Telefon czy palmtop

Oto telefon, którego premiera była odwlekana od września 2002 roku i dopiero teraz trafił do sprzedaży. Właściwie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to telefon, czy palmtop, dlatego należy używać nazwy smartphone.


Oto telefon, którego premiera była odwlekana od września 2002 roku i dopiero teraz trafił do sprzedaży. Właściwie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to telefon, czy palmtop, dlatego należy używać nazwy smartphone.

Sony Ericsson P800 to drugi po Nokii 7650 telefon z systemem Symbian i wbudowanym aparatem cyfrowym. Cechą wyróżniającą jest duży ekran dotykowy, którego nie znajdziesz w fińskim telefonie. Jego część można zasłonić klapką z klawiszami numerycznymi i wtedy aparat obsługuje się jak tradycyjną komórkę. Z boku umieszczono rolkę JogDial, która pozwala na wygodne poruszanie się po menu. W P800 nie znajdziesz m.in. klawiszy z zieloną i czerwoną słuchawką. Do odbierania i odrzucania rozmów służą inne przyciski. Są umieszczone tak blisko siebie, że łatwo możesz się pomylić i nacisnąć niewłaściwy. Połączenie odbierzesz również przy użyciu JogDial, czego nie można uznać za trafne rozwiązanie, gdyż podczas wyjmowania telefonu z kieszeni bardzo łatwo o poruszenie kółka.

Wyświetlacz zamontowany w Sony Ericssonie P800 da się porównać pod względem jakości jedynie z ekranami palmtopów. Żadna komórka nie może z nim konkurować. Na takim wyświetlaczu spokojnie obejrzysz zdjęcia czy filmy. Te pierwsze możesz otrzymać z innego komputera przez port podczerwieni czy Bluetooth lub wykonać samemu aparatem umieszczonym z tyłu obudowy. Aparat pracuje z rozdzielczością 640x480 pikseli, która po ściągnięciu dostępnego już wkrótce uaktualnienia systemu zwiększy się do 800x600 pikseli. Zdjęcia możesz wkleić do MMS-u przy użyciu bardzo rozbudowanego, a jednocześnie intuicyjnego edytora.

Po otwarciu klapki

Po otwarciu klapki lub jej zdjęciu korzystasz z P800 jak z palmtopa - przy użyciu rysika. W tym trybie pojawia się rozbudowane menu, które pozwala na uruchomienie: przeglądarki zdjęć, aplikacji do oglądania filmów, odtwarzacza MP3 zapewniającego doskonałą jakość dźwięku, przeglądarki internetowej, programu zarządzającego wiadomościami. W menu znajdują się także skróty do zainstalowanych aplikacji (wgranych z komputera lub przez Internet). Do tego dochodzi Control Panel, dzięki któremu skonfigurujesz telefon.

P800 łączy się z Internetem przez GPRS. Zestawione połączenie wykorzystuje przeglądarka internetowa (niestety bez obsługi ramek), a także klient poczty elektronicznej. Tekst wprowadzisz za pomocą wyświetlonej na ekranie klawiatury QWERTY lub wykorzystując program rozpoznający pismo. Poważną wadą wspomnianego programu do czytania e-maili jest kończenie sesji GPRS przez klienta poczty po jej ściągnięciu, i to nawet wtedy, gdy pracuje w tle, a ty przeglądasz strony WWW. Jest to niedociągnięcie nie tylko niewygodne, ale też podwyższające koszty GPRS-u.

Sony Ericsson P800 z powodu dużej funkcjonalności potrzebuje miejsca w pamięci na pliki muzyczne lub wideo. Producent telefonu pomyślał o rozbudowywaniu jej przy użyciu kart pamięci Memory Stick Duo, mniejszej gabarytowo wersji Memory Stick. Duo nie da się bezpośrednio umieścić w urządzeniach korzystających z Memory Stick, dlatego producent do zestawu dołącza odpowiednią przejściówkę. W opisywanym telefonie nie zabrakło rozbudowanej książki telefonicznej z funkcją przypisywania dzwonków i zdjęć do konkretnego wpisu. Jest też kalendarz oraz program do odczytywania plików zapisanych w Wordzie, Excelu, PowerPoincie i innych. Poszczególne programy są nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo efektowne, np. gdy ktoś do ciebie dzwoni, na ekran niejako wjedzie karta zawierająca jego dane.

O tym, że P800 jest doskonałym smartphonem, przekonasz się, uruchamiając przeglądarkę WWW i odwiedzając stronę Live Cameras, do której łącze znajduje się w menu Bookmarks. Po chwili twoim oczom ukaże się widok z kamery umieszczonej w Paryżu. Pojazdy widoczne na ekranie, tak jak i piesi, poruszają się dość płynnie, a jakość obrazu w zupełności zadowala.

Bez konkurencji

P800 nie dysponuje takimi możliwościami, jak palmtopy z systemem Pocket PC 2002: Phone Edition.

W niczym to jednak nie przeszkadza, gdyż użytkownicy nie potrzebują podłączać komórki do sieci lokalnej przez WLAN. Oczywiście można mieć zastrzeżenia do drobnych niedociągnięć czy nie do końca intuicyjnej obsługi, ale w żaden sposób nie pomniejsza to oceny Sony Ericssona P800. To nie tylko najlepsza komórka, to także najlepszy smartphone na rynku.

System GSM 900/1800/1900

Wymiary 117x59x27 (mm)

Waga 158 (g)

Wyświetlacz dotykowy, 208x320 pikseli i 4096 kolorów

Transmisja danych GPRS, CSD, HSCSD

Usługi SMS, EMS, MMS, e-mail

System Symbian 7.0

Pamięć 12 MB, rozbudowywana do 128 MB

Czas czuwania 400 godz.

Czas rozmowy 720 min

Informacje Sony Ericsson,http://www.sonyericsson.com/pl

Cena ok. 4000 zł