Targi IFA Berlin 2008

Tegoroczne berlińskie targi IFA, największą i najważniejszą w Europie imprezę poświęconą elektronice użytkowej, odwiedziła rekordowa liczba - ponad 220 tys. osób. Na powierzchni 122 tys. m kw. prezentowało się 1245 wystawców z 63 krajów. Jak co roku na tej wystawie można było zobaczyć, jakie nowości przygotowali producenci urządzeń przeznaczonych do kina domowego.


Tegoroczne berlińskie targi IFA, największą i najważniejszą w Europie imprezę poświęconą elektronice użytkowej, odwiedziła rekordowa liczba - ponad 220 tys. osób. Na powierzchni 122 tys. m kw. prezentowało się 1245 wystawców z 63 krajów. Jak co roku na tej wystawie można było zobaczyć, jakie nowości przygotowali producenci urządzeń przeznaczonych do kina domowego.

Na targach IFA w Berlinie, podobnie jak 61 lat temu, gdy Willy Brandt, ówczesny kanclerz Niemiec, włączył pierwszy na świecie kolorowy telewizor, dominującym tematem były odbiorniki TV. Z tym, że w tym roku były to urządzenia, które potrafią wyświetlać obraz wysokiej rozdzielczości (Full HD). Wyraźnie widoczny był kierunek ich rozwoju: większe przekątne ekranu, cieńsze obudowy, coraz doskonalsze technologie wyświetlania obrazu, rozbudowana funkcjonalność, energooszczędność oraz wyrafinowana stylistyka.

Nie bez znaczenia było to, w jakiej wykonano je technologii - na polu walki pozostały tylko odbiorniki plazmowe, LCD i OLED. Telewizorów kineskopowych ani tylnoprojekcyjnych nikt już nie prezentował. Wszyscy producenci przekonywali do swoich urządzeń, starając się wykazać, że jeśli chodzi o poziom głębi czerni, nasycenia kolorów czy odwzorowania ruchu, ich odbiorniki nie mają sobie równych. Ale jedno jest pewne - ta konkurencja między technologiami wychodzi konsumentom na dobre...

Zwiedzający wystawę łatwo mogli zauważyć, że zakończyła się "wojna" między formatami płyt wysokiej rozdzielczości - Blu-ray i HD DVD. Nie tylko Sony, ale i inni producenci prezentowali już tylko odtwarzacze Blu-ray. Nie znaczy to wcale, że standardowe DVD odeszło do lamusa. Wiele firm przedstawiło nowe modele odtwarzaczy i nagrywarek DVD, które potrafią przeskalować sygnał wideo do trybu 1080p.

Prezentujemy wybrane, najciekawsze naszym zdaniem modele, jakie pokazano na IFA 2008. W najbliższych miesiącach wiele z nich powinno się już pojawić w sklepach.

Największe ekrany

Targi IFA Berlin 2008

Producenci telewizorów plazmowych i LCD konkurują nie tylko udoskonalając swoje technologie, ale także konstruując modele o coraz większej przekątnej ekranu. W tej kategorii palmę pierwszeństwa utrzymał Panasonic, który zaprezentował największy na świecie 150" odbiornik plazmowy, z ekranem o rozdzielczości czterokrotnie większej niż Full HD - 4096 x 2160 pikseli (na zdjęciu). Podobnie jak inne prototypy tego producenta - 50-, 58- i 65-calowe, superpłaskie plazmy Full HD, o grubości zaledwie 2,47 cm - został wyposażony w system bezprzewodowej transmisji "Wireless HD", który umożliwia przesyłanie obrazu wysokiej rozdzielczości i wielokanałowego dźwięku z takich źródeł, jak odtwarzacz Blu-ray. Według producenta zastosowane w odbiornikach nowe panele plazmowe mają żywotność ponad 100 000 godzin.

Z kolei największy odbiornik LCD pokazał Sharp. LB-1085 to urządzenie z ekranem Full HD o przekątnej 108", które oferowane jest w cenie ok. 225 tys. zł. Ustawiono je obok 65" modelu Full HD 100 Hz z nowej linii AQUOS LC-XS1. Seria ta wyróżnia się m.in. wyjątkowo cienką obudową o grubości zaledwie 1 cala (2,45 cm) oraz obniżonym zużyciem energii.

