Telefonia komórkowa nadal rośnie... jak pączek w dzieży

Pomimo wzrostu sprzedaży telefonów komórkowych przystosowanych do wysyłania MMS-ów, to poczciwe krótkie wiadomości tekstowe oraz usługi głosowe pozostaną najważniejszym źródłem pieniędzy dla europejskich operatorów. Jeszcze przez najbliższe lata operatorzy komórkowi będą rosnąć dzięki odbieraniu ruchu operatorom stacjonarnym, dodatkowym silnym bodźcem będzie rozwój usług 3G.

Nowy raport firmy konsultingowej Arthur D. Little (ADL) oraz firmy brokerskiej Exane przewiduje, że przychody europejskich operatorów komórkowych wzrosną w br. o 7,5%. Przychody te będą rosły ze średnią roczną 6,6% aż do 2006 roku - a większość tego wzrostu wynikać będzie z odbierania ruchu operatorom stacjonarnym.

Raport przewiduje, że przychody z usługi głosowej operatorów komórkowych będą rosły średnio 7% pomiędzy 2003 a 2010 rokiem. Pomimo, że jak się szacuje telefony dające możliwość odbierania i wysyłania MMS-ów stanowią 40% telefonów sprzedanych w 2003 roku, to SMS-y przynosić będą większość przychodów operatorom do 2006 roku. Usługi krótkich wiadomości tekstowych przyniosły ¾ wzrostu ARPU (średni roczny przychód w przeliczeniu na użytkownika). Usługi MMS nie przyjęły się po prostu jeszcze na rynku - użytkownicy muszą się do nich przyzwyczaić - tłumaczył to analityk z ADL.

Jak ocenia raport, operatorzy europejscy będą obecnie koncentrować się na nakłonieniu użytkowników korzystających z usług przedpłaconych do podpisania "cyrografów". W tym celu w 2004 roku powinno pojawić się wiele ofert abonamentów z bardzo dużymi pakietami dodatkowych bonusów dla użytkowników, którzy podpiszą stałą umowę. Może to doprowadzić do znacznych przemian struktury rynków takich jak np. w Wielkiej Brytanii, gdzie niemal 70% użytkowników korzysta z kart.

Raport przewiduje także, że rozwój dostępności usług 3G w Europie będzie silniej odczuwalny dopiero od jesieni br. Jakkolwiek rozbudowa infrastruktury dla telefonii 3G to poważna zgryzota operatorów - ze względów finansowych, strategicznych, operacyjnych - analitycy ADL i Exane przewidują, że wpływ 3G będzie pozytywny i przede wszystkim będzie polegał na zwiększeniu pojemności sieci istniejących operatorów. W ostatnich latach sieci 2G głównych operatorów zostały nasycone. Wraz z pojawieniem się usług 3G pojemność sieci ponownie znacząco wzrośnie. Mali operatorzy także zyskują okazję do rozwoju, jednak przypuszczalnie "przyduszający" dotąd ich rozwój duzi operatorzy szybko zajmą na rynku 3G podobne pozycje jakie okupują obecnie na rynku 2G.


Zobacz również