Technologie w projektorach
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 01.12.2003
Na rynku projektorów egzystują obok siebie całkowicie odmienne technologie. Trudno wskazać najlepsze z nich, bo każda ma swe wady i zalety.
Na rynku projektorów egzystują obok siebie całkowicie odmienne technologie. Trudno wskazać najlepsze z nich, bo każda ma swe wady i zalety.
Warto jednak wiedzieć, na czym polegają różnice pomiędzy rywalizującymi rozwiązaniami.
Projektory LCD

Panel LCD w formacie 16:9, który spotykamy w modelach projektorów do kina domowego.
Projektory DLP
Technologia projekcji cyfrowej DLP została opracowana przez inżynierów amerykańskiej firmy Texas Instruments. Do obróbki cyfrowej światła wykorzystywany jest specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny, tworzą właściwy obraz. Zwierciadła wykorzystywane w technologii DLP są kwadratami o boku 16 mikronów, a przerwy między nimi nie mogą wynosić więcej niż mikron. Niezaprzeczalną zaletą stosowania technologii DLP jest możliwość uzyskania obrazu, który wydaje się pozbawiony jakichkolwiek łączeń. Na uzyskanie takiego efektu pozwala niezwykła bliskość każdego z aluminiowych mikroluster, których 90 procent powierzchni własnej skutecznie odbija światło w celu wytworzenia obrazu.

Na schemacie widać, w jaki sposób obraz wyświetlany jest przez projektor wykonany w technologii DLP z jednym mikroprocesorem DMD.
To eliminuje potrzebę stosowania kolorowego wirującego koła i oczywiście poprawia jakość obrazu.
Niestety, ceny tego typu modeli są kilkakrotnie wyższe niż produktów popularnych, z jednym procesorem DMD. W najpopularniejszych układach, zawierających jeden układ DMD, pełnokolorowy obraz powstaje z wykorzystaniem obrotowego systemu filtrującego. Koło o trzech składowych barwach, czerwonej, zielonej, niebieskiej, obraca się z częstotliwością 60 Hz, wytwarzając 180 kolorowych pól na minutę. Wejściowy sygnał jest rozkładany na trzy kolory. Dane są następnie przesyłane do pamięci RAM w układzie. Wiązka białego światła przechodzi przez obrotowy filtr, a następnie jest odwzorowywana na układzie. Sygnał wideo jest skorelowany z danymi w pamięci RAM układu DMD, co powoduje odpowiednie zmiany położenia luster. Odbity obraz przechodzi następnie przez układ optyczny. Dzięki dużej częstotliwości oko ludzkie integruje wszystkie trzy podstawowe barwy, dzięki czemu widzimy pełnokolorowy obraz.
Projektory LCOS

Schemat działania projektora LCD
LCOS, jak już wspomnieliśmy, łączy obie te technologie. Projektory te, podobnie jak LCD, opierają się najczęściej na trzech układach reprodukujących trzy podstawowe kolory. Ciekłe kryształy są jednak umieszczone na odbijającej powierzchni luster, a więc jest to technologia odbijająca, a nie przepuszczająca światło. Także w tym wypadku ciekłe kryształy przepuszczają lub odbijają światło, tyle że nie przechodzi ono przez panel, lecz odbija się od powierzchni lustra.
Układy LCOS oferują bardzo wysoką rozdzielczość - najczęściej SXGA 1365x1024 piksele. Dzięki temu obraz jest bardzo precyzyjny. Druga zaleta związana jest z minimalnymi przerwami między pikselami. Piksele widoczne na ekranach modeli LCD, a nawet DLP, w wypadku projektorów LCOS praktycznie się nie pojawiają. Dodatkowo nie trzeba przepuszczać obrazu przez filtr (jak w urządzeniach DLP). Pozwala to uniknąć występującego niekiedy efektu tęczy, który zdaniem części widzów, całkowicie dyskwalifikuje modele DLP. Trzecia zaleta to jeszcze większe wygładzenie krawędzi pikseli niż w modelach DLP. W połączeniu z bardzo dobrym odwzorowaniem barw wszystkie te cechy sprawiają, że obraz z projektora LCOS cechuje duża naturalność, a charakter prezentacji zbliżony jest do modeli kinowych.
Są też wady. Projektory LCOS nie gwarantują tak dobrego kontrastu, jak modele DLP. Rozwiązaniem może tu być ekran zwiększający współczynnik kontrastu. Drugi minus związany jest z kosztami samych układów. Są to produkty droższe od konkurencyjnych rozwiązań, a dodatkowo lampy w projektorach LCOS pracują zwykle nie dłużej niż 1500 godzin (są przy tym droższe od stosowanych w modelach LCD i DLP).
Najbardziej znanym producentem projektorów LCOS jest firma JVC.