Technologiczne hity 2009 roku

Każdy nowy rok dla branży IT oznacza niesamowity rozwój poparty wprowadzeniem na rynek nowych produktów korzystających z rozwiązań przez lata opracowywanych w tajnych laboratoriach. Nie inaczej będzie w 2009 roku, który naszym zdaniem będzie stał pod znakiem rozwoju technologii mobilnych i wielordzeniowości, która wedrze się we wszystkie zakątki IT. To jednak nie wszystko bo zobaczymy udoskonalenia interfejsu użytkownika pozwalające na sterowanie aplikacjami gestami oraz zobaczymy pierwsze monitory nowej generacji, które zastąpią popularne ekrany LCD


Każdy nowy rok dla branży IT oznacza niesamowity rozwój poparty wprowadzeniem na rynek nowych produktów korzystających z rozwiązań przez lata opracowywanych w tajnych laboratoriach. Nie inaczej będzie w 2009 roku, który naszym zdaniem będzie stał pod znakiem rozwoju technologii mobilnych i wielordzeniowości, która wedrze się we wszystkie zakątki IT. To jednak nie wszystko bo zobaczymy udoskonalenia interfejsu użytkownika pozwalające na sterowanie aplikacjami gestami oraz zobaczymy pierwsze monitory nowej generacji, które zastąpią popularne ekrany LCD

Procesory

Acer Aspire one

Acer Aspire one

Rok 2009 będzie obfitował w mnóstwo ciekawych wydarzeń sprzętowych. Sercem każdego urządzenia elektronicznego jest procesor. W 2009 roku Intel zaprezentuje nową odmianę procesorów Core i7, które będą wykonane w technologii 32 nm. Modele te znane są aktualnie pod kryptonimem Westmere. Będzie to rozwinięcie aktualnej linii procesorów, z tą różnicą, że nowe procesory będą pracowały z wyższymi częstotliwościami. Pojawią się mobilne procesory serii Core i7 oraz serwerowe produkty bazujące na tej mikroarchitekturze. Rodzina procesorów bazujących na mikroarchitekturze Nehalem wzbogaci się o modele 8-rdzeniowe wykonane w 32 nm. Do oferty trafią tańsze czterordzeniowe odmiany Nehalemów - Lynnfield, wyposażone, m.in. w 2-kanałowy, a nie 3-kanałowy kontroler pamięci DDR3. Procesory tego typu być może będą miały nową podstawkę LGA 1160 i będą wyposażone w 8 MB pamięci podręcznej. Kolejny będzie procesor Intel Havendale, 2-rdzeniowy model Core i7 również wyposażony w "tańszą" podstawkę LGA1160. Procesor ten będzie miał 2-kanałowy kontroler DDR3 i 4 MB współdzielonej pamięci podręcznej. Na 2009 rok Intel planuje także premierę procesorów ze zintegrowanym rdzeniem pamięci. Na razie niewiele wiemy na temat technologicznych szczegółów tego rozwiązania. Wiemy, że rdzeń graficzny pojawi się niejako obok procesora, nie będzie to układ monolityczny lecz kilka niezależnych układów zainstalowanych na jednym kawałku krzemu. Nowością będą też nowe procesory Intel Atom, które instalowane są w netbookach. W 2009 roku zobaczymy dwurdzeniowe procesory tej serii, które przy zachowaniu niewielkiego zapotrzebowania na energię zwiększą wydajność najtańszych komputerów przenośnych.

AMD zaskoczy nas nowymi procesorami Hydra, będącymi kolejną odmianą układów Shanghai. Hydra będzie wytwarzana w procesie technologicznym 45 nm i zostanie wyposażona nawet w 8 rdzeni współpracujących z 6 MB pamięci podręcznej 3 poziomu i 1 MB drugiego poziomu na każdy rdzeń. W 2009 roku AMD powinno zaprezentować odpowiedź na Atoma Intela. Procesor do urządzeń MID i netbooków ma pracować z częstotliwością ok 1 GHz, posiadać zintegrowany jednokanałowy kontroler pamięci DDR2-400 i pobierać nie więcej niż 8 W energii. Pod koniec pierwszej połowy 2009 roku światło dzienne powinien ujrzeć bardzo ciekawy procesor AMD Bulldozer. AMD twierdzi iż będzie to całkowicie nowy procesor o liczbie nawet 16 rdzeni. Będzie wykonany w całkowicie nowej mikroarchitekturze. Początkowo ma powstawać w procesie technologicznym 45 nm, a następnie 32 nm. Pobór energii, w zależności od wersji ma wynosić od 10 do 100W. Nie mniej ciekawie zapowiada się procesor AMD Falcon, który ma pojawić się w drugiej połowie 2009 roku i będzie pierwszym układem z rodziny Fusion wyposażonych w zintegrowany rdzeń graficzny. Falcon będzie korzystał z tej samej mikroarchitektury co Bulldozer.

Monitory

Intel Nehalem wafer

Intel Nehalem wafer

W świecie monitorów czeka nas ewolucja technologii LCD oraz najprawdopodobniej premiera pierwszych monitorów wykonanych w nowej technologii OLED. Jeśli chodzi o modele LCD to możemy spodziewać się upowszechnienia podświetlenia matryc diodami LED. Diody w stosunku do powszechnie stosowanych świetlówek mają szereg zalet. Po pierwsze pozwalają na uzyskanie szerszego spektrum barw, lepszej równomierności podświetlenia ekranu oraz żywszych, prawdziwszych kolorów. Rośnie też współczynnik kontrastu to jest związane m.in. z możliwością uzyskania czerni głębszej niż przy tradycyjnie rozwiązanym podświetleniu matrycy. Przejdźmy teraz do technologii OLED, która od dłuższego czasu typowana jest na następcę LCD. Konstrukcja i zasada działania samego wyświetlacza wykorzystującego organiczny polimer jest wyjątkowo prosta i zbliżona jest do budowy i sposobu pracy diody elektroluminescencyjnej LED. Ekrany OLED są stosunkowo proste w produkcji - warstwa organiczna, składająca się z pikseli-diod w trzech kolorach podstawowych (lub z dodaniem koloru białego), jest nakładana na płytę bazową w procesie podobnym do drukowania stosowanego przy druku atramentowym . Dodatkowe wprowadzenie warstwy pośredniej pomiędzy płytą a emiterem podnosi sprawność i jasność ekranu. Dotychczas największą przeszkodą stojącą na drodze do popularyzacji OLED była niewystarczająca żywotność materiałów organicznych. Jeszcze rok temu wyświetlacz OLED charakteryzował się trwałością na poziomie 5 tys godzin, podczas gdy monitor LCD ma działać 20-krotnie dłużej. Rozwój tej technologii jest jednak bardzo szybki i już teraz niektórzy producenci zdecydowali się wprowadzić telewizory OLED do sprzedaży (Sony, plany na ten rok ma także Samsung). Przewiduje się, że to właśnie Samsung jako pierwszy wprowadzi monitory OLED na rynek już w 2009 roku. OLED oznacza zdecydowanie większe nasycenie barw, drastyczną poprawę kontrastu i brak problemów ze smużeniem obraz. Generalnie eliminuje wady jakie irytują nas w większości ekranów LCD.