Telefon z procesorem MediaTek może Cię podsłuchiwać!

W najnowszych procesorach MediaTek znaleziono lukę pozwalającą na podsłuchiwanie użytkowników.

Do sieci trafiły niepokojące informacje o najnowszych procesorach firmy MediaTek. Badacze Check Point Research donoszą o luce w podukładzie AI oraz przetwarzania dźwięku. Umożliwia ona lokalny atak pozwalający na podniesienie uprawnień wybranych aplikacji. Błąd ten w specyficznych sytuacjach może zostać wykorzystywany do przechwytywania dźwięku rejestrowanego przez mikrofony urządzenia.

Procesor MediaTek Helio
Źródło: mediatek.com

Procesor MediaTek Helio

Źródło: mediatek.com

Na szczęście problem został szybko rozwiązany. Firma MediaTek w październiku 2021 roku zaktualizowała sterowniki. Luka obecna w procesorach MediaTek nie została nigdy wykorzystana poza laboratorium.

Zobacz również:

  • Tani smartfon nie musi być wcale słaby. Oto najlepsze modele do 1500 zł
  • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023

Badacze Check Point Research przeprowadzili atak na smartfonie Xiaomi Redmi Note 9 5G. Wykorzystanie luki było trudne - konieczne było przeprowadzenie inżynierii wstecznej, aby poznać dokładne tajniki oprogramowania. Atak przeprowadzony został z wykorzystaniem czterech luk w oprogramowaniu firmware procesora. Pozwoliły one na dostanie się do komend interfejsu audio i podniesienie uprawnień.

Według badaczy błędy w oprogramowaniu mogły zostać wykorzystane przez samego producenta do stworzenia masowej kampanii podsłuchowej.

Check Point Research nie udostępnił pełnej listy procesorów, które posiadały wyżej wymienioną lukę. Wiemy, że mowa o układach Helio G90 i Helio P90. Możliwe, ze na liście znalazły się wybrane układy Kirin.

MediaTek w drugim kwartale 2021 roku był największym producentem układów scalonych na świecie.

Wszystkie smartfony z wadliwym oprogramowaniem otrzymają zaktualizowaną wersję firmware podczas aktualizacji do październikowych łatek zabezpieczeń. Specjalista ds. bezpieczeństwa firmy MediaTek przekazał, że na świecie nie zarejestrowano przypadku wykorzystania odkrytej luki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: