray - zarówno BD-R, jak i BD-RE, (z wersjami 25- i 50-gigabajtowymi). Producent zastosował w urządzeniu technologie SolidBurn i Write Right. Pierwsza z nich samodzielnie odczytuje z płyty dane dotyczące optymalnych parametrów nagrywania i pozwala na pracę z maksymalną prędkością. Z kolei Write Right czuwa nad poprawnością zapisu.

Również LG prezentowało podczas CeBIT-u napędy Blu-ray przeznaczone do zastosowania w komputerach osobistych. Jednocześnie jej przedstawiciele ogłosili, że firma przygotowuje urządzenie obsługujące oba rodzaje dysków nowej generacji. I chociaż dotychczas LG znajdowało się w grupie promującej technologię Blu-ray, teraz stało się kolejnym członkiem stronnictwa Blu-ray, które stoi na stanowisku, że należy wspierać także HD-DVD. Wcześniej podobną decyzję podjęły Hewlett-Packard i Samsung. Nowe formaty zapewniają większą pojemność nośników, niż stosowane dotychczas płyty DVD. Dzięki temu będzie można zapisywać na nich m.in. filmy w wysokiej rozdzielczości. Główna różnica między formatami polega na tym, że HD-DVD jest tańsza od technologii konkurencji, która z kolei oferuje większą pojemność zapisu.

10 warstw DVD

Chociaż największym zainteresowaniem cieszyły się urządzenia wykorzystujące niebieski laser do obsługi następców formatu DVD - Blu-ray i HD-DVD, nie znaczy to wcale, że czerwony laser nie ma już przyszłości. Firma New Medium Enterprises, promująca nowy format zapisu bazujący na standardowej technologii DVD, zaprezentowała w Hanowerze napędy i płyty VMD (Versatile Multilayer Disc). Nowe krążki mają pojemność 50 GB, co uzyskano zwiększając do dziesięciu liczbę warstw płyty DVD. Atutem standardu VMD ma być kilkakrotnie niższa cena sprzętu w porównaniu z napędami Blu-ray czy HD-DVD. Nowe odtwarzacze wykorzystujące czerwony laser są w pełni kompatybilne z dotychczas stosowanymi urządzeniami i obsługują także płyty CD i DVD.

Kino w domu i w podróży

Na stoisku Samsunga uwagę zwiedzających przykuwał lekki, kieszonkowy projektor SP-P300M o jasności 25 ANSI lumenów (źródłem światła są diody LED). Urządzenie waży zaledwie 700 g i ma bardzo małe wymiary: ok. 12,7 x 9,4 x 5 cm. SP-P300M, w którym zastosowano technologię DLP, oferuje rozdzielczość obrazu 600 x 800 pikseli i kontrast 1000:1. Projektor wyposażono w obiektyw firmy Carl Zeiss i lampy o nominalnej trwałości aż 10 000 godz. Zamontowane w urządzeniu akumulatory zapewniają 2,5 godz. pracy bez zewnętrznego zasilania. Także BenQ pokazał swój najmniejszy bezprzewodowy projektor DLP - CP120. Urządzenie o wymiarach 21,8 x 17,2 x 6,1 cm waży 1,3 kg. Ma jasność 1500 ANSI lumenów i kontrast 2000:1. Generuje obraz o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i zawiera funkcję automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych. Projektor wyposażono w bogaty zestaw łączy, m.in. komponentowe, S-Video i USB. Wśród nowych modeli projektorów BenQ zainteresowanie budził SPA SP820 wyposażony w dwa wejścia sygnału wideo, co pozwala na równoczesne wyświetlanie obok siebie dwóch obrazów. Ponadto ten oferujący obraz o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli projektor o jasności 3800 lumenów i kontraście 2000:1 może również pełnić funkcję "odświeżacza powietrza" - umieszczone w niewielkim zbiorniczku olejki zapachowe rozpylane są przez wentylator podczas nagrzewania projektora. Interesujący projektor DLP zaprezentowała również Toshiba. Model et20 ma wbudowany odtwarzacz DVD i głośniki zapewniające odsłuch dźwięku przestrzennego 5.1. Istotną zaletą tego projektora jest system Super Close Projection, dzięki któremu można wyświetlać obraz o przekątnej 2 m już na metr od ekranu (z 70 cm urządzenie może generować obraz o przekątnej 1,5 m). et20 wyposażono w procesor wideo Realta HQV, który - według zapewnień Toshiby - sprawia, że obraz ze standardowej płyty DVD wygląda jak materiał HDTV.

<hr size="1" noshade>Płyty Blu-ray

Panasonic poinformował o wprowadzeniu na europejski rynek w pierwszej połowie tego roku dysków Blu-ray (BD). Nowe nośniki będą dostępne w dwóch wariantach, o pojemności 25 GB i 50 GB i szybkością zapisu 2x. Oferowane będą cztery modele:

  • LM-BE50DE - do wielokrotnego zapisu, 50 GB, jednostronny, dwuwarstwowy
  • LM-BE25DE - do wielokrotnego zapisu, 25 GB, jednostronny, jednowarstwowy
  • LM-BR50DE - do jednokrotnego zapisu, 50 GB, jednostronny, dwuwarstwowy
  • LM-BR25DE - do jednokrotnego zapisu, 25 GB, jednostronny, jednowarstwowy
<hr size="1" noshade>