Technologie w projektorach


100 cali z metra

Technologie w projektorach

Projektor pracujący w sieci bezprzewodowej może znacznie ułatwić prowadzenie wieloosobowych i wieloekranowych prezentacji

Technologia zaprezentowana w ostatnich dwóch miesiącach przez koncern NEC, pozwoliła na opracowanie projektora rzucającego 100-calowy obraz z odległości zaledwie 26 cali (około 66 cm). Co więcej, z odległości zaledwie 2,4 cala można uzyskać obraz o przekątnej 40 cali. Tak rewolucyjne rozwiązanie jest rezultatem zastosowania specjalnej konstrukcji układu optycznego, która zamiast tradycyjnych soczewek wykorzystuje system asferycznych luster. Kilka specjalnie ukształtowanych (wygiętych) luster umieszczono tak, że obraz odbity od mikrolusterek procesora DLP wędruje odbity przez kilka luster i w fazie końcowej tworzy obraz widoczny na ekranie. Jedyną na razie wadą takiego rozwiązania jest niewielkie zniekształcenie geometrii obrazu (tzw. poduszka górnej krawędzi). Wkrótce ten "efekt uboczny" ma zostać, zdaniem inżynierów z NEC-a, wyeliminowany. Pierwszym modelem projektora wykonanego w tej technologii jest NEC WT600. Urządzenie waży jedynie 3,5 kg, generuje strumień świetlny o natężeniu 1500 ANSI lumenów i dysponuje rozdzielczością rzeczywistą 1024x768 pikseli.

Projekcja bez kabli

Sieci bezprzewodowe dotarły już do takich urządzeń, jak projektory multimedialne. Spora część nowych modeli wyposażona jest w czytniki kart PCMCI, które pozwalają na umieszczenie w nich kart sieci WiFi. Czasami projektor wyposażany jest opcjonalnie w specjalny moduł instalowany do jednostki centralnej w inny sposób niż slot PCMCI. Niektóre modele, tak jak np. Sharp M25X posiadają wbudowaną antenę zwiększającą zasięg sieci bezprzewodowej.

Co daje sieć bezprzewodowa?

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest zmniejszenie plątaniny kabli (projektor wystarczy podłączyć do źródła zasilania), sieć WiFi pozwala na uzyskanie zupełnie nowej jakości prowadzenia prezentacji. Użytkownik może wykorzystać zalety pracy bez kabli na kilka sposobów. Dwa najpopularniejsze rozwiązania prezentujemy na zamieszczonym obok schemacie. Po pierwsze, podczas prezentacji prowadzonych przez kilku prelegentów (częsta sytuacja na zebraniach zarządów czy spotkaniach w gronie pracowników), osoby te nie muszą dokonywać ciągłej zmiany sprzętu, który podłączany jest do projektora. Co więcej, nie muszą nawet ruszać się ze swoich miejsc za biurkiem, bo komputer wyposażony w kartę WiFi komunikuje się z projektorem na odległość do 100 metrów (w zamkniętych pomieszczeniach biurowych realny zasięg to ok. 30 metrów). Druga zaleta sieci WiFi w projektorze to możliwość wysyłania sygnału wideo z jednego komputera, który będzie wyświetlany na wielu projektorach. Nie są potrzebne żadne rozdzielacze sygnału, konieczne w przypadku korzystania z tradycyjnej transmisji kablowej. Osoby prowadzące prezentację nie muszą być nawet w tym samym pomieszczeniu, co widzowie. Wystarczy, że projektor umieszczony w innym pomieszczeniu będzie znajdował się w zasięgu sieci WiFi.

Kalibracja przez sieć

Zaletą, którą docenią osoby odpowiedzialne za konfigurację projektorów w firmie (np. dział IT), jest wygoda ustawień, którą oferują projektory pozwalające na podłączenie do sieci. Usługi te nie dotyczą wyłącznie projektorów komunikujących się z komputerami drogą bezprzewodową, ale także innych modeli, które pozwalają na połączenie kablowe z siecią LAN. Administrator projektorów, korzystając z czytelnego i prostego w obsłudze panelu administracyjnego, może nie tylko szybko skalibrować parametry pracy wielu projektorów jednocześnie, ale także zezwolić określonym grupom użytkowników na dostęp do urządzenia, np. możliwość przesyłania materiałów prezentacyjnych przez sieć (także Internet, bo transmisja odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: