Te komponenty to już historia

Technologiczny pęd zaczyna powoli wypierać z rynku komponenty komputera, bez których kiedyś nie moglibyśmy wyobrazić sobie pracy. Poczciwe napędy dyskietek o pojemności 1,44 MB, napędy CD, karty sieciowe oraz muzyczne, a w końcu nawet modemy analogowe - czas świetności tych części odchodzi pomału w przeszłość. Postanowiliśmy sprawdzić, jak 'sprzętowe staruszki' czują się dziś wśród ultranowoczesnych płyt głównych, kolejnych nagrywarek DVD i w czasach bezprzewodowej sieci. Kto jeszcze dziś potrzebuje poczciwego FDD?

Te komponenty to już historia
Technologiczny marsz wystawia najpoczciwsze komponenty naszych komputerów na ciężką próbę. Kto wytrzymuje tę bezwzględną rywalizację i mimo upływu czasu nadal jest w stanie zaskarbić sobie serca milionów użytkowników komputerów?

Wychodzą z użycia

Komponenty do lamusa

Wyselekcjonowaliśmy kilka 'wiekowych' komponentów komputera, które naszym zdaniem odchodzą powoli do lamusa:

- napędy FDD 1,44 MB (wypierane przez napedy i nagrywarki CD/DVD oraz czytniki kart pamięci)

- napędy CD (zastępowane napędami combo oraz nagrywarkami DVD)

- karty dźwiękowe (wbudowane w płytę główną)

- karty sieciowe (wbudowane w płytę główną)

- modemy analogowe (wbudowane w płytę główną i zastępowane przez wielofunkcyjne routery)

Na pierwszy ogień poszedł napęd dyskietek 1,44 MB. Urządzenie to zagościło w naszych komputerach już w połowie lat 80-tych, zastępując swojego 'starszego' brata - napęd dyskietek 5,25 cala, który całkowicie zniknął z rynku w połowie ubiegłej dekady. Napęd FDD obsługujący dyskietki o pojemności 1,44 MB nie jest już jednak obecnie tak często wykorzystywany. Koncern Apple, był jednym z pierwszych producentów komputerów, który od 1998 roku zaprzestał dołączania tego typu napędów do kolejnych maszyn typu iMac.

Wiosną 2003 roku, również Dell zaprzestał montowania tego typu napędów w nowych komputerach. Niedługo później, w jego ślady poszedł także Gateway. Obie firmy oferują jednak swoim klientom możliwość opcjonalnego dokupienia napędu dyskietek. Jak mówi rzecznik Della, Lionel Menchaca, napęd FDD stanowi dla klientów pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa. Swoją rolę odgrywa również przyzwyczajenie - do tej pory we wszystkich komputerach napęd dyskietek był obecny. Tym ciekawsze wydają się odpowiedzi na pytanie: "kiedy ostatni raz z niego korzystałeś?" - "Nigdy".

Podążając tym tropem, postanowiliśmy znaleźć jeszcze kilka innych 'leciwych' komponentów komputera, których bytowanie znajduje się obecnie pod znakiem zapytania. Wybraliśmy spośród nich kartę sieciową i kartę dźwiękową (w większości nowoczesnych płyt głównych oba te komponenty są zintegrowane), napęd CD (w obliczu dostępności napędów DVD, combo CD-RW/DVD oraz nagrywarek DVD obsługujących zapis tradycyjnych nośników CD) oraz modem analogowy. Czy nadal potrzebujemy tych części?

Co się sprzedaje? Co się nie sprzedaje?

Jarosław Smulski, IDC Polska

"Absolutnym topem w zakresie napędów optycznych w najbliższym czasie będą nagrywarki DVD. W ciągu kilku lat będziemy obserwować znaczący wzrost sprzedaży tych urządzeń, które ostatecznie wyprą z rynku obecnie panujące napędy CD-RW. W obliczu wojny formatów DVD, trudno jednoznacznie określić, który z nich będzie w kolejnych latach dominował. Nie wiadomo jeszcze także, kiedy w powszechnej sprzedaży pojawiają się napędy nowej generacji typu Blue-Ray (wykorzystujące do zapisu niebieski laser). Podobnie jak w panujących obecnie formatach zapisu, trwa wojna wielu opatentowanych i wspieranych przez różnych producentów technologii Blue-Ray. Jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć które formaty zapisu mają największą szansę na popularyzację. Należy jednak bacznie obserwować ten sektor rynku. Być może urządzenia Blu-Ray staną się wkrótce hitem na miarę obecnych nagrywarek CD czy DVD".

Jak twierdzi Bartosz Jeziorański, product manager w firmie Vobis: "Sytuacja z napędami dyskietek 1,44 MB jest dość interesująca. Ich istnienie warunkuje między innymi konstrukcja większości dostępnych obecnie obudów, które posiadają oddzielne gniazdo na napęd FDD. Ponadto spora część naszych klientów nadal posiada swoje dane na dyskietkach i zamierza ich używać. Montujemy je w 95% sprzedawanych komputerów i ta sytuacja na pewno nie ulegnie zmianie do końca roku. W późniejszym okresie planujemy zastępowanie ich multi-czytnikami (czytnikami kart pamięci różnych formatów), które montowane będą bezpośrednio w obudowie komputera.

Tradycyjne napędy CD nie są już montowane w sprzedawanych przez nas komputerach. Wyparły je całkowicie napędy DVD, combo oraz nagrywarki DVD. W najtańszej opcji, do zestawu dołączany jest napęd DVD, w średniej - combo CD-RW/DVD, zaś w najwyższej - nagrywarka DVD. Wierzymy, iż stopniowo domowe komputery będą zbliżały się w ten sposób do koncepcji promowanej przez Intela - domowego centrum rozrywki.

Karty sieciowe i muzyczne w postaci osobnych komponentów nie mają już u nas racji bytu. Są po prostu za drogie w obliczu coraz powszechniej dostępnych płyt głównych ze zintegrowanymi modułami tego typu. Tylko takie płyty główne możemy obecnie brać pod uwagę. Pewnym wyjątkiem w kwestii kart muzycznych może być oczywiście firma Creative, lecz dla większości naszych klientów, zupełnie wystarczające są możliwości kart muzycznych scalonych z płytą główną. Modemy analogowe wydają się również odchodzić do 'lamusa' - ich sprzedaż drastycznie spada. Rośnie popularność rozwiązań bezprzewodowych oraz ,co ciekawe, modułów GPRS, które można już montować w tradycyjnych komputerach biurkowych".

Dyskietki trzymają się mocno

Te komponenty to już historia

Napęd dyskietek 1,44 MB - czy nasze dzieci będą wiedziały, co to takiego?

Okazuje się, iż pozornie niepewna pozycja wiekowych napędów FDD jest nadzwyczaj dobra. Jak podkreśla Marcin Piotrowski ze sklepu internetowego Warszawskiej Giełdy Komputerowej: "Zainteresowanie tradycyjnymi napędami dyskietek 1,44 MB nie maleje. Nadal do każdego montowanego na zamówienie naszych klientów komputera, dokładamy tego typu komponent. Spada natomiast zainteresowanie tradycyjnymi napędami CD. Jest to oczywiście spowodowane większą dostępnością napędów oraz nagrywarek DVD, których ceny w ostatnim czasie stały się o wiele bardziej przystępne. Karty sieciowe oraz karty muzyczne dostępne jako osobne części nie cieszą się już tak dużym popytem. Większość obecnie produkowanych płyt głównych posiada je już wbudowane. Nadal dość dobrze sprzedają się jednak karty muzyczne firmy Creative - to jedyny wyjątek w tym segmencie sprzętu. Jeśli zaś chodzi o modemy analogowe, to zauważyć możemy, iż są one powoli wypierane przez routery z funkcją modemu ADSL".