TechFest 2009 - z wizytą na targowisku innowacji Microsoftu

Już po raz dziewiąty w siedzibie Microsoftu w Redmond organizowany jest TechFest, doroczny zjazd pracowników laboratoriów badawczych firmy, na którym prezentują oni opracowywane nowinki technologiczne. Część prezentowanych innowacji może znaleźć zastosowanie w przyszłych produktach lub usługach, inne zapewne nigdy nie doczekają się finalizacji i wdrożenia.

W 2006 r. jednym z hitów imprezy był interfejs obsługiwany... stopami. Z kolei rok później zaprezentowano m.in. Asirrę (Animal Species Image Recognition for Restricting Access) - technologię, która, posługując się zdjęciami kotów, ma dać pewność, że to ludzie, a nie interaktywne skrypty, próbują uzyskać dostęp do pewnych witryn WWW.

W pierwszym dniu TechFestu 2009 (24 lutego) laboranci koncernu Microsoft pokazali w działaniu ok. 40 technologii, począwszy od interfejsu użytkownika reagującego na mowę, poprzez system komunikacji przeznaczony do montażu w pojazdach po nowe technologie dla centrów danych, mające służyć obniżce kosztów ich utrzymania. Poniżej przedstawiamy niektóre z nowinek.

TechFest 2009 - z wizytą na targowisku innowacji Microsoftu

W pokazie systemu Commute UX na TechFest uczestniczyli Craig Mundie dyrektor ds. badań i rozwoju w Microsofcie (w środku) oraz Rick Rashid szef Microsoft Research (po lewej).

Wspomniany system komunikacyjny dla kierowców to Commute UX - zestaw technologii wykorzystujących komendy głosowe, ułatwiający interakcję z komputerem pokładowym pojazdu i innymi urządzeniami.

Kolejna innowacja to społecznościowe podejście do poczty elektronicznej. Jeden z badaczy, Shane Williams, zaprezentował webową aplikację-klienta poczty, która porządkowała e-maile w oparciu o grupy użytkowników. Program analizuje, kto jest nadawcą wiadomości, a kto znajduje się w polu "Do wiadomości" i na podstawie tych danych tworzy grupę osób (grupy mogą być modyfikowane przez samych użytkowników). Aplikacja dostarcza takich informacji, jak nazwa każdej grupy, miniaturowe zdjęcie osób przynależących, tematy ostatnio wysłanych przez nich wiadomości. Technologia mogłaby znaleźć zastosowanie również w desktopowych aplikacjach pocztowych, a wykorzystywana w korporacjach, mogłaby czerpać dane np. z serwera SharePoint.