Telefony - radzimy jak robić lepsze zdjęcia

Najlepszy aparat jaki zazwyczaj masz przy sobie znajduje się w... twoim smartfonie. Warto więc posiąść wiedzę jak wykonywać optymalne zdjęcia za pomocą telefonu komórkowego. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Przeciętny użytkownik nie dysponuje profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Większości z nas do robienia zdjęć służy smartfon. Dlatego tak ważna jest umiejętność "wyciśnięcia" wszystkiego z naszego aparatu umieszczonego w telefonie. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma podstawowymi radami, dzięki którym znacząco poprawimy jakość wykonywanych przez nas zdjęć.

1. Nie używaj Zooma.

Większość smartfonów posiada opcję przybliżenia. Nie ma lepszego sposobu na drastyczne obniżenie jakości wykonanego zdjęcia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zbliżenie się (jeżeli to tylko możliwe) do fotografowanego przedmiotu.

2. Światło.

Powszechnie wiadomo, że nie ma dobrego zdjęcia bez dobrego oświetlenia. Szkodliwe jest zarówno zbyt mocne światło (w okolicach południa) jak i jego niewystarczająca ilość (wieczorem). Dobrą wskazówką jest obserwowanie długości cienia jaki rzucamy. Rano i wieczorem kiedy słońce jest najniżej cień przez nas rzucany jest najdłuższy. Należy to uwzględnić podczas wykonywania fotografii.

3. Stabilizacja obrazu.

Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęcia należy trzymać smartfon nieruchomo. Ponieważ urządzenia mobilne nie posiadają statywów, najlepiej więc oprzeć rękę - np. na jakimś stole. Znacząco zmniejszamy wówczas ryzyko, że zdjęcie zostanie "poruszone".

4. Tło.

Jeżeli chcesz wykonywać zdjęcie portretowe, zwróć uwagę na to co się znajduje za obiektem fotografowanym. Postaraj się znaleźć takie miejsce, które nie będzie otoczone innymi przedmiotami czy też krajobrazami. Wówczas to nasz smartfon powinien sobie poradzić bez problemu...

5. Wysoka rozdzielczość.

Wejdź w ustawienia twojego aparatu i upewnij się, że wykonujesz zdjęcie w najwyższej możliwej rozdzielczości. Jeśli tak nie jest, niezwłocznie to zmień.

6. Pamiętaj o opóźnieniu migawki.

Trzymaj telefon nieruchomo do momentu aż zobaczysz wykonaną przez siebie fotografię. Weź pod uwagę, że opóźnienie migawki jest znacznie większe w przypadku smartfonów aniżeli typowych aparatów fotograficznych. Zbyt szybkie poruszanie telefonem, może doprowadzić do tego, że zdjęcie będzie rozmazane.

7. Eksperymentuj.

Niewielkie rozmiary telefonu można przekuć w zaletę. Jedną z nich jest fotografowanie pod wieloma interesującymi kątami, z którymi klasyczny kompakt mógłby sobie nie poradzić. Dzięki temu możemy zrobić unikatowe zdjęcie, którego nie wykonałaby nawet lustrzanka.

8. Przeczyść obiektyw.

Nie od dziś wiadomo, że smartfony to jedne z najbardziej zanieczyszczonych urządzeń. Użytkownicy najczęściej trzymają je w kieszeniach co nie wpływa na nie korzystnie. Z brudnym obiektywem nie masz szans na wykonanie dobrego zdjęcia. Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu.

9. Kadrowanie.

Staraj się aby cały obiekt znalazł się w twoim kadrze. Najlepiej żeby był on na samym środku. To bardzo prosty sposób na lepszą jakość naszych fotografii. Centralne kadrowanie sprzyja także temu, że zdjęcie wygląda korzystnie i to nawet wówczas kiedy oglądamy je na małym ekranie naszego smartfona.

10. Trening czyni mistrza.

Czyli practice makes perfect. Im więcej będziemy fotografowali, próbowali różnych rozwiązań - tym lepsze zdjęcia będziemy wykonywać. Nic nie przychodzi od razu, dlatego powinniśmy jak najwięcej fotografować naszym smartfonem. Z czasem zauważymy, że zdjęcia zrobione przez nas, są dużo lepsze od tych wykonanych kilka miesięcy temu.

Przedstawiliśmy wam tylko najbardziej podstawowe rady dotyczące fotografowania za pomocą smartfonów. A jakie są wasze recepty na zrobienie dobrego zdjęcia telefonem?