Telefony z Androidem pozwalają na legalną kradzież twoich zdjęć

Aplikacje dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android mogą mieć dostęp do albumów zdjeć użytkownika. Kilka dni temu sieć obiegły informacje o podobnym kłopocie klientów Apple. Co dalej z prywatnością i bezpieczeństwem danych?

Dane użytkowników telefonów z Androidem nie są w pełni bezpieczne. Jak się okazuje, twórcy aplikacji na Androida, nie potrzebują nawet zezwolenia aby uzyskać dostęp do zdjęć zapisanych na karcie pamięci. W dodatku, jeśli aplikacja ma prawo do wysyłania danych z telefonu (decydujemy się na to przy instalacji), twórcy programu mogą skopiować fotografie na swój serwer bez uprzedzenia klienta. Eksperci ds. zabezpieczeń alarmują, choć nie jest jasne czy aplikacje rzeczywiście korzystają z tej luki - informuje dziennik The Boston Globe.

Kłopoty iOS-a i Androida są przypomnieniem, jak trudne może być zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń pokroju smartfonów i tabletów, które opierają się na zainstalowanych zewnętrznych aplikacjach. Programy na Androida mają obowiązek ostrzegać użytkowników przed pobieraniem innych rodzajów danych osobowych, więc brak ochrony zdjęć był sporym zaskoczeniem dla ekspertów.

Więcej o Androidzie: AndroidLife.pl

Nowiny dziennika potwierdził m.in. Kevin Mahaffey, dyrektor ds. technicznych firmy Lookout, producenta zabezpieczeń dla Androida. O możliwym błędzie mówi również Google i zapowia dokładne zbadanie tej sprawy.

______________________

Będziemy informować o rozwoju wydarzeń.

Póki co zalecamy korzystanie z najpewniejszych aplikacji od zaufanych twórców.