Telefony Full HD już w 2009?

Choć boom na telewizory plazmowe i LCD trwa od kilku lat, mało kto może pochwalić się urządzeniem z logo "Full HD". Tymczasem Renesas przewiduje, że już w 2009 roku na rynku pojawią się telefony obsługujące rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli!

Producenci układów elektronicznych zaczynają chwalić się niewielkimi chipami potrafiącymi dekodować i kodować (!) obraz wideo w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z szybkością 30 klatek na sekundę. Broadcom pokazał specjalny chipset do obsługi HDTV już w październiku 2007 roku, Nvidia i Texas Instruments zaprezentowały podobne rozwiązania w lutym bieżącego roku.

Prototypowy telefon Nvidii obsługujący rozdzielczość HD (źródło: TechOn!)

Prototypowy telefon Nvidii obsługujący rozdzielczość HD (źródło: TechOn!)

Tymczasem japoński Renesas poszedł o krok dalej. Niewielki układ elektroniczny tej firmy potrafi obsłużyć obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Pobiera on tak mało mocy, że może być stosowany w telefonach komórkowych - przedstawiciele firmy deklarują nawet, że pojawi się na rynku już w 2009 roku.

Jednocześnie korporacje dwoją się i troją by obniżyć zapotrzebowanie chipów na energię elektryczną. Wspomniany wcześniej układ Broadcoma podczas kodowania obrazu telewizyjnego HD z pełną szybkością potrzebuje zaledwie 450 mW mocy.

Na tym nie koniec. Producenci już pracują nad nową wersją złącza HDMI 1.3 Type C, która pozwoli na podłączenie telefonu bezpośrednio do odbiornika telewizyjnego - i projekcję filmów w rozdzielczości HD na dużym ekranie.

Warto zajrzeć: "Mobile Phones Could Go HD as Early as 2009" (w języku angielskim)