Tegra 2 - druga generacja mobilnej platformy Nvidii

Nvidia zaprezentowała na CES 2010 drugą generację układów Tegra. Platforma Tegra 2 przeznaczona jest do montażu w urządzeniach mobilnych wyposażonych w ekrany o przekątnej 5 - 15 cali. Jak przekonuje producent nowe układy niemal czterokrotnie przewyższają wydajnością pierwszą generację Tegry.

Dzięki układom Tegra Nvidia chce udostępnić posiadaczom niewielkich przenośnych urządzeń więcej mocy obliczeniowej, aby oprócz łączenia się z Internetem mogli oni również pograć w gry i odtwarzać wideo w rozdzielczości HD. Premiera technologii miała miejsce na targach Computex 2008 - rok później pokazano już kilkanaście prototypów smartbooków, w których ją zastosowano.

Jednym z najbardziej znanych urządzeń z Tegrą na pokładzie jest przenośny odtwarzacz multimedialny Microsoft Zune.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Tegra 2 - znaczący wzrost wydajności

Najważniejszą cechą nowej Tegry, jak podkreśla Nvidia, jest osiem niezależnych procesorów - wśród nich znajduje się układ ARM Cortex-A9, dwurdzeniowa jednostka wykonana w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym. Oprócz tego Tegra 2 zawiera rdzeń graficzny GeForce oraz inne, niezależne procesory przeznaczone do odrębnych zadań (np. dekodowania wideo).

Zastosowanie niezależnie od siebie pracujących rdzeni obliczeniowych ma pomóc w wydłużeniu czasu pracy urządzenia. Na potwierdzenie tych zapowiedzi producent przedstawił wyniki testów platformy w tablecie o ekranie 5" - urządzenie testowe pracowało przez 140 godzin odtwarzając muzykę i przez 16 godzin wyświetlając filmy w wysokiej rozdzielczości. Tegra 2 obsłuży dotykowe, trójwymiarowe interfejsy użytkownika; wspiera też Adobe Flash Playera.

Przedstawiciele Nvidii i Centrum Innowacji Verizon Wireless LTE zaprezentowali również w trakcie CES nową wersję tabletu Innovative Converged Devices o nazwie Ultra (jego prototyp, korzystający z platformy Tegra, pokazano w 2009 r.). Nowe urządzenie wyposażone było oczywiście w układ Tegra 2 oraz modem bezprzewodowy 4G.

W pierwszej połowie 2010 r. ma nastąpić wysyp urządzeń zbudowanych w oparciu o Tegrę 2. Powinny się w tym gronie znaleźć przede wszystkim tanie laptopy - smartbooki i tablety.

Nowa generacja Tegry może zaostrzyć konkurencję między Nvidią a Intelem w segmencie tanich laptopów. Ta nisza rynkowa jest obecnie zdominowana przez netbooki, z których większość pracuje w oparciu o procesory Intel Atom i pod kontrolą systemów operacyjnych Windows XP lub Windows 7. Urządzenia z Tegrą zwykle wyposażane są w system Linux, gdyż systemy Microsoftu (nie licząc wysłużonego Windows CE) nie obsługują architektury ARM.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: