Technologio, pozwól żyć!

Aby osiągnąć poziom pozwalający na twórczą pracę, mózg potrzebuje około ośmiu minut. Tymczasem przeciętny pracownik biurowy średnio co trzy minuty musi odbierać telefon, e-maila albo wiadomość przesłaną przy pomocy komunikatora.

Jak twierdzi Carl Honore, dziennikarz, technologia utrudniła, zamiast ułatwić wykonywanie pracy. Potwierdza te słowa Chris Caposella, wiceprzewodniczący działu Information Worker w Microsofcie: kiedyś bolesny był brak możliwości pozostawania online. Tymczasem teraz ludzie powoli zaczynają sobie uświadamiać, że w wielu przypadkach potrzebują "odłączenia" i chwili na skupienie.

Bardzo podobne zdanie ma Dan Russel z Almaden Research Center IBM-a: "Jeśli ktoś nie ma odrobiny wolnego czasu na zadumanie i przemyślenia, to - z definicji - nie jest kreatywny". On również był zasypywany niepotrzebnymi wiadomościami. W jego przypadku pomogło odbieranie poczty tylko dwa razy dziennie, pozostawianie telefonu komórkowego w samochodzie i rezygnacja z komunikatora.

Przyzwyczajenie do technologicznego szumu i nawału wiadomości przeradza się w uzależnienie. Zgodnie z badaniami firmy Hewlett-Packard, aż 62 procent pracowników sprawdza firmową pocztę również wieczorami i w trakcie urlopów.

Dla takich zapaleńców firma przygotowała kilka pytań. Jeśli na większość z nich odpowiedź brzmi "Tak", należy nieco przystopować:

- Czy jesteś niespokojny, jeśli nie sprawdziłeś skrzynki pocztowej przez kilka ostatnich godzin?

- Czy czułbyś się wypchnięty poza krąg najważniejszych zdarzeń, gdybyś miał wyłączyć klienta pocztowego na dłuższy okres czasu?

- Czy logujesz się na konto pocztowe poza godzinami pracy i w weekendy?

- Czy sprawdzasz firmowe wiadomości w trakcie urlopu?

- Czy odbierasz i wysyłasz pocztę w trakcie spotkań towarzyskich?

- Czy sprawdzasz wiadomości tuż po tego rodzaju spotkaniach?

- Czy wydaje Ci się, że spędzasz więcej czasu na odpowiadaniu na pocztę, telefony i wiadomości przesyłane przy pomocy komunikatora niż na robieniu tego, co do Ciebie należy?


Zobacz również