Technologia RIA: bogate możliwości rozwoju

Rozwiązania należące do rodziny Rich Internet Applications (RIA) wcześniej czy później pojawią się w większości organizacji. Dzisiaj dominują głównie w portalach internetowych, ale coraz częściej wykorzystywane są też w zastosowaniach biznesowych.

Dość powszechna jest sytuacja, kiedy rozwiązania przeznaczone pierwotnie dla indywidualnych użytkowników są potem adoptowane dla potrzeb organizacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku technologii RIA (Rich Internet Applications). W rzeczywistości, wpływ biznesu na rozwój tych aplikacji jest nawet większy, niż może się to w pierwszej chwili wydawać.

Pisząc o początkach Rich Internet Applications (RIA) nie sposób pominąć zjawiska Web 2.0, które wywarło bardzo duży wpływ na aktualny kształt Internetu. Z jednej strony, jest to trend określający, jak ludzie korzystają z sieci, z drugiej - definiuje technologie, które umożliwiają realizację tych zachowań. Web 2.0 wpłynęło na biznes na kilka sposobów. Zastosowanie modelu zarządzania wiedzą rodem z Web 2.0 w organizacji zostało nazwane Enterprise 2.0. Z perspektywy rozwoju RIA dużo ważniejsze są używane do tego celu technologie, czyli między innymi AJAX.

Początki RIA wydają się być bardzo trywialne i wynikają z prób uproszczenia procesu wdrażania oprogramowania w przedsiębiorstwie. Dla administratora wdrożenie standardowej aplikacji desktopowej na dużej liczbie maszyn jest kłopotliwe i może wiązać się z licznymi komplikacjami. Te problemy nie występują, kiedy korzysta się z intranetowych rozwiązań działających w przeglądarkach. Jednakże użytkownicy są przyzwyczajani do zwykłych, "okienkowych" programów i nie lubią dłużącego się im czasu oczekiwania na odświeżenie ekranu. To stworzyło zapotrzebowanie na aplikacje internetowe, które z punktu widzenia użytkownika będą zachowywać się jak dotychczasowe programy desktopowe. Ludzie pracujący z tego typu rozwiązaniami powinni mieć dostęp do szerokiej gamy kontrolek, co spowoduje, że nie będą musieli doświadczać przeładowywania strony i jednocześnie zyskają dostęp do takich elementów jak strumieniowanie wideo (ang. real-time streaming) czy możliwość pracy offline. Właśnie takie rozwiniecie technologii stosowanych w Web 2.0 wyszło naprzeciw tym oczekiwaniom i dało początek rodzinie rozwiązań, zwanej teraz Rich Internet Applications.

Więcej o RIA na Computerworld.pl.