Telefon z Androidem - lista korzyści

Urządzenie z Androidem z powodzeniem może zastąpić większość gadżetów, jakie nosimy przy sobie. Przedstawiamy listę korzyści wynikających z jego użytkowania i zastanawiamy się, komu będzie najbardziej przydatny ten system.


5 urządzeń, które zastąpi smartfon z Androidem

Przenośne odtwarzacze MP3.

Przenośne odtwarzacze MP3.

Stare empetrójki powoli znikają ze sklepów i kieszeni użytkowników. Nie mają funkcji telefonu, a w dodatku nawet w odtwarzaniu multimediów zostają w tyle za smartfonem. Nowoczesne telefony dają nam znacznie więcej miejsca na utwory, gwarantują świetną jakość wideo i dają możliwość otwierania plików z Sieci.

Konsole do gier.

Konsole do gier.

Przenośne gadżety, takie jak Nintendo DS i Sony PSP nadal się sprzedają, ale ich era wkrótce może się skończyć. Android tak dobrze sprawdza się jako konsola, że niektóre firmy decydują się na produkcję urządzeń o funkcjonalności pomiędzy telefonem a konsolą do gier.

Kompakty cyfrowe.

Kompakty cyfrowe.

Tanie aparaty fotograficzne wciąż robią lepsze jakościowo zdjęcia niż telefon. Ten jednak mamy pod ręką na co dzień, a jeśli jest to smartfon z Androidem, ma zwykle matrycę o całkiem dużej rozdzielczości. Nic dziwnego, że fotograf-amator coraz częściej rezygnuje z dodatkowych urządzeń.

Dyktafony.

Dyktafony.

Jeśli potrzebujecie wyraźnych (choć nie idealnych) nagrań, możecie wyrzucić z kieszeni kolejny przedmiot. Większość smartfonów z Androidem świetnie sprawdzi się w roli urządzenia zapisującego dźwięk. To przydatne podczas wywiadów i konferencji, ale także w amatorskim nagrywaniu muzyki.

Nawigacja GPS.

Nawigacja GPS.

Cyfrowe mapy dostępne są już także w smartfonach. Choć aplikacje do nawigacji drogowej nadal nie mogą równać się z profesjonalnym odbiornikiem GPS, to tworzą je nawet producenci sprzętu. Aplikacje dla smartfonów opracowuje np. firma Garmin. Jeśli dołączyć do tego uchwyt z ładowarką, Android zmieni się w jedno z ciekawszych urządzeń GPS na rynku.

Nowoczesne telefony zyskują popularność, a pod względem funkcjonalności zbliżają się do pecetów. Smartfon z Androidem nadaje się do pracy, do zabawy i do przeglądania Sieci. Z powodzeniem zastąpi przenośny odtwarzacz MP3, i kieszonkową kamerę.

Co to jest Android?

Google Android to mobilny system operacyjny, przypominający nieco Windows i Linux znane z komputerów stacjonarnych. Stworzony z myślą o smartfonach, jest dziś dostępny także dla tabletów, netbooków i innych urządzeń.

System Android korzysta z oprogramowania GNU i jądra Linux. Twórcy aplikacji programują głownie w języku Java, otrzymując od Google’a pakiet narzędzi i dużą swobodę działania. Platforma ma także specjalne wsparcie dla producentów sprzętu, którzy chcieliby wydać smartfon z Androidem.

Co mi to daje w praktyce?

Bliskie pokrewieństwo z systemami na pecety sprawia, że korzystanie z Androida jest intuicyjne i proste. Oto podstawowe możliwości tej platformy:

Wygoda użytkowania. Android posiada duże możliwości modyfikacji i personalizacji telefonu. Jedna z ciekawych funkcji to tzw. Przesuwane pulpity. Na małym ekranie telefonu trudno pomieścić wszystko - Google udostępnia więc aż do 10 pulpitów, na których można poukładać swoje ikony. Każdy z nich można dostosować do własnych potrzeb. Warto w tym celu skorzystać z Widżetów, czyli aplikacji, które uruchamiają i umieszczają się na pulpicie użytkownika. Są wśród nich kalendarze, zegarki, informacje o pogodzie, kanały RSS, ale też np. ramki z ulubionymi zdjęciami.

Internet. Google umieścił w smartfonach program, który przypomina nieco pecetowego Chrome’a. Przeglądarka do renderowania stron WWW wykorzystuje silnik WebKit. Ten sam, który zrewolucjonizował mobilne przeglądanie Sieci w Apple Safari. Program stworzony przez Google’a także korzysta z silnika JavaScript V8 i nieźle radzi sobie z obsługą nowych technologii (m.in. HTML5). Warto zauważyć funkcje, takie jak Zawijanie tekstu po przybliżeniu - przydatne na telefonach z małym wyświetlaczem.

Biuro. Dzięki współpracy z Google Docs system pozwala na przeglądanie i edycję tekstów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Android ma także kalendarz, książkę adresową i wiele aplikacji biznesowych, które można znaleźć w Markecie. Jako ciekawostkę warto dodać, że Android dysponuje przydatną w pracy funkcją Kopiuj/wklej. Od kilku miesięcy z kłopotami próbuję wprowadzić ją także Microsoft, w swoim systemie Windows Phone.

