Targi tuningowe - krajobraz po bitwie

Jak dowiodły wrocławskie Targi Tuningu Komputerów, tuning przestaje być tylko domeną zapaleńców. "Targi miały pokazać - i pokazały, że tuning jest dla każdego" - ocenia imprezę Marek Wrona, przedstawiciel sklepu z akcesoriami do tuningu, PC-tuning. W czasie dwóch dni trwania imprezy, targi odwiedziło ok. 7 tys. osób.

Wymagania stawiane sprzętowi komputerowemu niewątpliwie rosną. Targi Tuningowe ujawniły jednak, że użytkownikom nie chodzi już jedynie o wydajność, ale także o walory estetyczne i komfort użytkowania - a przede wszystkim, cichą pracę urządzenia.

Dużą popularnością na targach cieszyły się m. in. ciche zasilacze i wentylatory, maty wygłuszające, chłodzenie wodne itp. Jak przekonuje Marek Wrona, można było także znaleźć w ofercie wystawców gotowe ciche komputery: "Odpowiednio dobrany sprzęt i wyciszona obudowa oraz komponenty, które łączą w sobie zarówno wydajność, jak i bezgłośne działanie".

Targi Tuningu Komputerów, przykład 5, fot. Jacek Jabłoński

Targi Tuningu Komputerów, przykład 5, fot. Jacek Jabłoński

"Komputer powoli staje się 'meblem' w domu. Coraz więcej ludzi ma jeden lub nawet więcej komputerów. Przede wszystkim komputer nie powinien przeszkadzać, powinien komponować się z resztą wyposażenia mieszkania" - uważa Wrona i prognozuje, że być może coraz częściej projektowaniem obudów i peryferii komputera zajmować się będą projektanci mebli.

"Hitem były całkiem przezroczyste obudowy z pleksi, w których najlepiej prezentowały się podświetlane katody i wiatraczki, ciche zasilacze firm Tagan, T-Power, zasilacze chłodzone pasywnie (bez wentylatorów) - nie emitujące żadnego hałasu i ciche wentylatory firm Noiseblocker i Papst. Prawie każdy wystawca zamontował również kontrolery katod, dzięki którym te reagowały na dźwięk lub świeciły pulsująco" - informuje Anna Borysewicz, przedstawicielka organizatora targów.

Natomiast na ekspozycji 'pecetów po moddingu' pojawiły się komputery w kształtach m. in. piramidy, akwarium w komputerowej obudowie, system chłodzenia przypominający kształtem silnik malucha. "Chyba każdy z prawie siedmiotysięcznego tłumu odwiedzających przekonał się, że komputer nie musi być szarą, nudną skrzynką, ale ciekawym i interesującym elementem każdego wnętrza" - ocenia Borysewicz.

O Targach Tuningowych i modyfikowaniu komputera pisaliśmy już wcześniej w tekście"Przyspiesz swojego peceta!". Zapraszamy także do zapoznania się z wynikami ankiety PC World poświęconej moddingowi.