Technologie w projektorach
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 01.12.2003
Projektory CRT

Lampa projekcyjna. Najczęściej jej trwałość wynosi od 2 do 6 tys. godzin.
Badanie jasności, czyli ANSI lumeny

Projektor LCD od środka, na powiększonych fragmentach widać sekcje z 3 panelami LCD oraz lampę.
Zacznijmy więc krótkie wyjaśnienie najważniejszych cech związanych z parametrem jasności. Współczynnik lumenów to natężenie światła emitowanego przez projektor. Może on powiedzieć niejedno o potencjale projektora, jednak nie jest równoznaczny z poziomem jasności, który uzyskamy w praktyce, podczas projekcji na ekranie. Jasność jest zależna od wielu czynników, związanych bardzo mocno z parametrami samego ekranu, a w szczególności z jego rozmiarem i materiałem, z którego został wykonany.
Wartość lumenów niełatwo zmierzyć. Wymyślono jednak metodę najdoskonalszą, którą stosujemy także w naszej redakcji. Mierzymy jasność, jaką generuje projektor na całej powierzchni ekranu (można to mierzyć np. w luksach czy - jak robimy to my - w jednostkach EV (jednostki EV można też bez trudu przeliczyć na luksy i odwrotnie).
Jak więc obliczyć siłę światła generowaną przez projektor? Według następującego wzoru:
Jasność (w lumenach) = siła światła zmierzona przy powierzchni ekranu x powierzchnia ekranu (w m2).
Ten wzór nie byłby jednak całkowicie poprawny, bo w zależności od jakości projektora wartości jasności zmierzone w różnych punktach ekranu mogą się różnić mniej lub bardziej. Metoda mierzenia lumenów została usystematyzowana w specyfikacji ANSI (American National Standards Institute), jednostki koordynującej procesy standaryzacji. Instytut ten ustalił standard respektowany przez producentów projektorów. Dzięki temu klienci mają szansę na łatwiejsze porównywanie parametrów poszczególnych modeli różnych producentów. Jest jedno "ale" - wyniki pomiarów muszą być rzetelnie podawane. Nie zawsze tak jest, dlatego nie wierzymy w zapewnienia producentów i przeprowadzamy identyczne pomiary dla wszystkich projektorów.
Pomiarów dokonuje się na całej powierzchni białego ekranu. Jasność strumienia świetlnego mierzona jest w dziewięciu punktach, a końcowy wynik dający wartość ANSI powstaje po obliczeniu średniej z pomiarów w tych właśnie dziewięciu miejscach.
Podczas wymiarów jak na dłoni widać, czy cała powierzchnia jest rozświetlana równomiernie, czy też spadki tego parametru są wyraźne. Oczywiście, im bliżej równych wartości, tym lepsze urządzenie.
Ekran to ważna rzecz

Na schemacie widać, w których punktach mierzy się wartości natężenia światła.
Najpopularniejsze są białe matowe ekrany. Bywają też modele ze specjalnymi powłokami, zwiększającymi odbicie światła. Pozwala to na polepszenie widoczności na ekranie podczas oglądania obrazu pod dużym kątem. Jednakże zwykle powłoki takie powodują przejaskrawianie kolorów, dlatego najczęściej należy używać ekranu matowego, niewpływającego na tę cechę obrazu. Ekran nie tylko umożliwia poprawną reprodukcję barw, ale wpływa pozytywnie na wszelkie inne cechy obrazu. Dzięki jego nieco porowatej fakturze poprawia się ostrość, detaliczność, a biała powierzchnia pozwala na uzyskanie dobrego kontrastu. Dla wygodnickich są też ekrany rozwijane i zwijane mechanicznie z bezprzewodowym sterowaniem.