TeamViewer złamany? Nie i będzie bezpieczniejszy. Hasło jednak zmieńcie...

TeamViewer został zaatakowany. To jednak nie jego wina, że użytkownicy również zostali zaatakowani. Sami są bowiem po części temu winni...

1 czerwca użytkownicy TeamViewer mieli problem z serwerami usługi. Stała się ona niedostępna, podobnie jak nieco później strona firmy. Jednocześnie w internecie zaczęły się pojawiać wpisy użytkowników TeamViewer, którzy twierdzili, że ktoś włamał się na ich komputer. W jednym przypadku doszło nawet do przelania pieniędzy z konta PayPal.

Oczywiście natychmiast zaczęto podejrzewać, że TeamViewer został złamany. 2 czerwca dostawca usługi poinformował jednak na Twitterze, że owszem miał chwilowe problemy, lecz spowodowane one były atakiem DDoS na firmowe serwery DNS.

Do takiego przebiegu zdarzeń skłaniał się ekspert do spraw bezpieczeństwa Troy Hunt, który zwrócił uwagę na niedawne potężne "wycieki" danych (pary: login-hasło) z popularnych platform społecznościowych, które następnie zostały zaoferowane na czarnym rynku. Ten kto je kupił mógł wykorzystać wspomniane pary do logowania się we wszelkich możliwych usługach. To zaś, że część z internautów wciąż używa tych samych haseł w wielu miejscach spowodowało, iż w niektórych przypadkach akcja prowadzone przez cyberprzestępców zakończyła się sukcesem.

TeamViewer wprowadza nowe zabezpieczenia

Dzisiaj TeamViewer potwierdził domysły Hunta. Dodatkowo w reakcji na opisane wydarzenia poinformował o wprowadzeniu dwóch nowych funkcji:

- Trusted Devices (w przypadku próby zalogowania z istniejącego konta TeamViewer na danym urządzaniu po raz pierwszy wymagane będzie potwierdzenie za pośrednictwem linku przesłanego na e-mail, że jest to urządzenie zaufane)

- Data Integrit (zabezpieczenie przed cyberprzestępcami, które w przypadku wykrycia, że na koncie TeamViewer dochodzi do nienaturalnego ruchu mogącego świadczyć o jego naruszeniu, wymusi reset hasła).

TeamViewer radzi

Aby zabezpieczyć się przed tego typu niebezpieczeństwami TeamViewer radzi swoim użytkownikom:

- stosowanie unikalnych i bezpiecznych haseł, które często są zmieniane

- korzystanie z niezawodnych narzędzi dbających o bezpieczeństwo

- stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego

Więcej informacji: TeamViewer