Telefon jako pilot

Podczas WAPForum zaprezentowano chip, dzięki któremu telefony będą mogły pełnić funkcję uniwersalnych pilotów do domowych urządzeń RTV.

Podczas konferencji WAPForum firmy STMicroelectronics i Digital Mobility zaprezentowały układ, który umożliwi sterowanie domowymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą telefonów komórkowych. Dzięki chipowi, wykorzystującemu technologię Bluetooth, użytkownicy będą mogli używać aparatu telefonicznego jako pilota do telewizora czy sprzętu stereo.

Użytkownicy będą mogli zmieniać kanały telewizyjne albo zwiększać głośność urządzeń z poziomu przeglądarki WAP. Sterowanie nie będzie wymagało wykorzystywania sieci telekomunikacyjnej, a sygnały radiowe będą przesyłane bezpośrednio do urządzeń lub pośrednio, przez odpowiedni transmiter. Technologia udostępnia też dodatkowe opcje. Wbudowane w WAP funkcje autentyfikacji pozwolą na odmienne "traktowanie" różnych użytkowników, np. dzieci nie będą mogły oglądać określonych kanałów telewizyjnych.

Na razie STMicroelectonics i Digital Mobility nie otrzymały zamówień od producentów urządzeń elektronicznych, ale - jak stwierdził Derek Reynolds, kierownik projektu w STMicroelectronics - firma jest przygotowana do produkcji układów, które mogą pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku.


Zobacz również