Targi IFA: palce zamiast myszy w MS PowerPoint?

Niemiecki Fraunhofer Institute uczynił obsługę PowerPointa łatwiejszą. Dzięki nowej technologii mysz, która była kiedyś jedynym wskaźnikiem została zastąpiona ruchami w stylu dyrygenta.

System nazywa się iPointPresenter i wydaje się świetnym pomysłem. To bezdotykowe urządzenie wielowskaźnikowe. Prace nad nim trwają od 2 lat, a pierwszy raz pokazano je na targach Cebit.

Rozwiązanie opiera się na algorytmie śledzącym ruchy ręki. Osprzęt posiada 2 kamery na podczerwień i śledzi położenie wielu palców w przestrzeni 3D. W ten sposób można pracować z obiektami znajdującymi się na ekranie. Pozwala to wykonywać bardziej złożone akcje jak powiększanie czy obracanie dwoma palcami. To jak lepszy zamiennik myszy.

Opracowanie algorytmu śledzącego dłonie w przestrzeni 3D zajęło instytutowi 2 lata. iPointPresenter może śledzić 8 palców naraz, jednak na pokazie był ustawiony tylko na śledzenie dwóch. Instytut widzi praktyczne zastosowanie go w wielu dziedzinach.

Poza obsługą programów jak PowerPoint może być także używany w sterylnych pomieszczeniach chirurgicznych. Jeśli lekarz chce obejrzeć EEG lub RTG wystarczy, że bez dotykania urządzeń wskaże miejsce palcem i natychmiast je zobaczy.