Tele i wizja

Konstruktorzy pierwszych komputerów nie przypuszczali zapewne, że komputer w niedługim czasie stanie się urządzeniem tak powszechnym jak lodówka, pralka czy telewizor.


Konstruktorzy pierwszych komputerów nie przypuszczali zapewne, że komputer w niedługim czasie stanie się urządzeniem tak powszechnym jak lodówka, pralka czy telewizor. Mało kto sądził, że będzie na tyle wszechstronny, że z powodzeniem zastąpi faks, telefon, radio czy telewizor.

Do naszej redakcji trafiły trzy urządzenia pełniące m.in. rolę tunerów telewizyjnych współpracujących z komputerem. Cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów, ponieważ kosztują mniej niż najtańsze telewizory. Większość z nich ma jedną zasadniczą wadę: do pracy wymagają komputera. Choć są i wyjątki.

JOYTV Teletext - telewizor bez kineskopu

Tele i wizja
Takim wyjątkiem jest JOYTV Teletext - niewielkie plastikowe pudełko z pilotem. W środku znajduje się tuner telewizyjny oraz dekoder teletekstu. Największą jego zaletą jest to, że może, ale nie musi, współpracować z komputerem. Oznacza to, że aby oglądać telewizję ,wystarczy podłączyć do JOYTV antenę telewizyjną oraz monitor, a komputer można w tym czasie wyłączyć. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania, co z pewnością jest zaletą. Pomocna będzie również instrukcja obsługi po polsku.

JOYTV jest podłączany do sieci elektrycznej za pomocą zasilacza z zestawu. Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda VGA IN/OUT (15-pin), sześć gniazd AV IN/OUT typu cinch (dwa gniazda wideo i cztery audio/stereo), wyjście S-Video, wyjście głośników oraz standardowe wejście antenowe. W zestawie znajduje się pilot, za pomocą którego można sterować urządzeniem (można też posługiwać się klawiszami znajdującymi się na obudowie).

Podłączony do monitora oraz anteny, zaczyna działać automatycznie, wyszukując sygnał nadajników telewizyjnych. Konfigurację programów i parametrów obrazu i dźwięku ułatwiają wyświetlane na ekranie menu (tak jak w telewizorze).

JOYTV obsługuje kilka systemów wizyjnych, w tym NTSC-M, SECAM-DK/L, PAL-I/BG oraz stosowany w Polsce PAL-DK. Wiele konkurencyjnych urządzeń znajdujących się na rynku nie udostępnia tak szerokiej gamy standardów, co może niekorzystnie wpływać na jakość odbioru polskich programów.

JOYTV jest także wyposażony w funkcję telegazety. Dostępna jest także wersja JOYTV bez teletekstu. Użytkownik może skorzystać z funkcji timera, który włącza lub wyłącza JOYTV w określonym czasie.

Tuner TV odbiera z anteny umieszczonej na dachu wszystkie dostępne programy. Równie dobrze radzi sobie z audycjami telewizji kablowej i satelitarnej dzięki temu, że może pracować w wielu systemach.

Jest to urządzenie dla każdego użytkownika komputera, który za niewielkie pieniądze chciałby mieć w domu telewizor, nie zajmujący dodatkowego miejsca.