Technowakacje

Wakacje za pasem, a wielu z nas nie jest do nich przygotowanych "sprzętowo". Co prawda, część osób na czas urlopu rzuca komputer w kąt i wyleguje się na leżaku, jednak sprzęt komputerowy to nie tylko blaszak, lecz wiele urządzeń, które uprzyjemnią upragniony urlop. Piszemy o nich w tym numerze.

Wakacje za pasem, a wielu z nas nie jest do nich przygotowanych "sprzętowo". Co prawda, część osób na czas urlopu rzuca komputer w kąt i wyleguje się na leżaku, jednak sprzęt komputerowy to nie tylko blaszak, lecz wiele urządzeń, które uprzyjemnią upragniony urlop. Piszemy o nich w tym numerze.

Wybierając się na wakacje, sam staram się zapomnieć o komputerach, które na co dzień widzę częściej niż własną rodzinę (smutne, ale prawdziwe). Wiem jednak, że w pewnym stopniu jestem od komputera, a ściślej mówiąc od urządzeń pochodnych, po prostu uzależniony. Wyjeżdżając ostatnio w góry, zapakowałem do plecaka notebook wcale nie po to, aby wertować arkusze Excela, ale żeby po powrocie z nart... posłuchać muzyki z plików MP3 lub ze znajomymi obejrzeć film. Notebook jest w takich chwilach niezastąpiony.

W tym wydaniu przetestowaliśmy kilkanaście najnowszych modeli komputerów przenośnych ze średniej kategorii cenowej, których konfiguracje pozwalają na wygodną pracę nie tylko z programami biurowymi, ale - co do niedawna nie było w tej klasie produktów powszechne - także na stosunkowo komfortową grę w najnowsze produkcje. Stricte wakacyjnych propozycji mamy całą masę. Nasze wydanie ukaże się w kioskach na tyle wcześnie, że letnie zakupy będzie można przeprowadzić z dużym wyprzedzeniem. Myśleliśmy o tym, planując testy, więc mamy nadzieję, że informacje, których dostarczyły, przydadza się naszym czytelnikom i oszczędzą wielu problemów z dokonaniem właściwych wyborów.

Nie każdy ma ochotę na dźwiganie notebooka na urlop, lecz każdy chciałby posłuchać muzyki podczas wypoczynku. Idealne są w tym wypadku przenośne odtwarzacze MP3. Piszemy o nich bardzo obszernie w suplemencie poświęconym tym właśnie produktom. Jak zobaczycie, nasza procedura testowa jest bardzo rygorystyczna i stanowi dla wielu modeli MP3 prawdziwy tor przeszkód. Wiele urządzeń na świecie uznawanych za znakomite w naszych testach wypada zaledwie przeciętnie i chcemy na to zwrócić waszą uwagę. Testujemy MP3 bardzo szczegółowo, abyście mieli gwarancję, że zakup was nie rozczaruje. Wbrew pozorom, nie są to urządzenia proste, o małej liczbie opcji. Oceniamy ponad 60 elementów wyposażenia, budowy i jakości dźwięku. W krajach zachodnich recenzenci większą uwagę niż my przykładają natomiast do dostępności legalnej muzyki z Sieci i przystosowania urządzeń do współpracy z określonymi serwisami muzycznymi. Niestety, dla polskiego użytkownika iTunes czy inne muzyczne sklepy to wciąż rzecz praktycznie bezużyteczna, a polskie zasoby komercyjnie dostępnej muzyki z Internetu prezentują się nadzwyczaj skromnie. Wszystkie te cechy braliśmy pod uwagę, a o najlepszych urządzeniach MP3 w poszczególnych kategoriach możecie przeczytać na kilkunastu stronach.

Aby wakacje zapamiętać na dłużej, warto kupić aparat. Większość z pewnością postawi na model cyfrowy. O cyfrówkach wiemy wiele i dzielimy się z wami tymi informacjami w kolejnej części naszego suplementu cyfrograficznego. Omawiamy w nim modele o różnym przeznaczeniu i cenie. Każdy foto-amator i zaawansowany fotograf powinien znaleźć coś dla siebie.

Na wakacje warto wybrać się także z podręczną pamięcią. Piszemy to całkowicie serio. Kieszonkowy dysk flash z interfejsem USB może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Choćby do przegrania zdjęć cyfrowych od nowo poznanych znajomych. Dysk dyskowi jednak nierówny, co przy gigantycznej obfitości tego typu produktów w sklepach nie ułatwia zakupów. Sprawdziliśmy dla was, jaką wydajność i cechy szczególne mają różnorodne dyski UBS. Przekonacie się, że pomimo podobnego wyglądu różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są diametralne.

A zatem... miłego wypoczynku.