Te komputery zyskają na wydajności dzięki Nvidia ION 2

Nvidia zaprezentowała oficjalnie drugą generację swojej platformy ION. Nowa wersja procesora graficznego z dedykowaną pamięcią ma zwiększyć wydajność netbooków i nettopów nawet dziesięciokrotnie. Dzięki ION 2 właściciele takich maszyn jak Acer Aspire One czy Asus EeePC obejrzą film w rozdzielczości Full HD bez obaw o płynność odtwarzania.

Asus EeePC 1201PN

Asus EeePC 1201PN

Asus EeeBox 1501P

Asus EeeBox 1501P

Lenovo C200

Lenovo C200

Druga odsłona platformy Nvidii ma swoją premierę po ponad roku od wprowadzenia pierwszego ION-a.

Warto jednak wspomnieć, że mówienie o ION 2 jako o całkowicie nowej generacji platformy to pewne nadużycie. Jak pamiętamy, pierwsza wersja ION była układem typu MCP (media and communcations processor), który w netbookach z układami Intel Atom zastępował mostki północny (gdzie mieścił się kontroler pamięci i grafikę) i południowy. Innymi słowy, konstrukcja zbudowana z trzech współpracujących ze sobą podsystemów za sprawą ION-a ustąpiła miejsca dwuczęściowej.

Tymczasem Intel, wprowadzając platformę Pine Trail - procesor Atom N450/N470 ze zintegrowanym kontrolerem pamięci i grafiką + mostek południowy - zaprezentował własne rozwiązanie dwuukładowe. ION 2 to nic innego jak rozbudowa Pine Trail przez dodanie procesora graficznego dysponującego własną pamięcią DDR2 lub DDR3 (512 MB) i powrót do konfiguracji złożonej z trzech układów. Procesor ION 2 komunikuje się z CPU przez PCI-Express.

Netbook z ION 2 "pochodzi" 10 godzin

W porównaniu z poprzednikiem, procesor graficzny ION 2 - GeForce GT218 - wykonany został w bardziej zaawansowanym, bo 40-nanometrowym, procesie technologicznym. Układ jest wydajniejszy nie tylko pod względem mocy obliczeniowej, ale i zapotrzebowania na energię. Wzbogacono go o obsługę technologii Optimus, której zadaniem jest rozdzielanie zadań związanych z przetwarzaniem grafiki pomiędzy różne podzespoły. Jeśli w danej chwili nie zachodzi potrzeba angażowania większej mocy, obliczenia te wykona układ graficzny zintegrowany z procesorem Atom. Do bardziej wymagających zadań oddelegowany zostanie wchodzący w skład platformy układ GT218.

Pograć i pooglądać

Producent podkreśla, że procesor graficzny ION 2 zapewnia akcelerację aplikacji multimedialnych, takich jak Muvee Reveal (tworzenie domowych filmów), Badaboom (konwersja plików multimedialnych), Total Media Theater i PowerDVD 9 (odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości lub skalowanie obrazu w standardowej rozdzielczości do jakości bliskiej HD).

ION 2 będzie dostępny w dwóch wydaniach - jedna z nich, przeznaczona dla netbooków z ekranami o przekątnej do 10 cali, będzie zawierać procesor graficzny z ośmioma rdzeniami CUDA. Druga wersja, oferująca 16 rdzeni obliczeniowych, przeznaczona będzie do montażu w komputerach stacjonarnych klasy nettop i netbookach o ekranach do 12 cali.

Producenci węszą sukces

Wg przedstawicieli Nvidii różni wytwórcy sprzętu komputerowego planują już wprowadzenie na rynek ok. 30 konstrukcji wykorzystujących najnowszą odsłonę technologii ION. Znajdują się wśród nich takie firmy jak Asustek, HP, Lenovo i Acer. Ta ostatnia swoją propozycję w tym zakresie już zaprezentowała - mowa o modelu Aspire One 532G.

W najbliższych miesiącach czekają nas kolejne premiery, w tym netbook Asus EeePC 1201PN (z 12-calowym ekranem), pecety "all-in-one": Asus EeeTop 2010PNT i Lenovo C200 oraz komputery "barebone": Zotac ZBOX i Asus EeeBox 1501P.

Prezentacja procesora ION 2 miała miejsce na targach CeBIT, jakie 2 marca rozpoczęły się w Hanowerze.

Więcej informacji: Nvidia