Telefony komórkowe za 20 USD

Czołowy producent półprzewodników, Texas Instruments, poinformował, że udostępni producentom telefonów komórkowych, działającym na tzw "wschodzących rynkach", technologię która umożliwi obniżenie kosztów produkcji "komórek". Połączenie funkcji pamięci, układów logicznych, radiowych, i sieciowych oraz odpowiedzialnych za zarządzanie energią na jednym chipie pozwoli, według firmy, na sprzedaż telefonów w cenie nawet 20 dolarów za sztukę.

"Pomoże to zmniejszyć koszty materiałów nawet o 30%" - powiedział Tom Engibous, prezes zarządu TI. W pierwszej kolejności, wyprodukowane w Indiach układy trafią na tamtejszy rynek oraz do krajów rozwijających się, takich jak Chiny czy kraje Ameryki Południowej i Europy Wschodniej. Chipy stworzone są w technologii 0,09 mikrona i integrują także układ radiowy oraz GPRS.

Niestety, prawdopodobnie supertanie zestawy nie trafią do UE w najbliższej przyszłości. Z europejskich dostawców, opisywane chipy kupiła na razie Nokia, najpewniej jednak i ona zainteresowana będzie produkcją ekonomicznych wersji telefonów jedynie na rynki rozwijające się.

Więcej informacji: Texas Instruments


Zobacz również