Telefonia internetowa

W Stanach Zjednoczonych do końca tego roku użytkownicy usługi SkypeOut mogą rozmawiać przez komunikator za darmo, dzwoniąc pod numery stacjonarne i komórkowe. Prawdopodobnie w Polsce będzie podobnie, ale... za kilka lat.

W Stanach Zjednoczonych do końca tego roku użytkownicy usługi SkypeOut mogą rozmawiać przez komunikator za darmo, dzwoniąc pod numery stacjonarne i komórkowe. Prawdopodobnie w Polsce będzie podobnie, ale... za kilka lat.

Obecnie polscy użytkownicy nie powinni się zbytnio z tego powodu cieszyć, bo biuro Skype'a bardzo sprawnie uchyla się od odpowiedzi na pytanie, kiedy w naszym kraju będzie można z tego skorzystać. Niezwykle kusząca jest wizja przyszłości: nie masz już tradycyjnego telefonu analogowego (i oczywiście comiesięcznego abonamentu), a jedynie dostęp do Internetu. W każdej chwili możesz się połączyć z dowolnym krajem, a na koszt takiej rozmowy będą się składać jedynie: opłata za dostęp do Internetu oraz cena prądu zużytego przez komputer lub bramkę VoIP. Na razie to marzenia.

Badania sondażowe firmy analitycznej Harris Interactive, przeprowadzone pod koniec 2005 roku, sprawdzające wiedzę przeciętnego Amerykanina w zakresie technologii VoIP, przyniosły kilka zaskakujących wyników. Aż 20 procent ankietowanych sądziło, że jest to "hybrydowe auto z Europy", a 10 procent, że VoIP to alkohol, a dokładnie gatunek wódki! 40 procent użytkowników wiedziało, że jest to tani sposób telefonowania przez Internet. Osoby te uważały jednak, że nie są gotowe na korzystanie z tego typu usług z kilku powodów. Wśród najważniejszych wymieniano: niewystarczającą wiedzę o technologii; obawy o bezpieczeństwo połączenia; przekonanie o słabej jakości połączeń VoIP, nieciekawą ofertę firm świadczących takie usługi oraz przekonanie, że korzystanie z usług telefonii IP wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.

Jeśli chodzi o rozmowy międzynarodowe lub międzymiastowe, można się obejść bez komputera, programów i słuchawek. Wystarczy zwykła linia telefoniczna - wybierz numer operatora VoIP (np. OnetTelefon to 0708177800), po usłyszeniu komunikatu wybierz tonowo numer kierunkowy kraju, miasta oraz numer, pod który chcesz zadzwonić i możesz rozmawiać, płacąc 35 groszy za minutę połączenia. Rozliczenie rozmów dostaniesz pod koniec miesiąca na fakturze od swojego operatora telefonicznego (Telekomunikacja Polska S.A., Exatel, Dialog, Netia itd.). Mniejsze rachunki będziesz płacił, jeśli wykorzystasz komunikator internetowy - tutaj ceny połączeń zaczynają się od kilku groszy, ale trzeba mieć odpowiednie słuchawki i komputer z kartą dźwiękową podłączony do Sieci. Możesz także rozbudować swoje centrum komunikacyjne o bramkę VoIP, która pozwoli wykorzystać tradycyjny aparat telefoniczny. Droższe modele są podłączane bezpośrednio do łącza sieciowego i nie wymagają włączania komputera w trakcie rozmowy. Podobnie działają telefony IP, przeznaczone wyłącznie do pogaduszek przez Internet. Dla grupy użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie model integrujący kilka urządzeń w jednej obudowie.