Technologia antywirusowa Intela odciąży procesor

Intel zapowiedział technologię, która przesunie zadania związane ze skanowaniem antywirusowym z procesora głównego do zintegrowanego procesora graficznego. Ma to znacząco obniżyć obciążenie CPU.


Intel opracował rozwiązanie o nazwie Accelerated Memory Scanning, które jest częścią szerszego projektu z zakresu bezpieczeństwa – technologii Intel Threat Detection Technology. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że jej wdrożenie pozwoli na radykalne obniżenie obciążenia procesora komputera podczas skanowania antywirusowego, a tym samym również przedłużenie czasu pracy notebooka na baterii. Podczas skanowania systemu pod kątem złośliwego oprogramowania klasyczny program antywirusowy może wykorzystywać nawet 20% mocy obliczeniowej typowego procesora. Technologia AMS ma zmniejszyć to obciążenie do ok. 2%.

Idea jest prosta: chodzi o przeniesienie operacji skanowania z procesora na układ graficzny, który w typowym komputerze jest przez większość czasu wykorzystywany w mniejszym stopniu (szczególnie, jeśli dana maszyna ma zarówno zintegrowany układ, jak i niezależną kartę graficzną). Dla użytkownika będzie to oznaczać, że samo skanowanie nie zakłóci znacząco pracy przy komputerze i nie musi być planowane np. na czas poza typowymi godzinami użytkowania. Accelerated Memory Scanning może działać w komputerach z procesorami Intel Core szóstej, siódmej i ósmej generacji, pracującymi pod kontrolą systemu Windows.

Zobacz również:

  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Microsoft pierwszym chętnym

Nowa technologia została oficjalnie przedstawiona podczas kwietniowej imprezy RSA Conference w San Franciso przez Ricka Echevarrię, szefa działu Intel Platforms Security. Echevarria poinformował przy okazji, że na razie tylko jeden producent oprogramowania antywirusowego zadeklarował chęć wdrożenia jej do swoich produktów. Jest to... Microsoft, który w najbliższym czasie zamierza wdrożyć ją do Windows Defendera. Być może z czasem pojawi się ona również w innych antywirusach (Intel prowadzi już ponoć z kilkoma firmami zaawansowane rozmowy w tej sprawie).

Co istotne, z deklaracji Microsoftu wynika, że w pierwszej kolejności nowa technologia zostanie wdrożona w wersji Windows Defendera przeznaczonej dla największych organizacji, czyli Windows Defender ATP. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że z czasem trafi ona również do wersji dla użytkowników domowych i małych firm, którzy powinni szczególnie ją docenić – zwłaszcza jeśli ich komputery mają zarówno zintegrowany układ graficzny, jak i samodzielną kartę. W takiej konfiguracji sam proces skanowania antywirusowego mógłby pozostać praktycznie niezauważony dla użytkownika.

Na razie wszystko wskazuje na to, że Intelowi będzie zależało na maksymalnym upowszechnieniu się tej funkcji – firma prawdopodobnie zamierza wykorzystywać ją jako jeden z argumentów za wyborem procesora Intela zamiast produktów głównego konkurenta, czyli AMD.

Korzyści z Accelerated Memory Scanning

Zminimalizowanie udziału głównego procesora w skanowaniu antywirusowym może sprawić, że aplikacje zabezpieczające staną się bardziej skuteczne i inteligentne. Możliwe będzie np. częstsze przeprowadzanie kompleksowego sprawdzania systemu pod kątem złośliwego oprogramowania, a także uruchamianie aplikacji antywirusowej w każdej sytuacji, gdy może to być niezbędne do zabezpieczenia systemu (np. przy każdym uruchamianiu pliku PDF czy uruchamianiu obiektu na stronie WWW).

Najnowsza zapowiedź firmy pojawia się w dobrym momencie – Intel wszak był ostatnio ostro krytykowany w związku z wykryciem w procesorach firmy serii poważnych błędów, teoretycznie pozwalających na skuteczny atak na komputer PC, czyli Meltdown oraz Spectre. Luki te są systematycznie łatane, jednak już wiadomo, że Intel nie będzie w stanie usunąć wszystkich – firma skupia się na rozwiązaniu problemów w procesorach nie starszych niż 5 lat.

Accelerated Memory Scanning nie jest pierwszym rozwiązaniem Intela mającym podnosić poziom bezpieczeństwa komputerów PC wyposażonych w układy firmy. Intel od dawna rozwija swoje produkty z tej dziedziny i tylko niektórym z nich udaje się przebić do świadomości użytkowników (przykładem jest system zarządzania hasłami True Key). W jego ofercie znajdziemy np. narzędzie Intel Security Essentials, czyli zestaw funkcji z zakresu bezpieczeństwa wbudowanych w procesory z serii Atom, Core oraz Xeon i podnoszący bezpieczeństwo komputera na każdym poziomie (od BIOS-u po aplikacje).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: