Telefonem przez Sieć


Bardziej rozbudowanym narzędziem jest powszechnie dostępny NetMeeting Microsoftu, oferowany bezpłatnie (jako składnik pakietu Internet Explorer). Aplikacja umożliwia transmisje audio i wideo (konferencje), przesyłanie plików i współdzielenie aplikacji. NetMeeting może też spełniać funkcję telefonu (internetowego). W Sieci dostępne są specjalne serwery (także dla użytkowników polskojęzycznych), z którymi internauci mogą się łączyć i nawiązywać na przykład głosowe połączenia z innymi. NetMeeting jest jedną z najbardziej uniwersalnych aplikacji do komunikowania się przez Internet.

Zaletą wyżej wymienionych programów jest to, iż można z nich korzystać praktycznie za darmo, umożliwiają jednak przeprowadzanie rozmów wyłącznie typu komputer - komputer. Powoduje to znaczne ograniczenia, ale jest wciąż najtańszym wariantem telefonii internetowej i jedynie w tym przypadku cena połączenia nie zależy od odległości między rozmówcami. Za rozmowę płaci się dokładnie tyle, ile wynosi koszt połączenia z dostawcą usług internetowych.

Pakietowe pogawędki, czyli prawdziwy VoIP

Aplikacje powiązane z komercyjnymi usługami świadczonymi przez producentów nie mają takich ograniczeń jak poprzednio omówione. Systemy te pozwalają na przeprowadzanie rozmów już nie tylko za pomocą dwóch (lub więcej) pecetów. Dzwonić można pod dowolne numery telefoniczne na całym świecie (również komórkowe). Co ciekawe - można za pomocą komputera porozmawiać nawet z osobami mającymi tylko tradycyjny aparat telefoniczny.

Do takich systemów zalicza się aplikacje firmy VocalTech (www.vocaltech.com) - pioniera na rynku telefonii pakietowej, czy też oprogramowanie MediaRing (www.mediaring.com).

Najpopularniejszy jest, znany również w Polsce, Net2Phone amerykańskiej firmy IDT. Program można pobrać z internetowej strony www.net2phone.com. Producent zapewnia, że za pomocą tego "telefonu" koszty rozmów zagranicznych można obniżyć nawet o 80 procent w stosunku do taryf lokalnych operatorów. Drugą wielką zaletą Net2 Phone jest możliwość połączenia się z komputera z tradycyjnym aparatem telefonicznym.

Do korzystania z tej aplikacji potrzebny jest komputer z kartą dźwiękową, mikrofon, głośniki i, oczywiście, podłączenie do Internetu. Producent oferuje także specjalną kartę - Net2Phone Pro (około 1500 zł), do której można podłączyć zwykły aparat telefoniczny i używać go do "sieciowych" pogawędek. Karta dźwiękowa stanie się wówczas zbędna. W sprzedaży pojawiła się niedawno także nowa, tańsza (około 800 zł) karta Internet PhoneJACK. Nie firmuje jej jednak IDT, ale Quicknet Technologies (www.quicknet.net).

Jak korzystać z Net2Phone

Zanim zaczniesz gdziekolwiek telefonować, musisz wykupić tzw. telekonto. Rozwiązanie przypomina inne usługi typu pre-paid - TakTak, Sim-Plus czy też POP. Najtańsze telekonto kosztuje równowartość 25 dolarów (netto), co pozwala na przeprowadzenie 250 minut rozmów na przykład z kimś w Stanach Zjednoczonych. Można też kupić limit rozmów będący wielokrotnością tej sumy. Należność reguluje się kartą kredytową lub przelewem na konto firmy IDT lub Internet Idea (przedstawiciel IDT w Polsce).

Po uiszczeniu stosownej opłaty usługodawca przesyła numer konta debetowego (telekonta) abonenta i PIN do programu Net2Phone. Od pewnego czasu można już płacić w Polsce i w złotówkach, a nawet dostać fakturę VAT. W przeliczeniu na polską walutę podstawowe telekonto kosztować będzie około 132 zł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresemhttp://idea.ii.com.pl.

Pierwsza rozmowa

Po uruchomieniu programu Net2Phone podajesz kod telekonta i PIN, następnie wybierasz numer kierunkowy do Stanów Zjednoczonych i numer rozmówcy, poprzedzony odpowiednimi numerami kierunkowymi (docelowego państwa i miasta). Na przykład dzwoniąc do naszej redakcji, wybierz 01148226110920.

Przykładowe koszty połączeń Net2Phone

Przykładowe koszty połączeń Net2Phone

Obsługa wirtualnego telefonu nie nastręcza trudności. Jeśli zainstalowana w komputerze karta dźwiękowa obsługuje tryb full-duplex, to podczas rozmowy nie trzeba używać żadnych przycisków. Program Net2Phone ma funkcję VOX ON, dzięki której aplikacja pod wpływem głosu samoczynnie przełącza się w tryb mówienia. Jeśli karta dźwiękowa nie może jednocześnie odbierać i przesyłać sygnałów (nie obsługuje technologii full-duplex), to rozmowę trzeba przeprowadzać na zasadzie - jedna strona mówi, druga słucha albo odwrotnie. Do selekcji trybu rozmowy służy przycisk Talk. Jak każdy nowoczesny telefon Net2Phone wyposażony jest w pamięć najczęściej używanych numerów (funkcja Speed Dial).

Jakość dźwięku w rozmowach przeprowadzanych przez Net2Phone jest daleka od doskonałości. Można ją porównać do tej, którą oferują sieciowe przekazy RealAudio przy niskim transferze danych. Głos czasem się urywa, dźwięk trochę drży i faluje, ale da się zrozumieć, co mówi druga strona.

Koszty

Choć połączenia w dużej części realizowane są przez tanie łącza internetowe, to ich cena nie jest stała. Końcową część drogi sygnał pokonuje w tradycyjnej sieci telefonicznej. Im dłuższa jest ta część (od najbliższej bramki Internet - tradycyjna sieć telefoniczna), tym droższe połączenie. Najtaniej kosztują rozmowy z abonentami w Stanach Zjednoczonych. Minuta takiego połączenia kosztuje około 50 groszy. Jest to rzeczywiście bardzo duża różnica w porównaniu z cennikiem lokalnych operatorów (na przykład TP S.A.). Rozmowy krajowe (w Polsce) przez Net2Phone są już mniej opłacalne. Za 60 sekund połączenia zapłacimy 35 centów, czyli około 1,50 zł. Szczegółowy cennik przedstawiamy w załączonej tabeli.

Dla osób często dzwoniących za granicę (będących w stanie pogodzić się ze słabą jakością dźwięku) Net2Phone stanowi ciekawą (czytaj: tanią) alternatywę oferty lokalnych operatorów. Jest jednak i inne konkurencyjne rozwiązanie: usługi typu call-back, oferowane przez zachodnie firmy telekomunikacyjne. Są one coraz częściej reklamowane w polskiej prasie, głównie przez operatorów amerykańskich. Korzystanie z nich nie przysporzy takich oszczędności jak VoIP, jednak zachowana będzie pełna jakość, charakterystyczna dla tradycyjnych połączeń telefonicznych.