Telefon w samochodzie

Nie można tłumaczyć się nieznajomością prawa. To powiedzenie doskonale oddaje sytuację polskich kierowców, którym zdarzyło się dostać mandat i punkt karny za rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Nie można tłumaczyć się nieznajomością prawa. To powiedzenie doskonale oddaje sytuację polskich kierowców, którym zdarzyło się dostać mandat i punkt karny za rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Zakaz używania telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem obowiązuje już od 1 stycznia 1998 r. Mimo to wielu kierowców nadal nie wie o nim bądź świadomie go łamie. Zresztą zakaz ten nie jest bezwarunkowy - można korzystać z komórki, mając tzw. zestaw HF (hands free).

Do uchwalenia ww. przepisu doszło przy nowelizacji kodeksu drogowego. Podnoszono wówczas argumenty, iż podczas rozmowy przez komórkę kierowca jest bardziej skupiony na rozmowie niż na prowadzeniu samochodu. Ponadto ma zajętą jedną rękę, przez co wolniej reaguje na niespodziewane sytuacje na drodze. Przeciwnicy tego przepisu argumentowali, że w takim razie powinno być zakazane m.in. palenie papierosów czy picie wody...

Przyjrzyjmy się zestawom samochodowym dostępnym na rynku. Ogólnie można je podzielić na dwie grupy: zestawy słuchawkowe oraz zestawy głośnomówiące. Oba umożliwiają automatyczne odbieranie połączeń.

Ręce na kierownicy, kabel w uchu

zestaw słuchawkowy do Motoroli V66

zestaw słuchawkowy do Motoroli V66

Zestawy słuchawkowe to najprostszy rodzaj zestawów HF, który może być wykorzystany nie tylko podczas jazdy samochodem, ale również podczas jazdy rowerem czy w trakcie spaceru. Występują w postaci kabelka i słuchawek dołączanych do aparatu. Mikrofon jest z reguły umieszczony na kablu łączącym z telefonem, czasami również znajduje się w nim element pozwalający na odbieranie i kończenie połączeń. Zestawy firmy Ericsson pozwalają też na głosowe wydawanie komend. Można w ten sposób zarówno inicjować, odbierać, jak i kończyć połączenie.

Aby wybrać numer, wystarczy przytrzymać przycisk umieszczony w kablu i wypowiedzieć jedną ze zdefiniowanych etykiet głosowych, przypisanych danemu numerowi.

Bezprzewodowa słuchawka Bluetooth Ericssona

Bezprzewodowa słuchawka Bluetooth Ericssona

Kupując niektóre , otrzymujemy od razu w komplecie zestaw słuchawkowy. W innym przypadku będziemy musieli dokupić odpowiedni zestaw. Dostępne są zarówno zestawy firmowane logo producenta naszego telefonu, produkowane przez inne renomowane firmy, jak i tzw. bezmarkowe (no name). Zdecydowanie odradzamy zakup tych ostatnich, mimo iż ich cena (ok. 30 zł) do tego zachęca. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu słuchawkowego wyprodukowanego przez producenta używanego przez nas telefonu. Korzystając z oryginalnego zestawu, nie ryzykujemy uszkodzenia telefonu, a ponadto zestawy te są z reguły wyższej jakości i czasami mają więcej funkcji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku zestawu Ericssona HPM-10 oraz Nokii HDR-1. Ponadto są one wyposażone w odtwarzacz plików MP3. Niestety, ma to odzwierciedlenie w cenie: zestaw Ericssona kosztuje 730 zł, zestaw Nokii trafi do sklepów w październiku, a jego cena w chwili przygotowywania tego artykułu nie była znana.

W większości zestawów słuchawkowych różnica w cenie między zestawem niemarkowym a oryginalnym rzadko przekracza 50 zł, nie warto więc ryzykować. Należy jednak pamiętać, aby oprócz zestawu słuchawkowego zakupić również samochodowy uchwyt na telefon. Ustrzeże to nas np. przed upadkiem telefonu w trakcie gwałtownego hamowania.

Niedawno na rynku pojawiła się nowość technologiczna - bezprzewodowy zestaw słuchawkowy firmy Ericsson, korzystający z technologii Bluetooth. Technologia ta, rozwijana m.in. przez Ericssona, wykorzystuje do transmisji danych częstotliwość 2,4 GHz. Kolejne zalety tej technologii to duża przepustowość (1 Mb/s) oraz odporność na zakłócenia. Zestaw składa się m.in. ze słuchawki Blue-tooth (HBH-10), do telefonu (DBA-10) i podróżnego pokrowca. Zestaw jest bardzo wygodny. Zasięg urządzenia wynosi 10 m, a użytkownik nie jest ograniczony plątaniną kabli. Niestety, na razie cena zestawu jest dość wygórowana - niemal 1200 zł, czyli więcej niż kosztuje dobrej klasy zestaw głośnomówiący.

