Telefony komórkowe wpływają na aktywność mózgu
-
- IDG News Service,
-
- 25.02.2011, godz. 11:30
Najnowsze badania pokazują, że trzymanie telefonu komórkowego przy uchu przez dłuższy czas, powoduje nietrwałe zmiany w mózgu. Nie wiadomo tylko czy ich wpływ jest pozytywny, negatywny, a może obojętny?

Czy "komórki" to doskonałe preparaty na zdrowie i zwiększenie IQ? A może przeciwnie: ich stosowanie przyśpiesza rozwój nowotworów?
Polecamy:
Zobacz też:
Więcej informacji:
Ostatnie badania skupiają się na tym, jak oddziaływanie telefonów komórkowych wpływa na metabolizm glukozy. W projekcie badawczy udział wzięło 47 zdrowych osób, które przez 50 minut trzymały przy uchu włączony telefon komórkowy. Część mózgu położona najbliżej anteny telefonu wykazała 7 proc. wzrostu metabolizmu glukozy.
Jest to tak ważne, bo podczas przetwarzania cukru, dochodzi w mózgu do aktywacji komórek. Inaczej mówiąc, rozmowy telefoniczne w pewien sposób przyśpieszają działanie szarych komórek w mózgu.
Nie jest to dramatyczny wzrost - mówi doktor Nora Volkow, autorka badania. Szybko dodaje jednak, że wyniki są wystarczające, by zachęcić ją do korzystania z telefonu. Jednym z pytań, które stawiają sobie naukowcy jest to, jaki wpływ na mózg może mieć sztucznie zwiększona aktywność i czy nie jest on przypadkiem negatywny.
Istnieją liczne badania, które prezentują odmienne poglądy na temat oddziaływania fal radiowych z "komórek" na człowieka. Niedawne badania Uniwersytetu Manchesterskiego pokazują, że ich częstotliwość jest raczej zbyt mała, by zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów mózgu.