Telefon dla Bonda

Wirtualne pulpity, tunery telewizyjne, nawigacja GPS i 8-megapikselowe aparaty, to część atrakcji, które znajdziesz w nowych telefonach komórkowych. Większość zaawansowanych modeli to tzw. smartfony.Co kryje się pod tą nazwą i czym smartfon różni się od urządzeń PDA? Jest to przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie kilka funkcji: telefonu komórkowego, poczty e-mail, przeglądarki internetowej, odtwarzacza multimedialnego, odbiornika GPS oraz cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. PDA lub Pocket PC to przenośny komputer, który w odróżnieniu od smartfona nie musi posiadać funkcji telefonu GSM. Dzięki postępowi technologicznemu i spadkowi cen, zarówno elektroniki, jak i usług operatorów GSM granica pomiędzy smartfonami i PDA praktycznie uległa zatarciu. Sprawdzamy czym powinien charakteryzować się dobry smartfon.

Wirtualne pulpity, tunery telewizyjne, nawigacja GPS i 8-megapikselowe aparaty, to część atrakcji, które znajdziesz w nowych telefonach komórkowych. Większość zaawansowanych modeli to tzw. smartfony.Co kryje się pod tą nazwą i czym smartfon różni się od urządzeń PDA? Jest to przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie kilka funkcji: telefonu komórkowego, poczty e-mail, przeglądarki internetowej, odtwarzacza multimedialnego, odbiornika GPS oraz cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. PDA lub Pocket PC to przenośny komputer, który w odróżnieniu od smartfona nie musi posiadać funkcji telefonu GSM. Dzięki postępowi technologicznemu i spadkowi cen, zarówno elektroniki, jak i usług operatorów GSM granica pomiędzy smartfonami i PDA praktycznie uległa zatarciu. Pierwszy smartfon o nazwie Simon został zaprezentowany przez firmę IBM już w 1992 roku. Posiadał zawrotnej wielkości pamięć, jak na tamte czasy - 1 MB RAM i 1 MB ROM, biało-czarny wyświetlacz 160 x 293 i sporo ważył. Dziś smarftony są flagowymi okrętami we flotach wszystkich znaczących producentów telefonów.

Obecnie na rynku dominuje 5 systemów operacyjnych: Symbian S60, BlackBerry, Windows Mobile, iPhone OS oraz pochodne Linuxa, w tym Google Android. Urządzenia, które bazują na systemie operacyjnym BlackBerry kierowane są raczej do biznesowych klientów, ze względu na szyfrowaną obsługę wiadomości e-mail w trybie Push, możliwości kontroli urządzenia oraz przesyłania gotowych aplikacji do terminala. Pozostałe wymienione systemy stanowią dla siebie bezpośrednią konkurencję i adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców.

Systemy operacyjne

Symbian, w który był wyposażony co drugi sprzedany smartfon w roku 2008 na świecie pochodzi w prostej linii od systemu operacyjnego EPOC zaprojektowanego przez angielskiego fizyka i matematyka dr Davida Pottera, założyciela firmy PSION (Potter’s Scientific Instruments ON). W roku 1998 Psion wraz z oddziałami firm Nokia, Ericsson i Motorola założył firmę Symbian, która miała zająć się adaptacją i doskonaleniem systemu EPOC w celu wykorzystania go w szerszej gamie urządzeń przenośnych, zwłaszcza w telefonach komórkowych. Pierwszym telefonem wyposażonym w system Symbian w wersji 5.1 został Ericsson R380. Obecnie spotkać można pięć odmian systemu Symbian: UIQ, rozwijany głównie przez Sony-Ericssona, S60 - najbardziej rozpowszechniony w telefonach typu smartfon oraz trzy kolejne niszowe lub stopniowo zastępowane wersją S60 systemy: S80, S90 i japoński MOAP. W czerwcu 2008 roku Nokia przejęła całkowicie firmę Symbian.

