Telefon open source - w końcu w sprzedaży

Jak można przeczytać na witrynie OpenMoko, firma wreszcie - po kilku niespełnionych obietnicach - wprowadza do sprzedaży telefon zrealizowany zgodnie z ideą Open Source. Neo FreeRunner dostępny będzie od 4 lipca. Jego cena ma wynieść 399 dolarów.

OpenMoko to część tajwańskiej firmy First International Computer (FIC), która zajmuje się pracami nad telefonami open source - "otwartość" dotyczy zarówno strony sprzętowej (w dopuszczalnych granicach), jak i programowej: w urządzeniach z linii Neo działa OpenMoko Linux.

Neo FreeRunner wykorzystuje system GNU/Linux i oczywiście wyposażono go w oprogramowanie pozwalające na telefonowanie, wysyłanie SMS-ów czy obsługę kontaktów. Urządzenie ma być dostępne w dwóch wersjach: GSM 850 MHz oraz GSM 900/1800/1900. FreeRunner nie jest kompatybilny z sieciami trzeciej generacji (3G/UMTS).

Miniwywiad z Marcinem Juszkiewiczem, polskim deweloperem pracującym nad OpenMoko

PC World Komputer: Czy telefon pojawi się w Polsce?

Marcin Juszkiewicz: Jeśli ktoś zechce zająć się dystrybucją, to tak. Aktualnie trwają rozmowy w temacie dystrybucji innej niż bezpośrednio od OpenMoko Inc. Wychodzi na to, że kupić można będzie we Francji i Niemczech (co Polakom bardziej się kalkuluje ze względu na cła i inne opłaty importowe).

Co znajduje się we wnętrzu OpenMoko (oprogramowanie)?

Dostarczany do tej pory bazowy system opierał się na GTK 2.10. Można też uruchomić Qtopię Phone Edition, gdyż firma Trolltech używa Neo1973 (GTA01) jako platformy developerskiej (zarzucili używanie Greenphone). Trwają prace nad interfejsem wykorzystującym biblioteki od E17.

Jaka jest twoja rola przy pracach nad urządzeniem?

Zajmuję się testowaniem i wspieraniem developerów na etapie budowania oprogramowania. To praca w stylu: deweloper chce aplikację XYZ na telefonie, więc ja zajmuję się dodaniem XYZ do systemu budującego (czyli OpenEmbedded).

Wyświetlacz ma przekątną 2,8 cala i pracuje w rozdzielczości 480 x 640 pikseli. Ponadto znalazł się w nim moduł Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, podwójny sensor ruchu działający w trzech wymiarach, 128 MB pamięci RAM oraz 256 MB pamięci flash. Smartfon waży 165 gramów.

Cenę FreeRunnera ustalono na 399 dolarów.

Dodatkowe informacje: witryna OpenMoko (w języku angielskim)