Telefony z Google Android konkurencją dla iPhone 3G

Operator T-Mobile przedstawił G1 - pierwszy telefon komórkowy korzystający z Google Android. Na konferencji w Nowym Jorku oprogramowanie prezentowano na telefonie HTC Dream. Wkrótce nowe modele telefonów Motoroli, LG i Samsunga mają również korzystać z systemu Googla.

Telefon posiada 3G oraz WiFi. Wyposażony jest także w pełną klawiaturę QWERTY, 3-megapixelowy aparat oraz miernik przyspieszeń czyli przeciążeń G. Przeglądarka internetowa została zoptymalizowana specjalnie dla urządzenia oferując pełne możliwości przeglądania stron www. To coś jakby Chrome w wersji light. G1 posiada także pełną wersję Google Maps mogąc uruchamiać widoki ulic.

Telefon nie jest sprzedawany jako kompatybilny z Microsoft Exchange lecz może obsługiwać dokumenty MS Office. Przedstawiciele Google i T-Mobile sugerują, że współpracę z Exchange mogłyby opracować firmy trzecie i sprzedawać aplikacje w sklepie Google Application.

Od października telefon będzie sprzedawany w USA w cenie ok. 180$. W listopadzie G1 pojawi się także się na rynkach Wielkiej Brytanii, a na terenie reszty Europy w pierwszym kwartale 2009r.

Pomimo bardzo interesującego rozwiązania związanego z G1 - raczej nie będziemy świadkami szału rynkowego jak w przypadku iPhona 3G. Analitycy ze Strategy Analytics prognozują sprzedaż telefonów z Androidem na poziomie 400 tysięcy w czwartym kwartale tego roku. Dla porównania - w pierwszym kwartale iPhone sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

Więcej w materiale wideo.


Zobacz również