Technologia NASA pomoże w badaniu piersi

Oprogramowanie NASA stosowane do edycji zdjęć wykonywanych przez satelity okołoziemskie, znalazło zastosowanie w mammografii. Dzięki nowej technologii, łatwiejsze będzie wykrywanie komórek nowotworowych podczas badań mamograficznych.

Kolorowy obraz ułatwi pracę lekarzom i pozwoli na wcześniejsze wykrywanie zmian nowotworowych. (fot. flickr/nasa)

Zobacz też:

Jak widać w ramce, na zdjęciu po lewej oglądamy tradycyjny mammogram, czyli obraz piersi wykonany jedną z metod rentgenowskich. Po prawej, ten sam obraz przetworzony został w programie MED-SEG.

Dodatkowe kolory ułatwiają dostrzeżenie zmian nowotworowych. Wśród wielu lekarzy, którzy potwierdzają, że pomysł poprawi pewność badań mammograficznych, jest m.in. dr Thomas Rutherford, onkolog z uniwersyteckiego szpitala w Yale.

Zobacz również:

  • Skylab. Symulacja misji kosmicznej NASA

Technologia z centrum NASA zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ludzkich błędów i przyśpiesza czas, w którym możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych w obserwowanych tkankach.

Lekarze przypominają, że kobiety po 40 roku życia powinny regularnie uczestniczyć w badaniach mammograficznych. Jako fani technologii, możemy tylko dodać: wow!. Kosmiczne technologie NASA zadbają o zdrowie piersi i być może uratują wiele ludzkich istnień.