Telefonem przez Sieć

Poczta elektroniczna, IRC, ICQ to usługi, z których na co dzień korzystają miliony internautów. Porozumiewanie się za pomocą klawiatury komputerów nie wyeliminuje jednak potrzeby czy też konieczności przeprowadzenia czasem zwykłej rozmowy telefonicznej. Ten znany od ponad stu lat sposób komunikowania się jest wciąż najchętniej stosowany. W dobie powszechnej integracji wszelkich usług telekomunikacyjnych nic nie stoi na przeszkodzie, aby komputer spełniał funkcję zwykłego telefonu.


Poczta elektroniczna, IRC, ICQ to usługi, z których na co dzień korzystają miliony internautów. Porozumiewanie się za pomocą klawiatury komputerów nie wyeliminuje jednak potrzeby czy też konieczności przeprowadzenia czasem zwykłej rozmowy telefonicznej. Ten znany od ponad stu lat sposób komunikowania się jest wciąż najchętniej stosowany. W dobie powszechnej integracji wszelkich usług telekomunikacyjnych nic nie stoi na przeszkodzie, aby komputer spełniał funkcję zwykłego telefonu.

Idea przesyłania mowy przez Internet opiera się na technologii Voice over IP (VoIP). Ujmując rzec w skrócie, polega ona na zmianie analogowego sygnału mowy na postać cyfrową i podzieleniu tych danych na odpowiednie pakiety, które następnie można przesyłać przez Sieć (na przykład Internet). Co prawda, wciąż brak jednego, światowego standardu definiującego warunki techniczne realizowania transmisji typu VoIP, nie oznacza to jednak, iż nie można korzystać z takich usług już w dziś.

Pierwsze systemy komunikacji głosowej przez Internet pojawiły się na rynku już w 1995 roku. Wtedy to firma Vocaltech przedstawiła oprogramowanie do telefonii pakietowej (internetowej).

Aplikacja umożliwiała głosowe pogawędki za pomocą komputera wyposażonego w kartę dźwiękową i modem (14,4 Kb/s) z rozmówcą mającym taki sam zestaw. Kompresowany, zamieniany na pakiety IP dźwięk służył do transmisji typu pecet-pecet. Dotychczas jest to najbardziej popularne zastosowanie telefonii internetowej.

Pogawędki przez "wirtualne" telefony mogą być realizowane za pomocą dowolnych łączy internetowych. "Głosowe" połączenia możesz zestawić niezależnie od tego, czy do Sieci jesteś przyłączony przez LAN, telewizję kablową, HIS czy też w jakikolwiek inny sposób. Większość polskich internautów łączy się z Siecią przez modem. Nawet i takie, stosunkowo wolne połączenie, zapewnia wystarczającą przepustowość do przeprowadzania transmisji głosowych. Oczywiście, jakość dźwięku jest proporcjonalna do prędkości transferu danych. Gdy połączenie z Siecią jest szybkie i brak opóźnień w przesyłaniu pakietów przez Internet, jakość dźwięku może nawet przewyższać tę, którą oferuje tradycyjna, analogowa telefonia. W większości przypadków - szczególnie w modemowym dostępie do Sieci - uzyskiwane rezultaty nie są w pełni zadowalające, jednak wystarczą, aby swobodnie się porozumiewać.

Wymagania systemowe

Absolutnym minimum umożliwiającym prowadzenie rozmów telefonicznych przez Internet jest komputer z procesorem 486/33 MHz, karta dźwiękowa i modem 14,4 Kb/s. Większość nowych programów nie będzie jednak poprawnie (jeśli w ogóle) funkcjonować na takim sprzęcie. Mimo że dzięki odpowiedniej kompresji już pasmo rzędu 10 Kb/s wystarcza do nawiązania komunikacji, zalecane są modemy przynajmniej V 34+ (33,6 Kb/s) lub V.90 (56 Kb/s). Wszystkie nowe aplikacje telefoniczne przeznaczone są do platform windowsowych - 95/98 lub NT. Podwyższa to wymagania wobec sprzętu użytkownika. W miarę komfortowe warunki pracy powinny zapewnić 16 MB pamięci i procesor klasy Pentium z zegarem przynajmniej 100 MHz. Takie też wymagania stawia większość producentów programów do telefonii pakietowej.

