Tasiemce na DVD

Na krążkach DVD najwięcej jest filmów fabularnych. Nawet jeżeli nie są to wielkie dzieła, kuszą nabywców dobrą jakością obrazu i dźwięku oraz możliwością umieszczenia filmu w domowej biblioteczce. Tymczasem w ostatnim czasie na DVD coraz częściej trafiają produkcje typowo telewizyjne - seriale.

Na krążkach DVD najwięcej jest filmów fabularnych. Nawet jeżeli nie są to wielkie dzieła, kuszą nabywców dobrą jakością obrazu i dźwięku oraz możliwością umieszczenia filmu w domowej biblioteczce. Tymczasem w ostatnim czasie na DVD coraz częściej trafiają produkcje typowo telewizyjne - seriale.

Seriale, jakie są, każdy widzi i zapewne każdy ma ulubiony. Pomijając kwestię scenariusza i gry aktorskiej, zazwyczaj wydania seriali nie oferują widzowi tego, czego można oczekiwać po możliwościach DVD. Seriale wygrywają nie tyle wizualnymi i dźwiękowymi fajerwerkami, ile specyficznym sposobem prowadzenia wątków, które odzwierciedlają codzienne życie. Kolejne odcinki pojawiają się codziennie lub co tydzień, a widz z niecierpliwością czeka na kolejne, zastanawiając się co będzie dalej.

Taka formuła długo nie pasowała do lansowanej przez dystrybutorów ideologii DVD. A jednak, stało się! Płyty DVD relatywnie staniały, a sprzęt do kina domowego stał się bardziej dostępny i popularny. Ulubione przez telemaniaków seriale coraz częściej trafiają na srebrne płytki. Niejednokrotnie są to wersje z poprawionym technicznie dźwiękiem i obrazem, co czyni je bardziej atrakcyjne niż nagrania telewizyjne. Do tego należy uwzględnić kolejną zaletę DVD: możliwość posiadania w domowej kolekcji ulubionej serii i to najwyższej jakości.

To, co w naszym kraju wciąż można liczyć na sztuki, za oceanem i w Europie Zachodniej jest już standardem. Tam wydaje się dużo seriali. Są to pozycje z różnych kategorii, przeznaczone dla różnych odbiorców. Sporo jest seriali dziecięcych - w wydaniach DVD są praktycznie wszyscy popularni bohaterowie kreskówek, np. "Pokemony", "Digimony", "Teletubisie", "Tom i Jerry", czy animowane gwiazdy dziecięcych kanałów Cartoon Network i Nickelodeon. W przypadku dziecięcych produkcji, oprócz przenoszenia serii na DVD, trafiają się produkcje mniej typowe, stanowiące jedynie wybór najlepszych odcinków.

Pozwala na to fakt, że zazwyczaj kreskówki składają się z odcinków, z których każdy jest zamkniętą opowieścią.

Ciągłość musi być zachowana w przypadku produkcji dla starszych widzów. W sklepach amerykańskich oferta w większości dotyczy najpopularniejszych tytułów. Dostępne są poszczególne sezony, czyli zamknięte, kolejne partie odcinków, "Seksu w wielkim mieście" i "Star Treka". Na półkach znajdziemy też odcinki seriali "M.A.S.H.", "Rodziny Soprano", "Archiwum X", "Przyjaciół" czy "The Simpsons". Obok tych popularnych produkcji znajdują się filmy u nas nieznane lub znane w niewielkim stopniu: "Buffy pogromca wampirów", "All in the Family", "Jeeves & Wooster".

Wiele edycji DVD z serialami wydanymi w regionie 1 (Kanada i USA) nie rozpieszcza widza techniczną stroną wydania. Często zdarza się, że ścieżka dźwiękowa jest zapisana w formacie mono lub stereo, brakuje napisów.

Na płytach nierzadko nie ma dodatków. Ciekawym udogodnieniem jest natomiast możliwość wyboru ścieżki dźwiękowej, na której nie ma dodawanego do seriali typu sitcom dźwiękowego efektu śmiechu publiczności.