Technologiczne zwroty akcji

Historyczne chwile, przełomowe okresy, wydarzenia zwiastujące przemiany. Zobacz, co zdecydowało o kolejnych milowych krokach, jakie w ostatnich 25 latach wykonała technologia.


Historyczne chwile, przełomowe okresy, wydarzenia zwiastujące przemiany. Zobacz, co zdecydowało o kolejnych milowych krokach, jakie w ostatnich 25 latach wykonała technologia.

Świat przesycony innowacjami, świat coraz wydajniejszych miniaturowych komputerów, mobilnej rozrywki i wszechobecnego Internetu mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Przeczytaj o ważnych datach w historii, dzięki którym zawdzięczamy to, co mamy dziś.

Compaq deklasuje IBM

Technologiczne zwroty akcji

Za pośrednictwem serwisów aukcyjnych możesz sprzedać praktycznie wszystko. To właśnie eBay zapoczątkował ten boom, który trwa do dziś.

Przez pierwsze kilka lat ery komputerów PC pozycja firmy IBM, ówczesnego lidera w produkcji tego typu maszyn, była praktycznie nie do obalenia. Owszem, zdarzały się próby przewrotów, wypuszczania na rynek konkurencyjnych produktów innych firm, jednak w starciu z gigantem ich los wydawał się przesądzony. Wraz z technologicznym skokiem wykonanym przez inżynierów Intela z 16-bitowej architektury procesorów na 32-bitową, sytuacja zaczęła się zmieniać.

Niespodziewanie warunki zaczął dyktować Compaq, dzięki któremu 9 września 1986 roku światło dzienne ujrzał komputer PC w konkurencyjnej jak na tamte czasy cenie 6499 dolarów. Jako pierwszy był wyposażony w nowy, 32-bitowy procesor Intela o oznaczeniu kodowym 80386. Compaq Deskpro 386 pobił niebieskiego giganta nie tylko pod względem ceny, lecz również kompatybilności oraz szybkości pracy.

Biurowy debiut Microsoftu

Zapewne tylko garstka naszych czytelników wie, że Microsoft Office, obecnie najpowszechniejszy pakiet programów biurowych na świecie, zadebiutował jako kolekcja oprogramowania przeznaczonego do komputerów Macintosh. Stało się to 1 sierpnia 1989 roku. Pierwsza wersja Office'a, sprzedawana w cenie 500 dolarów, zawierała edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel oraz narzędzie do prezentacji PowerPoint. Oczywiście, o takich elementach pakietu, jak format danych OLE, moduł sprawdzania pisowni, czy środowisko do pisania skryptów Visual Basic nie było wówczas mowy. Rok później Microsoft udostępnił edycję przeznaczoną do tradycyjnych pecetów z system operacyjnym Windows. Ciekawym wydaje się fakt, że wielu niezależnych ekspertów do tej pory wskazuje właśnie Office'a - a nie Windows - jako najbardziej dochodowy produkt giganta z Redmond.

Frustracja przyczyną powstania Photoshopa

Technologiczne zwroty akcji

Ekran startowy jednej z pierwszych edycji Adobe Photoshopa, jeszcze w wersji tylko do Macintosha.

Historię powstania jednego z najpopularniejszych edytorów graficzny dobrze podsumowuje znane przysłowie: potrzeba matką wynalazku. Frustracja Thomasa Knolla, studenta Uniwersytetu Michigan, spowodowana problemami z wyświetlaniem grafiki w skali szarości na monochromatycznym monitorze komputera Macintosh Plus, pchnęła go do napisania własnego programu. Narzędzie o nazwie Display zainteresowało wkrótce brata Thomasa, Johna Knolla, zatrudnionego wówczas w firmie Industrial Light & Magic, odpowiedzialnej za produkcję efektów specjalnych do filmów. Obaj zaczęli pracować nad projektem, któremu początkowo zmienili nazwę na ImagePro, a dopiero potem na Photoshop. Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony firm Apple oraz Adobe - druga z nich ostatecznie zdecydowała się zakupić licencję na jego dystrybucję. Pierwszy Photoshop o oznaczeniu 1.0 pojawił się w sprzedaży 19 lutego 1990 roku w wersji do komputerów Macintosh.

Nowy Windows w wersji 3.0

Dziś trudno w to uwierzyć, ale pierwsze wersje Windows nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników ówczesnych pecetów. Prawdziwy przełom nastąpił wraz z premierą trzeciej generacji systemu. Od 22 maja 1990 roku w światku komputerowców zaczęło wrzeć. W Windows 3.0 całkowicie przebudowano interfejs graficzny. Wprowadzono wiele usprawnień dotyczących zarządzania pamięcią czy wielowątkowości. Po raz pierwszy pojawił się menedżer programów z ikonami usprawniającymi uruchamianie aplikacji, a także panel sterowania. Microsoft sprzedał ponad 10 milionów kopii Windows 3.0, który wyrósł dzięki temu na potężnego rywala dla systemów operacyjnych Macintosha oraz Amigi.

Internet otwiera się na świat

Technologiczne zwroty akcji

Przełomowa edycja systemu operacyjnego Windows 95 w wersji pudełkowej.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałby dziś Internet bez komercyjnych usług, sklepów, banków? Na szczęście ktoś w przeszłości w odpowiedniej chwili nacisnął guzik, dzięki któremu szaleństwo WWW na dobre opanowało całą planetę. Byli to członkowie amerykańskiej instytucji rządowej o nazwie National Science Foundation, którzy 24 maja 1991 roku ostatecznie zezwolili na wykorzystywanie własnej sieci NSFNET, jednej z podstawowych sieci szkieletowych ówczesnego Internetu, do celów komercyjnych. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego na samym początku ograniczono się jedynie do oferowania poczty elektronicznej. Wystarczy jednak wspomnieć, że już cztery lata później swoją szansę wykorzystał przedsiębiorca Jeff Bezos, uruchamiając w Sieci wirtualną księgarnię o nazwie Amazon. Aby uświadomić sobie skalę tego zjawiska, warto pamiętać, że suma zamówień składanych przez klientów w samym tylko Amazonie opiewa rocznie na kwotę ponad miliarda dolarów. Robi wrażenie, prawda?