Standardy

Internetowe transmisje sygnału mowy (a także wideo) opierają się na przyjętym ponad trzy lata temu protokole H.323. Ten standard określa sposób pakietowego przesyłania sygnałów w czasie rzeczywistym w sieciach, które nie mają gwarantowanej przepustowości danych (na przykład Internet).

W skład standardu H.323 wchodzi także specyfikacja G.729 określająca sposób kodowania audio w transmisjach czasu rzeczywistego. Zakłada ona, iż "głos" powinien być kompresowany w taki sposób, aby można go przesyłać w paśmie o przepustowości 7,9 Kb/s. W 1997 roku Forum VoIP postanowiła zmienić tę wartość i poświęcić "kawałek" jakości w celu bardziej efektywnego wykorzystania pasma. Zmieniono wtedy standard kodowania audio tak, aby mowę można przesyłać już przy przepustowości sieci 6,3 Kb/s. Tak więc do rozmów telefonicznych przez Internet należy używać sprzętu i aplikacji zgodnych z H.323

Narzędzia

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, dzięki którym przekształcisz swój komputer w prawdziwe centrum telekomunikacyjne. Przyłączony do peceta modem za pomocą odpowiedniego oprogramowania może spełniać funkcję faksu, a nawet automatycznej sekretarki. Zapewne duża część Czytelników mających modem chociaż raz użyła go jako zwykłego telefonu. Nie trzeba do tego praktycznie żadnego specjalnego oprogramowania. Już system Windows wyposażony jest w taką aplikację - znaleźć ją można w menu Akcesoria. Jeśli nie, możesz ją doinstalować z dysku (Panel sterowania | Instalator systemu Windows | Komunikacja). Możesz również do woli przebierać w płatnych lub darmowych aplikacjach dostępnych w Internecie. Z pewnością jakiś "telefonik" dostępny był też w pakiecie oprogramowania, który otrzymałeś z zakupionym modemem.

Oprogramowanie do telefonii internetowej stanowi znaczny krok naprzód w porównaniu z tradycyjnymi aplikacjami do telefonowania modemowego. Można je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się narzędzia, które umożliwiają sieciowe rozmowy typu komputer - komputer, a do drugiej aplikacje (właściwie należy je nazwać systemami) oferujące połączenia z "całym światem".

Pierwsze rozwiązanie, mimo zachowania zalet technologii VoIP, ma jedną zasadniczą wadę. Jeśli na przykład chcesz porozmawiać ze znajomym, którego komputer w danym momencie jest wyłączony lub nie jest przyłączony do Internetu, to nie będziesz mógł tego zrobić bezpośrednio. Musisz się najpierw umówić na internetową "sesję" telefoniczną.

Do tego typu aplikacji należy BuddyPhone (www.buddyphone.com). Jest to prosty w użyciu program o interfejsie przypominającym pager. Ciekawą funkcją BuddyPhone jest możliwość "integracji" z aplikacją ICQ, jeśli tylko program instalacyjny wykryje ją na dysku twardym. BuddyPhone można pobrać bezpłatnie, ale trzeba się pogodzić z koniecznością oglądania dużej reklamy wyświetlanej na ekranie podczas pracy tego "telefonu". Wersja pozbawiona uciążliwego banneru jest odpłatna.

Inny przykład prostego telefonu internetowego to ReallyEasyVoice (www.reallyeasy.com). Ten program ma zaledwie 390 KB. Mimo niewielkich rozmiarów z powodzeniem pełni funkcję aparatu telefonicznego. Autorzy pomyśleli nawet o wprowadzeniu do programu opcji rozmów konferencyjnych.