Symbian to kompletny system operacyjny z obsługą wielozadaniowości z wywłaszczaniem oraz ochroną pamięci. Architektura S60 to pięć warstw od najniższej warstwy mikrojądra, przez warstwę usług, aplikacji po najwyższą interfejsu graficznego. Programowanie w Symbianie oparte jest na obsługach zdarzeń, a procesor jest wyłączany na czas, kiedy zdarzenia nie występują, co przyczynia się również do efektywniejszego zarządzania energią. Dostarczenie przez producenta kompletnej platformy programowej ułatwia tworzenie aplikacji, których liczbę szacuje się na około 10000. Elastyczność systemu umożliwia pełną obsługę smartfonów i ich funkcji, także tych które dopiero debiutują w tego typu urządzeniach. Drugim systemem wg popularności jest BlackBerry OS. Dopiero od 2-3 lat zdobywający popularność w Polsce, głównie wśród biznesmenów. System ten został sprzedany w co piątym smartfonie w 2008. Spotkamy go wyłącznie w telefonach produkowanych przez firmę Research In Motion. W roku 1995 zaprezentowano pierwsze urządzenie o nazwie RIM 900, przystosowane do nadawania i odbioru wiadomości poprzez Internet w sieci Mobitex. Co ciekawe nazwa BlackBerry pojawiła się najpierw w roku 1999 w oprogramowaniu BlackBerry Enterprise Server Software for Microsoft Exchange i dopiero później przeszła na urządzenia RIM. Do roku 2002 urządzenia RIM nie posiadały modułów radiowych GSM.

Telefon dla Bonda

Telefon HTC Touch PRO to przykład nowoczesnego smartfona wyposażonego w wygodną, wysuwaną klawiaturę

Najpierw BlackBerry 5810 otrzymał moduł radiowy GSM/GPRS, a kolejne 6710 i 6720 były już prawdziwymi telefonami komórkowymi. Początkowo wszystkie BlackBerry miały czarno-białe wyświetlacze, dziś są już kolorowe. Ogromny przyrost sprzedaży urządzeń BlackBerry o prawie 90% w zeszłym roku należy przypisywać dużemu skokowi technologicznemu jaki dokonał się w możliwościach tych urządzeń. Kiedy telefony innych producentów posiadały moduły radiowe obsługujące UMTS i WLAN, złącza kart microSD, wielomilionowej rozdzielczości aparaty fotograficzne to urządzenia BlackBerry oferowały ułamek możliwości konkurencji. Dopiero pojawienie się kilku nowoczesnych modeli, takich jak BlackBerry 9000 Bold czy 9500 Storm poprawiło znacznie wyniki sprzedaży urządzeń firmy RIM. Dodatkowo 1 kwietnia firma RIM uruchomiła sklep BlackBerry App World gdzie możemy wybierać aplikacje spośród około 400 dostępnych, głównie gier i słowników. Swego rodzaju opóźnienie technologiczne telefonów BlackBerry można tłumaczyć tym, że producent udostępnia głównie platformę dla biznesu. Smartfon RIM jest doskonałą platformą do komunikacji grupowej oraz do uruchamiania aplikacji w trybie klient/serwer poprzez platformę BlackBerry Browser. Stąd też narzędzia dla programistów umożliwiają głównie tworzenie programów uruchamianych we wbudowanym w smartfon środowisku Java.

Windows Mobile

Na trzecim miejscu w rankingu sprzedanych smartfonów wg systemów operacyjnych z wynikiem 11,8% znalazł się system Microsoft Windows Mobile. System ten oparty jest na Windows CE, którego początki sięgają 1996 roku. Często mylnie Windows CE jest zamiennie używany z Windows Mobile. Ten pierwszy jest modularnym i bazowym systemem operacyjnym dla wielu urządzeń, podczas gdy ten drugi to jedna z podrodzin systemów opartych na Windows CE. Aktualnie najbardziej popularną wersją jest Windows Mobile 6.1 Professional przeznaczoną do urządzeń Pocket PC i Windows Mobile 6.1 Standard dla smartfonów. Rozróżnienie to pochodzi od definicji przyjętej przez Microsoft. Pierwotnie smartfony miały nie posiadać ekranu dotykowego, a być efektywnie obsługiwane za pomocą dżojstika i klawiatury alfanumerycznej telefonu, podczas gdy urządzenia Pocket PC miały mieć większy i dotykowy ekran oraz oprogramowanie Microsoft Mobile Office. Ilość programów dostępnych na platformę Windows Mobile szacuje się na około 20000. Niestety brak skonsolidowanych kanałów dystrybucji oprogramowania spowodował z jednej strony powstanie wielu programów, ale także wielu miejsc pobierania aplikacji. Od niedawna Microsoft czyni starania stworzenie centralnego repozytorium aplikacji i uruchomienia sklepu z aplikacjami. Analitycy rynku podejrzewają, że stać się to może wraz z premierą Windows Mobile 7.

iPhone OS

Na czwartym miejscu w rankingu znajdują się produkty jednej firmy spod znaku nadgryzionego jabłka, zarządzane przez system iPhone OS, będący dostosowanym do urządzeń mobilnych systemem Mac OS X. Mimo, że system ten jest najmłodszy bo zadebiutował z iPhone’m w 2007 roku to błyskawicznie zdobywa rynek. Udział w rynku smartfonów licząc rok do roku zwiększył się w przypadku Apple o 2,5 krotnie. Niewątpliwy sukces biznesowy sklepu z aplikacjami App Store, który 26 marca 2009 roku oferował ponad 30000 aplikacji spowodował, że kolejni producenci systemów do smart fonów, a także samych telefonów zaczęli otwierać własne sklepy: BlackBerry, Microsoft, Nokia i Google. W tej chwili iPhone jest liderem pod względem dostępnych aplikacji.

Linuks w komórce

Telefon dla Bonda

G1 to pierwszy telefon na rynku wyposażony w system operacyjny Android opracowany przez Google'a

Piąte miejsce pod względem ilości sprzedanych smartfonów zajęły urządzenia bazujące na Linuksie, wśród nich smartfon G1 oparty na systemie Google Android. Jest to na razie jedyny system oparty na teoretycznie otwartych źródłach, choć krytycy znaleźli w dostępnych SDK zapisy licencyjne sprzeczne z ideą wolnego oprogramowania. Ponieważ Android był budowany w ramach stowarzyszenia Open Handset Alliance, wspierającego programowanie typu Open Source to należy spodziewać się pojawianie kolejnych smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android sygnowanych nie tylko przez Google’a. Do stowarzyszenia należą m.in. HTC, Samsung, Intel oraz Motorola. Jeżeli pod względem programowania Symbian jest podobny do Windows Mobile to Android jest podobny do BlackBerry. Aplikacje dla Androida tworzone są w środowisku Java. Aplikacje można pobierać z Android Market, a ich ilość szacowana jest na około 2300.

Do zabawy lub do pracy

Smartfony możemy podzielić na dwie grupy urządzeń, jedną skierowaną do klientów biznesowych i drugą bogatą multimedialnie, skierowaną do dużo szerszego kręgu odbiorców. Do pierwszej grupy należy zaliczyć przede wszystkim smartfony BlackBerry, urządzenia Nokii z serii E oraz m.in. Sony-Ericssona X1 i HTC S740. Druga grupa to przede wszystkim iPhone 3G, Nokia 5800 XpressMusic, HTC Touch Diamond, HTC Touch HD, itp. Dzisiejsze smartfony posiadają wyświetlacze o rozdzielczości od 240x320 pikseli do 480x800, wielkości od 2,4" do nawet 3,8" i palecie barw od 65 tys. do 16 mln kolorów. Dysponują pojemną pamięcią i szybkimi procesorami pracującymi nawet z częstotliwościami do 800 MHz. Niestety jak wykazały nasze testy, większość telefonów bazujących na platformie Windows Mobile pomimo wyjątkowo szybkich procesorów nadal nie zachwyca prędkością działania. Smartfony coraz częściej wyposaża się w dotykowe ekrany, a część z nich posiada wysuwane, pełne klawiatury QWERTY. Po wyjęciu z pudełka i uruchomieniu każdy smartfon dysponuje już kompletem niezbędnych aplikacji do pracy. Możemy rozmawiać, skonfigurować pocztę, pisać notatki, słuchać muzyki lub oglądać filmy, choć zazwyczaj nie we wszystkich popularnych formatach. Jeżeli potrzebujemy czegoś więcej niż standardowy zestaw programów to bez trudu znajdziemy i zainstalujemy aplikacje z Internetu, głównie dostępne w dedykowanych sklepach producentów telefonu.

Piętą achillesową dzisiejszych smartfonów jest czas pracy na bateriach. Po naładowaniu akumulatora, średnio Twój telefon wytrzyma 1,5-2 dni. Pod względem czasu pracy na bateriach najgorzej wypada iPhone 3G 16GB - przy włączonym 3G, skanowaniu WLAN, włączonym trybie Push w poczcie działał tylko 6 h. Dopiero ręczne zarządzanie energią, polegające na wyłączaniu skanowania WLAN, trybu Push i modułu 3G, wydłużyło czas działania do 2 dni.

Smartfon jutra

Idealny smartfon powinien posiadać duży, co najmniej 3,5" dotykowy ekran o rozdzielczości minimum VGA tak jak HTC Touch HD. Interfejs powinien być obsługiwany poprzez gesty i powinien odpowiadać bezzwłocznie na żądania użytkownika nie gorzej niż iPhone 3G. Dodatkowo interfejs powinien być tak skonstruowany, żeby obsługa dotykiem była precyzyjna. Urządzenie powinno posiadać wbudowany GPS z możliwością wykorzystania go w najbardziej odpowiadającym nam programie nawigacyjnym tak jak jest teraz na platformie Windows Mobile. Komunikacja powinna odbywać się za pomocą modułu radiowego obsługującego GSM, UMTS wraz z HSDPA i HSUPA, WLAN w standardach 802.11b/g oraz łączność Bluetooth w standardzie 2.0 EDR. Smartfon powinien mieć możliwość połączenia z komputerem PC/Mac zarówno w trybie pamięci przenośnej jak i synchronizacji kontaktów, poczty, itd. Dodatkowo powinniśmy mieć łatwą możliwość wykorzystania urządzenia jako szybkiego modemu HSPA lub kamery internetowej. I najlepiej, żeby to działo się za pośrednictwem jak najmniejszej ilości dodatkowego oprogramowania. Smartfon mógłby z powodzeniem zastąpić odtwarzacz multimedialny poprzez wyposażenie go w projektor lub wyjście TV o rozdzielczości minimum SDTV. Tutaj można też pomarzyć o zintegrowanym tunerze DVB-T. Urządzenia multimedialne powinny mieć dedykowany procesor graficzny, umożliwiający wykorzystanie smartfona jako przenośnej konsoli z możliwością podłączenia do TV i grania na ekranie pojedynczo lub poprzez Bluetooth lub WLAN lub Internet w trybie multiplayer. Pojedyncze ładowanie smartfona powinno wystarczyć na co najmniej 7 dni komfortowej pracy.

Telefon dla Bonda

Przy projektorowaniu niektórych telefonów udziałbiorą znane firmy sprzedające dobra luksusowe. Przykład telefon LG opracowany przy współudziale włoskiej Prady

GPS z telefonu

Największe korzyści z posiadania smartfona wyposażonego w GPS płyną wtedy, kiedy mamy możliwość korzystania z nawigacji pieszej, rowerowej lub samochodowej. W tej dziedzinie smartfony bazujące na systemie Windows Mobile są bezkonkurencyjne. Praktycznie każdy producent oprogramowania nawigacyjnego posiada w swojej ofercie wersje zgodne z Windows Mobile. Tu można wymienić naszą rodzimą Automapę i MapęMap oraz popularne programy TomTom Navigator, Igo, Mobile Navigator, W innych systemach już jest gorzej - w przypadku Symbiana mamy do dyspozycji aplikacje takie jak Nokia Maps, Garmin XT, Wayfinder Navigator lub stary TomTom Navigator 6. W przypadku pozostałych smartfonów wybór jest jeszcze mniejszy. Dla systemu Android oprogramowanie NaviExpert jest jeszcze w fazie beta testów, w USA jest dostępna nawigacja TeleNav wymagająca połączenia z Internetem. Dla systemów BlackBerry dla wybranych modeli telefonów dostępna jest także nawigacja NaviExpert. W najgorszej sytuacji znajdują się użytkownicy iPhone’a na razie całkowicie pozbawieni porządnej nawigacji samochodowej. W Internecie krążą plotki iż Apple celowo blokuje producentów nawigacji samochodowej samodzielnie opracowując oprogramowanie 10 miesięcy ma już gotową wersją swojego flagowego produktu na urządzenie Apple.