Telefony komórkowe wpływają na aktywność mózgu

Najnowsze badania pokazują, że trzymanie telefonu komórkowego przy uchu przez dłuższy czas, powoduje nietrwałe zmiany w mózgu. Nie wiadomo tylko czy ich wpływ jest pozytywny, negatywny, a może obojętny?

Czy "komórki" to doskonałe preparaty na zdrowie i zwiększenie IQ? A może przeciwnie: ich stosowanie przyśpiesza rozwój nowotworów?

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Raport National Institutes of Health, opublikowany w tym tygodniu w "Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego" (ang. Journal of the American Medical Association), nie rzuca jaśniejszego światła na możliwe powiązania między korzystaniem z telefonów komórkowych i zwiększenie ryzyka raka mózgu. Naukowcy zauważają, że na werdykt w tej sprawie jest jeszcze zbyt mało danych.

Ostatnie badania skupiają się na tym, jak oddziaływanie telefonów komórkowych wpływa na metabolizm glukozy. W projekcie badawczy udział wzięło 47 zdrowych osób, które przez 50 minut trzymały przy uchu włączony telefon komórkowy. Część mózgu położona najbliżej anteny telefonu wykazała 7 proc. wzrostu metabolizmu glukozy.

Jest to tak ważne, bo podczas przetwarzania cukru, dochodzi w mózgu do aktywacji komórek. Inaczej mówiąc, rozmowy telefoniczne w pewien sposób przyśpieszają działanie szarych komórek w mózgu.

Nie jest to dramatyczny wzrost - mówi doktor Nora Volkow, autorka badania. Szybko dodaje jednak, że wyniki są wystarczające, by zachęcić ją do korzystania z telefonu. Jednym z pytań, które stawiają sobie naukowcy jest to, jaki wpływ na mózg może mieć sztucznie zwiększona aktywność i czy nie jest on przypadkiem negatywny.

Istnieją liczne badania, które prezentują odmienne poglądy na temat oddziaływania fal radiowych z "komórek" na człowieka. Niedawne badania Uniwersytetu Manchesterskiego pokazują, że ich częstotliwość jest raczej zbyt mała, by zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów mózgu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: