Targi bardzo mobilne

Jakie nowości na tegorocznych targach CeBIT 2004 pokazały Sony, Samsung czy Panasonic? Co znajdziemy na półkach sklepowych w ciągu najbliższych miesięcy? Poznaj nowe trendy oraz krążące po stoiskach plotki.

Rok temu na targach CeBIT znaczącą rolę odegrała mobilna platforma Intel Centrino. Notebooki z wbudowanym procesorem Pentium M pokazywano na każdym stoisku ze sprzętem mobilnym. W tym roku uwagę zwracały systemy elektroniczne do samochodów oraz z telefony komórkowe, bo już w dziedzinie palmtopów czy notebooków nic specjalnie nowatorskiego nie zaprezentowano. Gdyby w targach nie uczestniczyły takie firmy, jak Samsung czy Sony, byłoby po prostu nudno i nijako. O coraz mniejszej randze imprezy świadczy choćby brak pokaźnych stoisk AMD czy HP. Brakowało premier, ponieważ odbyły się na kilka tygodni przed CeBIT-em. Niemniej jednak pokazano w Hanowerze rozwiązania i produkty, które mogą zaciekawić.

Connected planet

Już od pewnego czasu w segmencie produktów mobilnych oraz technologii widać dążenie do zwiększenia wygody użytkowania nie tylko w pracy, ale i w domu. W końcu dzięki WiFi możliwe stało się chodzenie po domu z palmtopem czy notebookiem i przeglądanie zasobów Sieci bez ciągnięcia za sobą szpuli kabli. Nareszcie podobne rozwiązania wprowadza się do sprzętu RTV. Jak ułatwiają życie, pokazał Philips w swojej bardzo realnej koncepcji Connected Planet – realnej, bo produkty z nią związane będą dostępne w połowie roku.

W skład elementów tworzących „bezprzewodowy dom” wchodzą: odtwarzacz i jednocześnie nagrywarka DVD z podłączeniem do Internetu, umożliwiającym odbiór filmów w wersji strumieniowej, telewizor łączący się z komputerem lub wspomnianym odtwarzaczem przez WiFi (802.11g), wieża z podłączeniem do Sieci umożliwiającym słuchanie m.in. internetowych stacji radiowych, przenośny dotykowy ekran zastępujący choćby telewizor, a jednocześnie w przyszłości sterujący urządzeniami AGD. Philips już współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi dostarczającymi obraz i dźwięk strumieniowo, zatem gdy seria wspomnianych wyżej produktów trafi na rynek, użytkownicy zyskają dostęp do interesujących serwisów.

Connected Car

Bezprzewodowo ma też być w samochodzie. Intel na przykładzie BMW z serii 7 zademonstrował, jak może wyglądać samochód menedżera z branży IT. Umieścił w środku drukarkę HP, pełniącą dodatkowo funkcję faksu, tablet PC do przeglądania zasobów Sieci, a wszystko to połączył ze sobą, instalując punkt dostępowy WLAN. Co prawda, urządzenia te zajmowały sporo miejsca i nie komponowały się dobrze ze sobą, ale przecież była to tylko prezentacja koncepcji, która zapewne niedługo zostanie zrealizowana komercyjnie i wtedy będzie wyglądać dużo atrakcyjniej. Na hanowerskich targach dało się zauważyć duże zainteresowanie elektroniką przeznaczoną do samochodów. Herman Kardon zademonstrował systemy komputerowe do audi, volkswagena i porshe, z łączem internetowym przez GPRS. Korzystając z niego, kierowca sprawdzi serwis pogodowy, przejrzy zawartość stron WWW, a także pobierze lub wyśle pocztę elektroniczną czy faks. Za miesiąc opowiemy o polskiej wersji podobnego systemu, którą testowaliśmy w drodze na targi.

Notebooki

Laptopy przestają być przenośne albo stają się ultraprzenośne. Rozwiązań pośrednich jest coraz mniej. W niemal każdym stoisku firmy albo chwaliły się lekkim, cienkim i prawdziwie mobilnym laptopem, zazwyczaj wyposażonym w procesor Intel Pentium M, albo wystawiały pod krzykliwymi plakatami notebooki zastępujące komputery stacjonarne, a więc z dużym wyświetlaczem, potężną mocą obliczeniową i taką samą masą. Są ciężkie, zawsze jednak dużo bardziej poręczne od komputera stacjonarnego, który dodatkowo trudno włączyć np. w samolocie. Wyraźnie widać, że klienci coraz częściej zastanawiają się, czy wybrać pecet stacjonarny, a do niego dokupić monitor LCD, czy też zamówić wersję „wszystko w jednym” w postaci laptopa.

Na uwagę zasługuje Sony Vaio PCG-TR3A, najmniejszy na świecie laptop z wbudowaną nagrywarką DVD. Producent na obudowie umieścił kamerę pozwalającą na przeprowadzanie wideokonferencji. Notebook oparto na platformie Intel Centrino, dzięki czemu długo pracuje na bateriach i pozwala na połączenie z sieciami bezprzewodowymi. Z laptopów zastępujących stacjonarny pecet warto zwrócić uwagę na Samsunga M40 z panoramicznym, 17-calowym wyświetlaczem, przeznaczonym do oglądania filmów. Na M40 z powodzeniem da się również grać, gdyż wyposażono go w najnowszy układ graficzny GeForce FX Go5200.

Palmtopy

To widać coraz lepiej i wyraźniej – palmtopy powoli zaczynają odchodzić w niepamięć. Oczywiście te klasyczne, czyli bez funkcji telefonu komórkowego. Asus zaprezentował serię 7xx, tylko niewiele zmienioną w porównaniu z deklaracjami z poprzedniego roku. Toshiba wchodzi na rynek z palmtopem wyposażonym w wyświetlacz VGA, ale o tym pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Nawet PalmOne wystawił znane już doskonale komputery naręczne.

Tylko Sony zademonstrowało tegoroczne palmtopy Clie PEG-TH55, TJ37, TJ27 z wbudowanym aparatem cyfrowym i odtwarzaczem MP3. Wkrótce wszystkie funkcje palmtopów przejmą telefony komórkowe i to one staną się gwoździem do trumny komputerów naręcznych. Jeżeli producenci komórek utrzymają poziom innowacyjności swoich produktów, koniec palmtopów może nadejść szybciej, niż się wielu osobom wydaje. Stąd też zapewne PalmOne promował telefon z palmtopem, Treo 600, dowodząc, że podąża za trendami rynku.

Zanim jednak pokażemy najbardziej oryginalne pod względem funkcji i wyglądu telefony, opowiemy o tych, na które stać większość osób.

Telefony komórkowe

Niedrogie telefony zapowiedział Alcatel oraz Sagem. Na szczególną uwagę zasługuje model Sagem MyS-7, który będzie oparty na systemie Windows Mobile for Smartphone. Oczywiście zostanie wyposażony w aparat cyfrowy, a także w moduł Bluetooth. Może się okazać bardzo groźnym konkurentem droższych aparatów innych firm. Alcatel pokazał telefony z kolorowymi wyświetlaczami, w tym jeden z serii droższych 8xx, z ekranem pokazującym 262 tysięcy kolorów, oraz swój pierwszy aparat składany (tzw. muszelkę). Nie zapomniał o rynku prepaid, na który skieruje podstawowy telefon z czarno-białym ekranem.

Interesująco prezentuje się też nowy telefon firmy Panasonic – X300 z wbudowanym aparatem cyfrowym. Elementem charakterystycznym i nowatorskim jest wyciągany wyświetlacz, podobny jak w kamerach wideo. Ułatwił robienie zdjęć aparatem umieszczonym na boku telefonu.

Gdyby jednak zrobić konkurs na najbardziej efektowny i bajerancki telefon, zwycięzcą z pewnością zostałby Samsung, tylko trudno zdecydować, który. Czy SGH-X900 z odtwarzaczem MP3 i stereofonicznymi głośnikami, czy SGH-X910 o niemal identycznej funkcjonalności, ale zdecydowanie innym wyglądzie? Pierwszy wyposażony jest w 128 MB nierozszerzalnej pamięci, drugi z kolei ma jej mniej, bo 32 MB, ale za to odczytuje karty MMC. Ekrany wyświetlają 262 tysiące kolorów.

Zwyczajnie natomiast wygląda urządzenie Siemensa, przypominające większe pióro lub flamaster. W rzeczywistości jest to telefon komórkowy. Numer wybiera się, pisząc go na płaskiej powierzchni (pióro nie zostawia śladów), a system odczytuje go z ruchu kulki, umieszczonej tak jak w długopisie. Analogicznie sprawa wygląda z redagowaniem SMS-ów. Z PenPhone porozmawiasz jak z tradycyjnego telefonu, po przyłożeniu go do ucha, lub przy użyciu zestawu słuchawkowego na Bluetooth.

O tym, że komórki pełnić mogą funkcję kamery wideo lub aparatu fotograficznego, wiadomo od dawna, ale wykorzystanie matrycy jednomegapikselowej to coś nowego. Telefony z tą technologią właśnie zapowiedziała Nokia (model 7610), Samsung SGH-P730 oraz Motorola Mpx. Bez wątpienia to produkt Motoroli okaże się najgroźniejszym rywalem Nokii Communicator. Wyróżnia go obracany wyświetlacz zakrywający pełną klawiaturę QWERTY. Działa pod kontrolą systemu Windows Mobile i oferuje wszelkie rozwiązania związane z łącznością bezprzewodową, takie jak EDGE, Bluetooth czy nawet WLAN.

Również do smartphone’ów zaliczyć można Treo 600 z systemem Palm OS, które wkrótce opiszemy. Wiele wskazuje, że zdecydowanie będzie się różnić od bardzo nieudanych poprzedników, Treo 180 i 270. „Smartphone’ami” można nazwać coraz więcej telefonów, bo coraz liczniejsza ich grupa ma zainstalowany system Windows Mobile, Symbian lub Palm OS.

Rozmowy za kulisami

Polscy dziennikarze bardzo uważnie śledzili losy portalu WP, pojawiły się nawet plotki o możliwości jego kupienia przez konkurenta.

Rok temu na pytanie o głośniki na Bluetooth wszyscy parskali śmiechem. W tym roku można było usłyszeć, że trzeba rozwiązać problem zasilania. Nikt nic nie potwierdzał, ale i nikt nie zaprzeczał Czy za rok zostanie zaprezentowany głośnik wykorzystujący technologię Bluetooth?

Gdy pytaliśmy, kiedy dany produkt będzie do kupienia w Polsce, na twarzach wystawców pojawiał się tradycyjny, podejrzliwie ironiczny uśmiech, sugerujący odpowiedź „nieprędko”. Niestety, mimo rychłego wejścia do Unii nadal pozostajemy krajem trudnym dla nowych technologii.

Niektórzy przedstawiciele biura prasowego sieci Era nie bardzo chcieli przebywać w pokoju z rzecznikiem konkurencyjnej sieci Idea, o witaniu się nie wspominając. Ogólnie atmosfera była napięta w związku z komentarzami konkurencji na temat nowej oferty Heyah. Samsung, wbrew zeszłorocznym zapowiedziom, nie pokazał ani jednego modelu z Bluetooth. Skoro jednak jego produkty sprzedają się tak dobrze, można mieć obawy, czy kiedykolwiek zobaczymy Samsunga z „sinozębym” modułem.