Zmagania projektorów

Targi IFA Berlin 2008

Targi IFA były też miejscem swoistych pojedynków między największymi producentami projektorów. Szczególnie interesująco prezentowały się najnowsze, flagowe modele LCD (oczywiście o rozdzielczości Full HD) firm Epson, Sanyo i Panasonic. Pierwsze z urządzeń - Epson TW5000 to następca popularnego modelu TW3000. W porównaniu z poprzednikiem zmienił się nie tylko wygląd urządzenia, lecz także uzyskano obraz o jeszcze lepszych parametrach. Kontrast urządzenia wzrósł do imponującego poziomu 75 000:1, a oferowana jasność 1600 ANSI lumenów powinna umożliwiać oglądanie filmów nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Niezmieniony pozostał obiektyw oferujący współczynnik zoomu 2,1:1. Ponadto projektor wyposażono m.in. w dwa złącza HDMI. Głośność pracy urządzenia to zaledwie 21 dB. Jeszcze ciszej ma pracować, zdaniem Sanyo, projektor LP-Z3000, którego głośność ma wynosić jedynie 19 dB. Urządzenie, oferujące kontrast na poziomie 65 000:1, jasność 1200 ANSI lumenów oraz dwukrotny zoom, ma również parę złączy HDMI. Z kolei Panasonic AE3000 wyposażony w dwa złącza HDMI dysponuje kontrastem na poziomie 60 000:1 i jasnością 1600 ANSI lumenów oraz sprawdzonym obiektywem zapewniającym zoom 2:1. Co ciekawe, we wszystkich tych urządzeniach zastosowano nowe funkcje poprawy płynności ruchu podobnych w działaniu do znanej z telewizorów LCD technologii 100 Hz.

LCD 200 Hz

Targi IFA Berlin 2008

Tegoroczne targi IFA były miejscem premiery telewizorów LCD Full HD z systemem wyświetlania obrazu 200 Hz. Urządzenia wyposażone zostały w specjalny procesor, który na podstawie dwóch kolejnych klatek sygnału wideo generuje dodatkowe trzy. Efekt jest rewelacyjny. Nawet przy oglądaniu najbardziej dynamicznych scen akcji obraz wydaje się naturalny i idealnie płynny. Ciekawostką był fakt, że aż dwie firmy miały na swych stoiskach napis "Pierwszy na świecie telewizor LCD 200 Hz". Sony prezentował 3 modele z serii Bravia Z4500 (52", 46" i 40"), a Samsung 46-calowy prototyp.

Plazma 600 Hz z Bluetooth

Targi IFA Berlin 2008

LG zaprezentowało 50" telewizor plazmowy PG7000, z systemem odświeżania ekranu 600 Hz (czas reakcji panelu wynosi zaledwie 0,001 ms), który ma zapewnić odtwarzanie ostrego obrazu, nawet w najbardziej dynamicznych scenach. Model ten wyposażony jest w najnowszej generacji panel plazmowy o rozdzielczości Full HD, oferujący bardzo głęboki poziom czerni, dysponujący kontrastem na poziomie 1 000 000:1.

Targi IFA Berlin 2008

Odbiornik z bogatym zestawem gniazd, m.in. czterema złączami HDMI 1.3 oraz USB 2.0, został wyposażony także w nową funkcję - obsługę łączności Bluetooth.

Umożliwia ona wykorzystanie telewizora nie tylko do wyświetlania obrazów lub odtwarzania muzyki z takich urządzeń, jak telefon komórkowy, ale pozwala również na korzystanie z bezprzewodowych słuchawek.

Płaski Blu-ray Panasonica

Targi IFA Berlin 2008

Nowy odtwarzacz Blu-ray Panasonica ma tylko 49 mm wysokości. Model DMP-BD35, wyposażony w dekodery Dolby True HD, Dolby Digital Plus i DTS-HD Master Audio, oferuje obsługę technologii BD-Live, która ma pozwolić użytkownikowi na dostęp poprzez Internet np. do nowych wersji napisów ekranowych, zdjęć, gier i innych materiałów dodatkowych. Jakość oferowanego obrazu ma być wzorcowa, dzięki zastosowaniu nowego procesora wideo PHL Reference Chroma Plus.

Najcieńszy 40" telewizor LCD

Targi IFA Berlin 2008

Na stoisku Sony uwagę przykuwał najcieńszy na świecie 40-calowy telewizor LCD. Wyświetlacz urządzenia ma grubość tylko 9,9 mm, zaś jego obudowa w najszerszym miejscu niecałe 3 cm. Do tego Bravia KDL-40ZX1 waży zaledwie 12,2 kg. Urządzenie wyposażono w matrycę LCD Full HD (1920 x 1080 pikseli) podświetlaną diodami LED, oferującą kontrast na poziomie 30 000:1, oraz system poprawy płynności obrazu - Motionflow 100 Hz. Od listopada br. telewizor ma być dostępny w Japonii, w cenie 490 tys. jenów, czyli ok. 10 000 zł.