Te wszechstronne obiektywy potrafią więcej niż myślisz. Poznaj nowości marki Canon

Canon przedstawia swoje nowe, kompaktowe obiektywy z serii RF. Postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej.

Fot. Pexels/Jonas Svidras

Za sprawą marki Canon rynek sprzętu fotograficznego poszerzył się o dwa nowe, przystępne cenowo, pełnoklatkowe obiektywy z serii RF. Mowa o RF 24mm F1.8 MACRO IS STM oraz RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM. Wyposażono je w, typową dla linii RF, zaawansowaną technologię optyczną. Producent przekonuje, że pozwolą one na wykonywanie zdjęć wysokiej jakości i będą przydatne nawet podczas kręcenia wideoblogów.

Te wszechstronne obiektywy potrafią więcej niż myślisz. Poznaj nowości marki Canon

RF 24mm F1.8 MACRO IS STM – jakie ma parametry?

RF 24mm F1.8 MACRO IS STM to kompaktowy, szerokokątny obiektyw stałoogniskowy 24 mm. Typowy dla serii RF inteligentny system mocowania znajdziemy również w tym modelu obiektywu. Sprzęt ten charakteryzuje się przysłoną f/1,8 oraz okrągłą, 9-listkową konstrukcją. Co ważne, obiektyw ma 5-stopniową optyczną stabilizację obrazu (po połączeniu go z aparatem z serii EOS R z wbudowaną w korpusie stabilizacją obrazu, zakres ten rośnie do 6,5 stopnia). Te ważne cechy sprawiają, że możliwe jest uzyskanie małej głębi ostrości na zdjęciu, a sprzęt poradzi sobie z pracą w nawet trudnych warunkach oświetleniowych. Co więcej, obiektyw w połączeniu z aparatem z matrycą APS-C może osiągnąć efektywną długość ogniskowej do nawet 35 mm.

Zobacz również:

Te wszechstronne obiektywy potrafią więcej niż myślisz. Poznaj nowości marki Canon

Czego jeszcze możemy się spodziewać po RF 24mm F1.8 MACRO IS STM? Obiektyw ten wyposażono w krokowy silnik STM, co ma zapewniać ciche i szybkie ostrzenie. Minimalna odległość ogniskowej obiektywu wynosi 14 cm (powiększenie 0,5x).

Sam obiektyw waży jedynie 270 g, jest więc naprawdę kompaktowy. Posiada konfigurowalny pierścień sterowania obiektywem, dzięki czemu użytkownik może szybko ustawić np. czułość ISO czy parametry przysłony lub przełączać tryby AF. Obiektyw składa się z 11 elementów w 9 grupach. Został pokryty powłoką Super Spectra, która ma zapobiegać efektom ducha i flary.

Główne cechy:

 • kompaktowy obiektyw stałoogniskowy 24 mm
 • duża przysłona f/1,8 z 9 listkami
 • 5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu (zgodność z normami Camera&Imaging Products Association)
 • 6,5-stopniowy stabilizator obrazu w połączeniu z wybranymi korpusami EOS R (zgodność z normami Camera&Imaging Products Association)
 • kompaktowa i lekka konstrukcja - zaledwie 270 g
 • silnik STM
 • minimalna odległość ogniskowania - 14 cm przy powiększeniu 0,5x

Parametry obiektywu RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

Jak podkreśla sam producent, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM wyróżnia się elastycznością, bowiem długość jego ogniskowej mieści się w szerokim zakresie 15-30 mm. Sprzęt ten charakteryzuje się 5,5-stopniową optyczną stabilizacją obrazu i pozwala uzyskać dłuższy czas otwarcia migawki, gdy chcemy robić zdjęcia „z ręki” lub nakręcić dobrej jakości film. Dzięki połączeniu z korpusem z linii EOS R, wyposażonym we wbudowany stabilizator, zakres ten rośnie do 7 stopni.

Te wszechstronne obiektywy potrafią więcej niż myślisz. Poznaj nowości marki Canon

Co więcej, obiektyw posiada funkcje makro. Możliwość ręcznego ustawiania ostrości w parze z powiększeniem 0,52x pozwalają na fotografowanie nawet drobnych detali danego obiektu. Sprzęt ten wyposażono w cichy i szybki silnik krokowy STM, dzięki któremu można ustawiać ostrość na nawet szybko poruszających się obiektach.

Obiektyw RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM waży jedynie 390 g. Producent zapewnia, że jego konstrukcja jest nie tylko kompaktowa, ale i wytrzymała.

Główne cechy:

 • ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy o długości ogniskowej w zakresie 15–30 mm
 • 5.5-stopniowy optyczny stabilizator obrazu (zgodny z normami Camera&Imaging Products Association)
 • 7-stopniowy stabilizator obrazu w połączeniu z wybranymi korpusami EOS R (zgodność z normami Camera&Imaging Products Association)
 • lekka konstrukcja - zaledwie 390g
 • silnik STM
 • maksymalne powiększenie - 0,52x

Nowe obiektywy Canon – dla kogo?

Oba nowe obiektywy marki Canon z serii RF – RF 24mm F1.8 MACRO IS STM oraz RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM – uważam za bardzo ciekawą propozycję zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Ze względu na niewielkie, wręcz kompaktowe gabaryty, doskonale sprawdzą się w podróży, gdy zechcemy uwiecznić niezapomniane chwile radości. Jednak stabilizacja obrazu oraz ciche silniki krokowe sprawiają, że obiektywy te z pewnością docenią również vlogerzy i influencerzy, którzy potrzebują wszechstronnego sprzętu, który pozwoli im na przygotowywanie wysokiej jakości materiałów filmowych.

Polecamy też: Nowy system iRobot jeszcze bardziej inteligentny. Jesteśmy pod wrażeniem!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: