Telefon na odjeździe

Wraz ze wzrostem popularności telefonów coraz modniejsze staje się upiększanie telefonu na najróżniejsze sposoby. Mnogość aparatów i powtarzalność ich wyglądu spowodowały potrzebę nadawania oszczególnym modelom niemalże cech osobowych - wyróżniających wśród innych. A możliwości jest wiele - od zmiany obudowy, poprzez dzwonki, logo aż po jego menu.


Wraz ze wzrostem popularności telefonów coraz modniejsze staje się upiększanie telefonu na najróżniejsze sposoby. Mnogość aparatów i powtarzalność ich wyglądu spowodowały potrzebę nadawania oszczególnym modelom niemalże cech osobowych - wyróżniających wśród innych. A możliwości jest wiele - od zmiany obudowy, poprzez dzwonki, logo aż po jego menu.

Większość operacji jest możliwa jedynie w telefonach marki Nokia (logo operatorów, menu). Lecz powoli i inni producenci przygotowują swoje telefony pod kątem takiej potrzeby. Ericsson na przykład umożliwił wybór koloru obudowy. W przypadku większości aparatów "z górnej półki" można stworzyć lub wgrać ulubioną melodyjkę w miejsce standardowego dzwonka.

Przebudowa

Połączenia

http://www.nokia.com.pl - oficjalny serwis Nokii

http://www.ericsson.pl - oficjalny serwis Ericssona

http://www.nokia.org.pl - fanklub Nokii

http://www.alcatelklub.triger.com.pl - fanklub Alcatela

http://www.kki.net.pl/~siemenss - fanklub Siemensa

http://www.ericsson.org.pl - fanklub Ericssona

Najłatwiejszą czynnością jest zmiana obudowy. W telefonach Nokia wystarczy, np. za pomocą monety, zdjąć starą obudowę, przełożyć klawisze do nowej i zatrzasnąć ją we właściwym miejscu. W przypadku Ericssona jedynie model GA628 umożliwia zmianę fragmentu obudowy pod klawiszami - tu wystarczy tylko lekko podważyć płytkę i wstawić drugą. Pozostałe firmy oferują jedynie możliwość zakupu telefonu z obudową w innym kolorze.

Niektóre telefony np. Nokia 61xx, 21xx dają sposobność zmiany obudowy po uprzednim rozkręceniu telefonu (co oczywiście związane jest z utratą gwarancji - powinno więc być wykonywane w autoryzowanym serwisie), jej zdjęciu i założeniu innej.

Cena obudów do telefonów Nokia 3210 i 51xx waha się od 30-40 zł za nieoryginalną do 60-150 zł za oryginalną. Kupowane na giełdzie obudowy mogą nie być idealnie dopasowane do telefonu i w praktyce taka oszczędność odbije się na wygodzie użytkowania aparatu.

Twoje osobiste powitanie

Kolejną rzeczą, jaką zmieniają użytkownicy, jest logo. W telefonach firmy Nokia istnieją 2 rodzaje logo: logo startowe "Łapki" w serii 61xx - pojawiające się na początku, zaraz po włączeniu telefonu, oraz logo operatora, które ukazuje się po zalogowaniu się telefonu do sieci. Zmiana logo może odbyć się na trzy sposoby: wysłanie logo poprzez wiadomość SMS z innego telefonu, skorzystanie z serwisu internetowego www.nokia.org.pl/logo/main.htm, gdzie za pomocą SMS-a będziemy mogli "zamówić" dowolne logo operatora do własnego telefonu, lub stworzenie własnego obrazka.

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">W przypadku większości aparatów "z górnej półki" można stworzyć lub wgrać ulubioną melodyjkę w miejsce standardowego dzwonka.

W tym celu, prócz telefonu i komputera, potrzebny będzie kabel (tzw. NCDS) oraz odpowiednie oprogramowanie (np. Nokia Operator Logo Uploader 1.0). Dla osób, chcących samodzielnie zaprojektować własne logo, można polecić program Nokia Group Graphics Editor 1.10. Po skompletowaniu i zainstalowaniu całości oprogramowania możemy przystąpić do wgrywania logo operatora.

Oprogramowanie i kabel są do nabycia u każdego operatora w cenie około 700 zł. Oczywiście, można odpowiedni przewód przygotować we własnym zakresie. W Internecie są dokładne przepisy jak go wykonać. Kabel jednak nie zda nam się na wiele, gdy nie będziemy mieli do niego oprogramowania. Pierwszym krokiem powinno być skonfigurowanie oprogramowania (menu Edit, Options). W zakładce "Serial Port" należy podać numer portu wirtualnego, na którym mamy podłączony kabelek. W zakładce "SMS" najważniejszą rzeczą jest podanie numeru centrum wiadomości SMS w identycznej formie, jaka znajduje się w telefonie. Pozostałe opcje można zostawić jako domyślne.

Aby wgrać logo operatora, należy najpierw otworzyć przygotowane wcześniej logo (menu File, Open), a następnie z listwy znajdującej się w prawym dolnym rogu wybrać operatora sieci, dla jakiej logo ma być wyświetlane. W przypadku wybrania innego operatora logo nie będzie poprawnie wyświetlane. Następnie wybrać menu File, Send (lub Ctrl-D) i wpisać w okienko pełny, wraz z kierunkowym kraju, numer telefonu, pod jakim chcemy wysłać logo. Niestety, za taką operację zapłacimy jak za wysłanie zwykłej wiadomości SMS - od 30 gr w Idei do 70 gr w Plusie.

Zadzwoń do mnie

Możliwości odtwarzania dźwięków przez telefony komórkowe są ograniczone do prostej melodyjki. W większości aparatów istnieje sposób na stworzenie nowego utworu. W telefonach marki Ericsson i Nokia służy do tego proste menu, gdzie wpisując kolejne nuty w zapisie literowym tworzymy własną melodyjkę. Inną - wygodniejszą w obsłudze opcją jest edycja tylko zapisu nutowego - dostępna m.in. w telefonie Siemens SL10. Nowe utwory można również ładować do telefonu poprzez SMS czy kabelek np. w aparatach Nokii.

Najciekawsze rozwiązania pod kątem połączenia telefonu z przenośnym komputerem ma pod tym względem Nokia Communicator. W najwyższym modelu fińskiego producenta można odtworzyć normalne pliki dźwiękowe (wav). Stosownie od sytuacji telefon powiadamia o połączeniu, odtwarzając np. głos osoby dzwoniącej czy też inny słowny czy dźwiękowy komunikat.

NetMonitor

Coraz większe możliwości telefonów i nowe usługi spowodowały namnożenie się pozycji w menu samych aparatów. Najbardziej zaawansowane z nich mają hierarchicznie rozłożone opcje, zawierające nawet 30-40 pozycji np. Ericsson T28s czy Nokia 6150. Wymogiem więc stało się automatyczne dostosowywanie menu do funkcji, z jakich użytkownik może skorzystać. Jeśli nie używamy np. połączeń dane/faks, gdyż nie wykupiliśmy tej usługi u operatora, to nie jest nam potrzebna grupa opcji służąca do konfiguracji połączenia danych, wysyłania faksów itp. Nowoczesne telefony bowiem automatycznie wyłączają te pozycje menu, z których nie będziemy korzystać.

Co więcej, niektóry producenci ukrywają przed wzrokiem klienta kolejne opcje, np. do analizy sieci (NetMonitor) czy badające stan telefonu np. temperaturę baterii, czas pracy itp. Menu to nie jest dla nas dostępne z prostych względów - niewiele osób z tego korzysta, a łatwo zmienić własny aparat w bezużyteczny kawałek aluminium.

Nokia, począwszy od modelu 51xx, wyposaża swoje telefony w NetMonitor w 2 wersjach: okrojonej, umownie zwanej operatorską, zawierającej wiele menu z informacjami pozwalającymi na dokładne monitorowanie stanu sieci, takich jak np. numery kanałów, opóźnienie czasowe itp., oraz rozbudowanej, wyposażonej dodatkowo w menu opisujące stan telefonu np. wersję oprogramowania, temperaturę baterii, stan rozładowania baterii itp. Niestety, większość menu NetMonitora stanowią same cyferki. Aby móc z niego skorzystać, należy sięgnąć do opisu dostępnego w Internecie.

NetMonitor w telefonach Nokii jest fabrycznie nieaktywny. Najlepiej uruchomić go, zwracając się do autoryzowanego serwisu. Oczywiście, można zrobić to samemu, ale trzeba liczyć się z tym, iż ingerencja w oprogramowanie telefonu najczęściej kończy się jego uszkodzeniem. Stosowną instrukcję, jak to przeprowadzić, można znaleźć z serwisie internetowym fanklubu Nokii.