Telefoniczny "szkodnik" atakuje komputery

Eksperci z firmy F-Secure poinformowali o wykryciu nowego wirusa, infekującego telefony komórkowe wyposażone w system Symbian Series 60. Sybos/Cardtrap.A zdecydowanie wyróżnia się na tle innych "telefonicznych wirusów" - ponieważ potrafi również infekować komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows.

Sybos/Cardtrap.A podszywa się pod piracką kopię gry dla systemu Symbian (wykorzystywanego m.in. w telefonach firm Nokia i Siemens) - z danych zdobytych przez F-Secure wynika, że pliki takie znaleźć można na wielu stronach w Internecie. Po uruchomieniu programu telefon zostaje zainfekowany przez wirusa.

"Szkodnik" składa się z kilku komponentów - umożliwiają mu one atakowanie innych telefonów komórkowych (np. za pośrednictwem protokołu Bluetooth lub wiadomość MMS), a także infekowanie systemu Windows. W tym celu Sybos/Cardtrap.A kopiuje się na kartę pamięci wykorzystywaną w telefonie - jeśli zostanie ona później odczytana w komputerze PC, wirus podejmie próbę skopiowania się na jego dysk. Jeśli to się uda, Sybos/Cardtrap.A będzie próbował rozprzestrzeniać się infekując kolejne komputery w sieci.

Mikko Hypponen, szef działu badań antywirusowych w F-Secure, tłumaczy, że wirus nie stanowi na razie poważnego zagrożenia dla użytkowników telefonów oraz komputerów PC. "Jest on bardzo ciekawy z akademickiego punktu widzenia - pokazuje, w jakim kierunku prowadzą swoje prace autorzy wirusów. Myślę, że z czasem możemy spodziewać się pojawienia coraz bardziej wyrafinowanych i niebezpiecznych form ataku" - tłumaczy Hypponen.


Zobacz również