Telefon przez duże P

Dotykowy wyświetlacz, aparat cyfrowy, funkcje znane z palmtopów, niewiele większy od zwykłej komórki to właśnie Sony Ericsson P900.

Już Sony Ericsson P800 wzbudził ogromne zainteresowanie mediów. Nic więc dziwnego, że i następca znalazł się w centrum uwagi. Niemal do samej premiery nie było wiadomo, czy oznaczony zostanie symbolem P810, czy P900. Po Internecie krążyły pogłoski, że nowa komórka firmy Sony Ericsson współpracować będzie z WLAN-em.

Wielu użytkowników zadowolonych z funkcjonowania telefonu P800 miało zastrzeżenia do jego wyglądu. Dlatego też w modelu P900 całkowicie zmieniono obudowę z półprzezroczystej jasnoniebieskiej na stylizowaną metalową. Klawiatura, która wcześniej zakrywała połowę ekranu, teraz zasłania jedynie jedną trzecią wyświetlacza, dzięki czemu ekran po zamknięciu telefonu wydaje się dużo większy od poprzedniego. Zmieniono również rysik, który obecnie przypomina ten z palmtopów, oraz klawiaturę.

Dopiero po tych zmianach produkt firmy Sony Ericsson nabrał profesjonalnego wyglądu. Dobrze się stało, że pozostawiono elementy, które chwalono w P800.

Wyświetlacz

Głównym elementem telefonu jest bardzo duży wyświetlacz dotykowy. Jak już wspomnieliśmy, zakrywa go klawiatura, pomocna przy korzystaniu z podstawowych funkcji. Można ją otworzyć, tak jak klapkę, lub zdjąć. Po tych czynnościach opisywana komórka przypomina bardziej palmtop. Ekran usprawniono w porównaniu z modelem P800 – teraz wyświetla aż 65 000 kolorów. Po menu poruszasz się, korzystając z rysika lub za pomocą pokrętła JogDial. Działa ono w pięciu kierunkach. Kręcąc nim, przechodzisz do kolejnych pozycji w menu. Wciskając, uruchamiasz wybraną aplikację. Przesunięcie JogDail w kierunku od siebie powoduje wyjście z danego menu, a do siebie uaktywnienie paska poleceń.

System

Choć w obu telefonach Sony Ericsson zainstalowano system Symbian 7.0 to w nowym modelu P900 interfejs został trochę zmodyfikowany. Wygląd ekranu głównego oraz schemat kolorów można zmieniać jeszcze łatwiej niż dotychczas. Personalizować można również dzwonki, wgrywając te utworzone do P900 lub nagrywając własne przez dyktafon. System Symbian pozwala na dogrywanie aplikacji napisanych przez niezależne firmy, co z kolei umożliwia rozbudowę telefonu o niedostępne do tej pory funkcje. Szkoda tylko, że Symbian 7.0 nie jest tak popularny, jak Palm OS czy Pocket PC przez co liczba aplikacji jest znacznie ograniczona.

Wewnętrzną pamięć telefonu (16 MB) można rozszerzyć przez karty MemoryStick lub MemoryStick Duo. Poprzedni model współpracował jedynie z mniej popularnymi MSD. Na MS i MSD oprócz aplikacji zapisać można na przykład pliki MP3.

Multimedia

Sony Ericsson P900 to nie tylko doskonały odtwarzacz muzyczny. Do telefonu dołączono również aparat cyfrowy, który zrobi zdjęcia w rozdzielczości 640x480 pikseli. Choć ich jakość nie jest zachwycająca, to poprawiła się w stosunku do modelu P800. Teraz w zależności od tego czy jesteś w domu, czy poza nim, czy jest ciemno, czy jasno aparat odpowiednio ustawi czułość i dodatkowo rozjaśni fotografię. Użytkownik może przypisać do książki zdjęcie danej osoby, aby pojawiało się, gdy będzie dzwonić. Zachowano tu pomysł z P800, gdzie fotografia niejako wjeżdżała na ekran, co było i jest bardzo efektowne. Równie łatwo można nakręcić film, a cały materiał wysłać MMS-em.

Komunikacja

Ponieważ Sony Ericsson P900 to narzędzie biznesowe, standardowo wyposażono je w niemal wszelkie sposoby komunikacji. Oprócz wspomnianych wiadomości multimedialnych, informacje wysłane i odebrane mogą być e-mailem, przez Bluetooth lub port podczerwieni. Nie potwierdziły się jednak informacje co do obsługi WLAN-u.

Książkę telefoniczną i kalendarz P900 zsynchronizuje przez Internet z serwerem firmowym abonenta. Ich obsługa pozostała intuicyjna, tak jak w P800.

Do telefonu dołączono płytę, na której znajduje się m.in. przeglądarka internetowa Opera.

Smartphone Sony Ericsson P900 to doskonałe wielofunkcyjne narzędzie dla ludzi, którzy telefonu używają nie tylko do rozmów. Dzięki małym rozmiarom jest wygodniejszy niż palmtopy, a tylko trochę uboższy pod względem możliwości czy rozbudowy.

Wymiary 115x57x24 mm

Waga 150 g

Obsługa sieci GSM 900/1800/1900

Wyświetlacz 208x320 pikseli (65 536 kolorów)

Transmisja danych GPRS/HSCSD/CSD

Wiadomości SMS/EMS/MMS

Matryca aparatu cyfrowego VGA

Komunikacja IrDA, Bluetooth

Cena 4000 zł

Informacje Sony Ericsson, http://www.sonyericsson.com