Technologia z Wenezueli alternatywą dla MIT?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zamierza najwyraźniej uczynić z tego kraju potentata w branży IT (w innym sektorze przemysłu - wydobyciu ropy naftowej - Wenezuela już jest w czołówce światowej). Jedna z państwowych firm będzie produkować tanie komputery PC - ich cena, wedle zapowiedzi Chaveza, ma nie przekroczyć 363 USD.

Produkcja komputerów ma zostać podjęta w kooperacji z chińską firmą Lang Chao. Technological Industries of Venezuela - bo tak ma nazywać się producent taniego sprzętu - chce produkować komputery, których ceny wyniosłyby od 327 do 363 USD. Prezydent Chavez nazwał je "komputerami Bolivara" - i nic dziwnego, gdyż generał Bolivar, XIX-wieczny bohater walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanii, bywa na tym kontynencie patronem najprzeróżniejszych przedsięwzięć.

Nie wiadomo na razie, kiedy pierwsze wyprodukowane komputery trafią na rynek, a Technological Industries of Venezuela już zapowiada rozszerzenie asortymentu na tanie notebooki i telefony komórkowe.

Przypomnijmy, że w temacie tanich komputerów największe emocje budzi ostatnio prototyp notebooka, zaprojektowanego w laboratorium Massachussetts Institute of Technology, który ma kosztować nie więcej niż 100 USD (informowaliśmy o tym m.in. w artykule "Laptop za 100 USD - prototyp w listopadzie, zdjęcie już dziś".


Zobacz również