Telefon komórkowy wrogiem męskich jąder

O telefonach komórkowych i ich wpływie na zdrowie krąży już wiele mitów. Najostrzejsza debata toczy się oczywiście wokół potencjalnego zagrożenia rakotwórczego, który miałyby powodować wspomniane urządzenia. Teraz doczekaliśmy się nowego wątku w dyskusji - badania wykazały, że telefony komórkowe stanowią istotne zagrożenie dla męskich jąder oraz jakości spermy.

Najnowsze badania wykazały, że telefony komórkowe mogą być niebezpieczne dla męskich jąder oraz jakości spermy. Zagrożenie jest największe gdy działający telefon znajduje się w bliskiej odległości narządów.

Wyniki badań są alarmujące z dwóch względów. Po pierwsze, istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzona w ten sposób sperma zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań w przypadku ewentualnej ciąży. Po drugie - scenariusz testowy badań został maksymalnie zbliżony do rzeczywistości - mężczyźni często bowiem korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w kieszeni i używając zestawu słuchawkowego.

Przypalanie telefonem

Badanie zostało przeprowadzone na 32 mężczyznach o zbliżonej jakości spermy. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich została postawiona w odległości 2,5 centymetra od telefonów działających w trybie rozmowy (częstotliwość 850 MHz). Wyniki były jasne - wśród badanych zanotowano średnio 85% wzrost ilości wolnych rodników w organizmach. Odnotowano również kilka innych potencjalnie niebezpiecznych zmian.

Wyniki eksperymentu zostały już skrytykowane przez niektórych badaczy. Twierdzą oni, że stanowczo jest zbyt wcześnie by twierdzić, że telefony komórkowe mają aż tak negatywne skutki względem męskich narządów.

Naukowcy dodają, że mężczyźni po zapoznaniu się z wynikami tych badań, raczej nie powinni zmieniać nawyku wkładania telefonu komórkowego do kieszeni. Póki co jest bowiem jeszcze wiele do zrobienia i udowodnienia na tym polu.

Swoją drogą, być może w kontekście podobnych badań strzałem w dziesiątkę będzie nowa seria urządzeń Nokia Morph, które zamiast jąder będą obdarzać mikrofalami nasze dłonie...