Telefon powie Ci, gdzie zaparkować

W Paryżu uruchomiona zostanie w grudniu nowa usługa dla kierowców - system powiadamiania o wolnych miejscach parkingowych w okolicy miejsca, w którym znajduje się użytkownik. Do korzystania z niego wystarczy telefon komórkowy lub system nawigacji GPS.

W projekt zaangażowane są dwie największe francuskie sieci telefonii komórkowej - Orange oraz SFR, firmy Canal TP, Navx, V-Trafic, Setec oraz Carte Blanche Conseil, a także stowarzyszenie New Technology for Citizens.

Zasada działania systemu jest dość prosta - ma on monitorować 120 obiektów parkingowych zlokalizowanych w całym Paryżu i dysponować informacjami o tym, czy dany parking jest otwarty, czy ma wolne miejsca itp. Użytkownicy "komórek" i urządzeń do nawigacji będą mogli sprawdzić, gdzie w ich okolicy są jeszcze wolne miejsca parkingowe.

Co ważne, kierowcy nie będą musieli podawać swojej lokalizacji - będzie ona określana na podstawie danych z modułu GPS lub - w przypadku użytkowników telefonów komórkowych - w oparciu o dane od operatora (system będzie sprawdzał, w zasięgu którego nadajnika jest dany telefon i wskazywał najbliższy parking).

Przedstawiciele firm współtworzących projekt tłumaczą, że korzyści z jego wdrożenia odczują zarówno osoby poszukujące miejsca do zaparkowania, jak i kierowcy jedynie przejeżdżający przez daną okolicę. "W pewnych porach dnia ok. 25% krążących po mieście kierowców to osoby szukające miejsca parkingowego. Jeśli uda nam się sprawić, że znalezienie parkingu potrwa krócej, to powinno to znacznie usprawnić komunikację" - tłumaczy przedstawiciel sieci parkingów biorącej udział w przedsięwzięciu.


Zobacz również