Targi IFA : Sharp zasila telewizor energią słoneczną

Czy oglądanie telewizji może chronić środowisko? Według Sharpa - tak. Prezentowany na targach pojedyńczy panel słoneczny jest w stanie zasilać telewizor. Czas pracy takiego zestawu bez dodatkowych źródeł prądu to 4,5 godziny dziennie.

Ta targach IFA Sharp przedstawił nowy model telewizora o ekranie 52 cale. Prezentowanie go wraz z panelem słonecznym to tylko koncepcja. Tak naprawdę urządzenia nie były połączone. Brak światła słonecznego w hali targów uniemożliwiał taką produkcję prądu.

Wraz z demonstracją Sharp, będący największym światowym producentem paneli słonecznych, promował ich wykorzystanie. Oczywiście nie chodziło tu o promocję zasilania energią słoneczną telewizorów lecz całych gospodarstw domowych.

Biznes i konsumenci powoli zaczynają korzystać z energii słonecznej. Niektóre obiekty na Olimpiadzie w Pekinie były zasilane właśnie w ten sposób.

Odpowiedzią Sharpa jest inwestycja 663 milionów dolarów w budowę w Japonii nowej fabryki paneli słonecznych. Ilość rocznej produkcji ogniw ma odpowiadać 480 megawatom energii jaką będą mogły wytworzyć. Fabryka ma rozpocząć pracę do marca 2010 roku.

Więcej w materiale wideo.