Telefony komórkowe szkodzą na... oczy?

W zależności od aktualnie obowiązującej mody i metodologii badawczej, pojawiają się doniesienia, że telefony komórkowe przyciągają błyskawice, uszkadzają słuch, zwabiają UFO albo niszczą naczynia krwionośne w mózgu. Izraelscy badacze dodają do tej długiej listy uszkodzenia oczu.

Uszkodzenia soczewek (źródło: IsraCast)

Uszkodzenia soczewek (źródło: IsraCast)

Choć powyższe sformułowanie problemu może brzmieć jak jego zbagatelizowanie, sprawa wydaje się być poważna. Telefony komórkowe do pracy wykorzystują częstotliwość 900/1800 MHz, czyli promieniowanie z zakresu mikrofal. Z tych samych mikrofal korzystamy w sieciach Wi-Fi (częstotliwość 2,4 GHz i 5 GHz) czy podczas szybkiego odgrzewania pizzy (2,4 GHz). Już samo fakt, że źródło promieniowania (tj. telefon) trzymany jest tuż przy głowie może niekorzystnie wpłynąć na organizm.

Zgodnie z badaniami izraelskich naukowców emitowane przez telefony mikrofale mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia oczu. Promieniowanie anteny szybko prowadzi do pojawienia się w soczewkach mikroskopijnych bąbelków, które działają jak rysy na szybie, tj. skutecznie obniżają przepuszczalność światła.

Badacze są bardzo ostrożni w formułowaniu ostatecznych wniosków. Tym niemniej warto pamiętać, że długie rozmowy - nawet jeśli nie zaszkodzą naszym oczom - mogą niekorzystnie wpłynąć na stan konta bankowego...

Więcej informacji: witryna IsraCast