Sklep z aplikacjami. Każdy sprzęt jest tak dobry, jak oprogramowanie na nim zainstalowane. Smartfony z Androidem zdają się potwierdzać ten pogląd. Android Market, czyli sklep z aplikacjami, stanowi o mocy całego systemu. Jest tam kilkaset tysięcy pozycji, niestety, poukładanych w dość chaotyczny sposób.

Multimedia. Mobilny system od Google’a obsługuje najpopularniejsze formaty audio i wideo, takie jak MP3, MPEG-4, H.263 czy Ogg Vorbis. Android, w przeciwieństwie do iOS, współpracuje też z technologią Flash, która często pojawia się na stronach internetowych. Inne ciekawe możliwości to nagrywanie klipów wideo, a także wsparcie dla łączności HDMI, pojawiającej się ostatnio w kolejnych smartfonach HTC, LG i Motoroli.

Google w komórce. Przewagą Androida jest silne powiązanie z usługami Google’a. Wystarczy podać dane swojego konta, aby zmienić telefon w prywatny menedżer informacji, a także centrum obsługi poczty, kalendarza i kontaktów. System opiera się na usługach: Dokumenty, Gmail, Kalendarz i Tłumacz. Korporacja stara się o jak najlepsze wersje tych aplikacji, przewidziane specjalnie dla smartfonów.

Synchronizacja. Dzięki usłudze Google Sync zyskujemy dostęp do tych samych danych tak w telefonie, jak i w komputerze. Można synchronizować swoje wiadomości e-mail, kontakty i listy zadań, automatycznie przesyłając je do konta Google. Takie rozwiązanie daje mobilną kopię zapasową danych i dostęp do swoich informacji z dowolnego miejsca.

Na Androidzie można korzystać z usługi , która udostępnia użytkownikom bezpłatny folder w chmurze o pojemności 2 GB. System współpracuje również z synchronizacją wewnątrz przeglądarek (m.in. Firefox Sync).

Komunikacja. Nowe sposoby kontaktu mają wiele wspólnego z Siecią i serwisami społecznościowymi. Android ma preinstalowane aplikacje, które wspomagają korzystanie z Facebooka i Twittera. W telefonie można używać komunikatorów internetowych. Swoje bezpłatne aplikacje dla Androida mają m.in. Gadu-Gadu i Skype. Jest też Fring, czyli pierwszy program do prowadzenia rozmów wideo w Androidzie.

Rozrywka. Smartfony to także świetny sposób na nudę. W sklepie Android Market dostępne są tysiące tytułów gier komputerowych, a wśród nich hity znane z pecetów, takie jak The Settlers, Assasin's Creed czy Need for Speed: Shift.

Dodatki. Android ma wsparcie dla wielu sprzętowych innowacji. System bez przeszkód obsługuje kamerę wideo, GPS, akcelerometr, termometr i żyroskop. Wspiera także akcelerację sprzętową 3D.

Czy warto kupić "Androida"?

Telefon z Androidem z pewnością przyda się wszystkim, którzy chętnie korzystają z mobilnej Sieci. Trudno wyobrazić sobie wygodniejsze korzystanie z usług Google’a, serwisów społecznościowych i innych możliwości, jakie daje Internet. Bardzo ciekawa funkcja to tzw. przenośny hot spot, czyli możliwość wykorzystania smartfonu jako punktu dostępu do Sieci dla innych urządzeń.

Android pozwala na prawdziwą mobilność. Wiele funkcji znanych z peceta sprawia, że czujemy się jak przy prawdziwym komputerze, tylko przenośnym i nieco mniejszym. Można dzięki niemu w jednej chwili słuchać muzyki, odpowiadać na e-maile i rozmawiać przez telefon.

Możliwości Androida można rozszerzyć wraz z instalacją aplikacji. Na początku system może wydawać się zwykłym telefonem, bo potrzeba trochę wolnego czasu i chęci, by poznać wszystkie jego funkcje. Istnieją setki, a nawet tysiące sposobów na dostosowanie tej platformy do własnych potrzeb.

System operacyjny Google’a podoba się wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy lubią "bawić się" swoim telefonem. Jest przydatny w pracy biurowej, ale może też służyć jako konsola do gier, aparat fotograficzny czy dyktafon. Android pozwala w dowolnym miejscu na świecie sprawdzić: jaka będzie pogoda, jak wyglądają kursy walut i kto wygrywa w meczu piłkarskim (także z bramkami w klipie wideo).

Najnowsze wersje systemu umożliwiają mobilne płatności i geolokalizację. Pojawia się także coraz więcej funkcji związanych z Augmented Reality - tzw. rozszerzona rzeczywistość łączy świat realny z komputerowym obrazem. Przykładowo, widząc cenę butów w galerii, możemy automatycznie sprawdzić, ile kosztują one w innych sklepach.