Bez żadnych kabli

Nokia 9210

Nokia 9210

Zestawy głośnomówiące to urządzenia większych rozmiarów, przeznaczone też do montażu w samochodach. Dla osób często zmieniających samochody dostępne są zestawy łatwe w montażu. Składają się one przeważnie z kabla zakończonego z jednej strony wtykiem do gniazda zapalniczki (zasilanie), z drugiej - złączką do telefonu komórkowego. W ich wyposażeniu są również mikrofon i głośnik. Brakuje natomiast możliwości podłączenia anteny zewnętrznej. Do zalet tych zestawów należą łatwość instalacji i niska cena, wady zaś to niska jakość rozmów oraz konieczność każdorazowego demontażu, np. podczas dłuższego postoju, w obawie przed kradzieżą.

Droższe zestawy są montowane na stałe. Mają one oddzielny mikrofon, głośnik, uchwyt z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej. Bardzo użyteczną funkcją jest opcja podłączenia zestawu do samochodowego radioodtwarzacza. Dzięki temu w momencie nawiązania połączenia radioodtwarzacz jest wyciszany na czas rozmowy. Zestawy te cechują się wysoką jakością rozmów, natomiast z reguły ich wadą jest pozostawienie śladów w samochodzie po ich demontażu. Większość z tych zestawów ma głośniczki na stałe przymocowane do tapicerki. W rezultacie jeżeli w samochodzie obok nas przebywają inne osoby, które nie powinny słyszeć rozmowy, to jedynym wyjściem jest zatrzymanie auta. Są natomiast zestawy, które mają zdejmowany uchwyt aparatu. Po jego zdjęciu rozmowa przełączana jest w tryb dyskretny (czyli tak jak rozmowa bezpośrednio przez telefon komórkowy) bez rozłączania połączenia. Producenci oferują do zestawów z przytwierdzonymi na stałe uchwytami dodatkowe, pasywne lub rzadziej aktywne słuchawki. Słuchawki te są dołączane do zestawu i pozwalają na prowadzenie rozmowy bez wykorzystania zewnętrznego głośnika i mikrofonu. Różnią się one tym, iż słuchawka aktywna pozwala również na inicjowanie połączenia.

Najdroższe zestawy są wyposażone w procesor cyfrowego przetwarzania dźwięku (DSP). Eliminuje on pogłos i umożliwia jednoczesne prowadzenie dwustronnej rozmowy. Oznacza to, iż nie dochodzi do zniekształceń dźwięku, nawet jeśli obie strony będą mówić w tym samym czasie. Jak działa DSP? Procesor ten przetwarza przychodzący sygnał analogowy (tzn. głos rozmówcy) w cyfrowy i zapamiętuje go. Analogowy sygnał zostaje równocześnie wzmocniony i odtwarzany przez głośnik.

W przypadku zestawu głośnomówiącego fale dźwiękowe docierają nie tylko do ucha, lecz również do mikrofonu. W przypadku zestawu z DSP wszystkie fale dźwiękowe pochłaniane przez mikrofon zostają przetworzone w elektryczne sygnały i na nowo cyfrowo obrabiane. Dane cyf-rowe są następnie porównywane z wcześniej zapisanymi sygnałami z głośnika. Jednakowe sygnały zostają oddzielone od siebie, a tym samym odfiltrowany pogłos, zanim sygnały zostaną przesłane z powrotem.

Zestaw głośnomówiący firmy THB

Zestaw głośnomówiący firmy THB

Niektóre zestawy oferują funkcję dyktafonu, jak również znaną już z zestawów słuchawkowych opcję głosowego wybierania numeru. Działa ona na podobnej zasadzie, jak w zestawach słuchawkowych. Aparat bądź też zestaw głośnomówiący ma pamięć na kilkanaście (z reguły 10) etykiet głosowych. Etykietom tym przypisujemy określone numery telefonu. Po wymówieniu danej etykiety przypisany jej numer jest wybierany bez konieczności ręcznego wystukiwania. Upraszcza to proces inicjowania połączenia, a zarazem nie odrywa uwagi od prowadzenia auta.