Technologie, których nie znajdziesz poza Japonią

Kraj Kwitnącej Wiśni od wielu lat uznawany jest za największą światową kuźnię nowoczesnych technologii i elektronicznych gadżetów. Wiele technologicznych nowinek, z jakich cieszą się Japończycy, trafia w ręce europejskich bądź amerykańskich użytkowników z mniejszym lub większym opóźnieniem. Niektórym z produktów, które w Japonii są przedmiotami codziennego użytku, być może nigdy nie będzie dane trafić pod przysłowiową polską strzechę. Zresztą, czy prawdziwie mobilna telewizja bądź osobiste roboty-służący znalazłyby nad Wisłą masowego odbiorcę? Korespondent IDG w Tokio, Martyn Williams, oprowadza po najciekawszych gadżetach, niedostępnych nigdzie indziej poza Japonią.

Jeszcze kilka lat temu technologiczna dominacja Japonii nie podlegała dyskusji. Tamtejsi klienci otrzymywali do dyspozycji nowe produkty rodzimych koncernów (Toshiby, Sony, czy Panasonic) nawet z dwuletnim wyprzedzeniem w stosunku do odbiorców w innych częściach globu. Dziś różnice te nie są aż tak widoczne - premiery najnowszych gadżetów są skoordynowane. W związku z tym coraz istotniejsze staje się nie samo wprowadzenie na rynek nowego produktu, ale możliwości jego wykorzystania.

Telewizja na ulicy

OneSeg, czyli japoński system mobilnej telewizji cyfrowej, to rzadki przykład zgodnej współpracy całego sektora elektronicznego, nadawców telewizyjnych i administracji rządowej. Przedstawiciele biznesu, mediów i polityki dogadali się w sprawie utworzenia jednego standardu nadawania, dzięki czemu udało się rozwiązać najważniejszy problem - technologiczne współzawodnictwo - stojący na przeszkodzie rozwoju podobnych usług w Europie bądź Stanach Zjednoczonych (do czego prowadzi taka konkurencja, widzimy na przykładzie zakończonej właśnie tzw. wojnie formatów, HD DVD i Blu-ray).

Technologie, których nie znajdziesz poza Japonią

Video Walkman Sony z obsługą systemu telewizji mobilnej OneSeg

Japoński użytkownik otrzymuje więc do dyspozycji usługę, za pośrednictwem której może oglądać w swoim telefonie komórkowym wszystkie regularne kanały telewizji naziemnej. I to bez dodatkowych opłat. Do chwili obecnej sprzedano już ponad 20 milionów komórek z obsługą systemu OneSeg i nie ulega wątpliwości, że w 127-milionowej Japonii widok osób oglądających telewizję przez telefon w kawiarni czy pociągu będzie coraz częstszy. Najnowsze modele komórek pozwalają nagrywać transmisje. Problemu nie stanowi także brak słuchawek, których akurat zapomnieliśmy zabrać ze stolika w domu, a jesteśmy w miejscu publicznym - wystarczy kilka kliknięć, a uzyskujemy dostęp do napisów. Oprócz samej transmisji dostępne są także informacje dodatkowe, takie jak linki do stron internetowych nadawców, informacje o promocjach, itp.